Ignorace dress codu a špatný střih: Nejbizarnější šaty z červeného koberce 2022

2 min čtení

2 min čtení

Červený koberec často bereme jako přehlídku těch nejkrásnějších rób, ne vždy se ale snaha setká s úspěchem. Pojďme si projít nejproblematičtější módní gala momenty letošního roku – bez předsudků a dělání rozdílů mezi různými tvary těl, zato se zaměřením výhradně na střih oblečení a kontext jeho vynesení.

Jakkoliv hodnotit něčí outfit a dávat mu automaticky nálepku „bizarní“ nebo „nepovedený“ je tenký led, kde rozhodují často dost povrchní faktory nebo neznalost kontextu. Stejně tak platí, že to, co jeden označí za krásné šaty, druhý odsoudí jako módní ohavnost. Příkladem za všechny mohou tento rok být černé šaty Schiaparelli s výraznou zlatou aplikací, které na předávání Oscarů vynesla herečka Maggie Gyllenhaal. V různých koutech internetu na tento model narazíte jak v kategorii nejkrásnějších rób roku, tak ve zcela opačné sekci. Tento fakt dokládá jediné – objektivně posuzovat modely je možné jen podle toho, zda šaty dané osobě doslova (a viditelně) sedí, či nesedí anebo zda jsou, či nejsou z nějakého důvodu společensky nevhodné. Jakékoliv další hodnocení je pak zcela subjektivní záležitostí.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si zahájení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Stejným způsobem je nutné nahlížet i na naši galerii nejbizarnějších modelů. Najdete v ní třeba několik outfitů z Met Gala, které mnozí fashion insideři pravidelně označují za událost roku. U některých vybraných modelů si možná řeknete, že nejsou zas tak špatné. Důvodem, proč se v našem výběru objevily, je ale skutečnost, že zcela viditelně ignorovaly téma akce. Letošní ročník Met Gala se nesl v duchu oslav americké módy mezi lety 1870 a 1900. Kožený motorkářský Burberry obleček, který vynesla modelka Irina Shayk, nebo bílá kšiltovka doplňující objemnou bílou Off-White róbu Kylie Jenner tak byly úplně mimo mísu. Tím to ale nekončí: mnohé celebrity si kvůli nerespektování tématu Met Gala vysloužily kritiku napříč módními médii po celém světě.

Irina Shayk v Burberry na Met Gala. / Zdroj: Profimedia.cz

Met Gala róby v naší galerii doplňuje také několik modelů z letošního předávání Oscarů. Zmiňme třeba kuriózní šaty make-up artistky Evy Von Bahr s renesanční kresbou, které sice upoutaly pozornost, ale ne ve zcela pozitivním slova smyslu. Mimochodem, ani po tři čtvrtě roce není jasné, kdo model pro oceňovanou vizážistku vytvořil. K pozvednutí obočí též vybízí Chanel oblek se šortkami, v němž se na nejslavnějším filmovém koberci objevila herečka Kristen Stewart. Její model dokazuje, jak problematická je v posledních letech spolupráce tohoto módního domu s celebritami. Stačí si vzpomenout na nedávnou záplavu internetových memů s rozzářenou Margot Robbie, kterou po skončení smlouvy s Chanelem (konečně) začala oblékat Bottega Veneta.

Kristen Stewart v Chanel na Oscarech. / Zdroj: Profimedia.cz

A na závěr ještě jedna poznámka: bohužel není výjimkou, že se v žebříčcích nejbizarnějších outfitů pravidelně, skoro jako automaticky, objevují modely, které vynesli ženy a muži výraznějších tělesných proporcí. U nich se ale často spíše než o kritiku samotného oblečení jedná o posměšek na adresu jejich fyzického vzezření, což je smutné. Je načase tento předsudek odbourat a začít se soustředit skutečně jen na střihy a styl oblečení. Každý může rovnou teď začít sám u sebe.