Nejkrásnější róby z červeného koberce roku 2022: Kdo nás zcela uhranul?

2 min čtení

2 min čtení

Každoroční módní bilance je tu! A jelikož rok 2022 společenským akcím a s nimi spojené okázalosti po covidové pauze konečně zase přál, o dechberoucí outfity nebyla nouze. Kdo si letos podmanil červený koberec?

Střídmost a rezervovanost, které se v pandemických letech vkrádaly do oklešťěných verzí slavných předávání cen a filmových festivalů, v roce 2022 definitivně zmizely. Místo nich jsme se letos na gala akcích dočkali pompéznosti, třpytu a okázalých střihů, na které jsme byli zvyklí z dob před covidem. Třikrát sláva? Pro diváky a módní fanoušky zajisté.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si zahájení 56. ročníku KVIFF

Mnozí by se asi shodli, že pomyslné žezlo letošní královny červeného koberce drží britská herečka Florence Pugh, která má za sebou nabitý a úspěšný rok. V září měl premiéru ostře diskutovaný snímek To nic, drahá, kde jí sekundoval Harry Styles (aktuálně je film k vidění na HBO Max), a před pár týdny na Netflixu vyšlo mysteriózní drama Irský zázrak, v němž Pugh opět hraje hlavní roli. Herečka se nicméně zasloužené pozornosti dočkala nejen na plátně, ale také na společenských akcích; každý její outfit až do posledních týdnů roku vzbuzoval příjemné wow povzdechy, a někdy dokonce nadzvedl nejednoho anonymního komentátora ze židle.

V červenci totiž rozvířila diskuzi fuchsiová róba, v níž se herečka objevila na přehlídce módního domu Valentino. Bohužel to ale nebyl nezaměnitelný purpurový odstín šatů vytvořený přímo pro slavnou italskou značku, kvůli čemu se Pugh dostala do centra debaty – kontroverzi způsobily její odhalené bradavky. Ač byla tato kauza zcela absurdní, v konečném důsledku poukázala hlavně na to, že společnost stále není připravena pohlížet na ženské tělo stejným způsobem jako na mužské a že je stále na čem pracovat. Ostatně, naši reakci si můžete přečíst v článku zde.

Florence Pugh v Rodarte na British Independent Film Awards. / Zdroj: Profimedia.cz

Florence Pugh ve Valentino na přehlídce Valentino. / Zdroj: Profimedia.cz

Nezůstávejme ale jen u Florence Pugh. Pravidelného módního potlesku se během roku dostávalo také třeba Lady Gaga, která od prvních měsíců oslňovala minimalistickými, vysoce elegantními róbami z dílny Armani Privé, jež siluetou i celkovým vzezřením herečku a zpěvačku v jedné osobě katapultovaly mezi sofistikované divy současnosti.

Obdivu se často dostávalo též ženám oděným do rób Gucci. Jako příklad jmenujme třeba Jodie Turner-Smith, jež zářila na Filmovém festivalu v Benátkách, nebo Jessicu Chastain, která přebrala oscarovou sošku v dechberoucí fialové ombré róbě s flitry. Příjemným překvapením byla také Sadie Sink – představitelka Max ze seriálu Stranger Things – která v Benátkách potvrdila roli nové múzy značky Alexander McQueen.

Závěr roku se následně nesl na vlně potemnělé okázalosti a náznaků, jakým směrem se večerní móda bude ubírat v následujících měsících. Vzhledem k současnému seriálovému fenoménu Wednesday nelze nezmínit ikonický double witchy look, který na premiéru tohoto seriálu vynesla Jenna Ortega, současná představitelka Wednesday Addams, a její slavná předchůdkyně z 90. let, herečka Christina Ricci.

Jenna Ortega ve Versace a Christina Ricci v Rodarte na světové premiéře seriálu Wednesday. / Zdroj: Profimedia.cz

Podobně třpytivé šaty – byť laděné do světlejších tónů – se objevily také 5. prosince na londýnském předávání Fashion Awards. Jak se zdá, výrazné flitrové róby, v nichž se bok po boku ukázaly modelky Naomi Campbell a Suki Waterhouse, nebyly žádnou náhodou, ale jasnou předpovědí budoucnosti: rok 2023 se ponese v duchu metalických odlesků a stříbrné. Máme se na co těšit.

Suki Waterhouse v Alexandre Vauthier na Fashion Awards 2022. / Zdroj: Profimedia.cz