Kouzlo je v jednoduchosti. Jak si sestavit hravý kapsulový šatník?

27. srpna 2021 • 06:00
 • Módní minimalismus se neprojevuje jen v estetice jednotlivých kousků oblečení. Primárně by se měl odrážet ve skříni, ve které každé ráno najdete jen oblečení, které skutečně nosíte, umíte ho kombinovat a zároveň vás bude neustále bavit. Zní to jako nesplnitelný sen? Přesvědčíme vás, že tomu tak není.

  Ruku na srdce – kdo z nás může skutečně s čistým svědomím říct, že nikdy nepodlehl impulzivnímu nakupování oblečení? Pro mnohé ženy i muže se pořizování nových kousků v průběhu let stalo odměnou téměř za cokoliv. Špatný den v práci? Je přeci potřeba udělat si radost! Úspěšný týden? Je potřeba se ocenit! Když se k tomu navíc připočte poměrně výrazný tlak neustále se měnících trendů, může se brzy ze skříně stát slušný sklad vzpomínek na vaše úspěchy i stesky, přetavených do svršků s visačkou, které jste ani jednou neměli na sobě.

  Říká se, že právě přechodné období mezi létem a podzimem je skvělou příležitostí, kdy ve své skříni udělat pořádný úklid a zbavit se všeho, co vám reálně nedělá radost a nenosíte to. Samozřejmě takové třídění není jen tak. I při něm je totiž potřeba myslet na to, aby oblečení neskončilo v koši. Co půjde, zkuste prodat, případně darujte na charitu.To je základ. Ale u něj to samozřejmě nekončí.

  TIP NA VIDEO: Jaké kousky by neměly v šatníku chybět?

  Kapsulový šatník. Co to vlastně je?

  Tento termín jste již určitě někdy slyšela, ať už třeba od královny pořádku Marie Kondo nebo na sociálních sítích, kde je často spojován s pojmy jako minimalismus a udržitelnost v módě. Jeho definice je na první pohled velmi jednoduchá – v kapsulovém šatníku máte mít co nejmenší počet kvalitního a dobře kombinovatelného oblečení, které k sobě navzájem ladí. Jenže praxe často není tak jednoduchá. Lze vůbec takový šatník vytvořit? Jistě. Ale je potřeba při jeho utváření zůstat při zemi. Ne všechny stokrát omílané rady a řeči, které tento pojem doprovází na každém kroku, totiž skutečně fungují. Jak tedy na to?

  Článek pokračuje na další straně >>>

 • Zapomeňte na čísla

  Zdá se, že kapsulový šatník je ve skutečnosti vlastně jen soubor módních pravidel, který je zabalen do hezkého hávu, jenž zejména skandinávské fashion expertky rádi vynáší do nebes. Pravdou ovšem je, že ve skutečnosti vůbec nejde o to, zda budete mít ve své nové, lepší skříni deset kousků, nebo sto.

  Jistě, omezení na to nejnutnější je na místě, ale pokud víte, že vám k vašemu módnímu životu nestačí jedno sako a jedny džíny, nemusíte hned prohlašovat, že život v minimalismu není nic pro vás. Nikde není psáno, jaký počet je ten správný. Není to ani potřeba. Proto není na začátek vůbec na škodu si sednout s kusem papíru a tužkou, sepsat si své oblíbené kousky oblečení a realisticky se zamyslet nad tím, jaké věci vám dennodenně dělají největší službu. Díky tomu získáte slušný přehled o vašich módních potřebách, od kterého se můžete odpíchnout.

 • Začínáme s pročištěním

  Každému novému začátku logicky musí předcházet nějaké loučení. V tomto případě půjde o loučení s oblečením, které vám již nedělá radost, nenosíte jej nebo dokonce zůstalo zapomenuté v temném rohu se stále přidělanou visačkou.

  Pročištění věnujte dostatek pozornosti. Klidně si na něj vyhraďte celý víkend, případně alespoň jeden celý den. A stejně jako u nakupování i při třídění myslete na to, aby každé rozhodnutí bylo uvědomělé, nikoliv impulzivní, protože jste právě dostala chuť vše vyházet a žít už nadosmrti jen v jednoduchých outfitech.

  Oblečení si v klidu projděte, vnímejte, jak se při pohledu na něj cítíte. A postupně začněte třídit do kategorií ponechám si, ještě se rozmyslím a půjde pryč. Proces pak opakujte ještě několikrát, nejlépe rovnou i s nějakým časovým odstupem. Není totiž nic horšího než oplakávat kousek, který je již nadobro pryč. A přitom by se vám teď tak hodil!

 • Dejte si chvíli pohov

  Skříň je vyklizená? Je v ní více místa? Všechno oblečení, které v ní zůstalo, skutečně nosíte? Výborně, jde se dál! Možná v tuto chvíli zjistíte, že vám některé věci dokonce chybí. A často půjde třeba i o úplné základy. Vytřídila jste deset triček, ale nemáte žádné klasické bílé bez potisku? I to se může stát.

  S nákupy a doplněním všeho potřebného ale přeci ještě chvíli počkejte. Zkuste na čas skutečně žít s menším počtem oblečení. Naučíte se při tom novým kombinacím i celkově větší módní kreativitě. A po pár týdnech možná zjistíte, že zase tolik ono tričko nepotřebujete a vystačíte si s tím, co máte. A to je pravá podstata minimalismu; nikoliv přeceňovaný důraz na neutrální barvy nebo specifické střihy.

 • Ve chvíli nejistoty se otestujte

  V tuto chvíli jde samozřejmě o otestování nejen svého šatníku, ale také sebe a své nakupovací trpělivosti. Může se totiž stát, že se vám do vytřídění šatníku nebude zase tolik chtít. Třeba nakonec i váháte, zda je cesta kapsulové skříně pro vás skutečně ta pravá.

  Ve chvíli nerozhodnosti se proto pusťte do hry s názvem Deset dní, deset kousků. Není v tom žádný háček a je to přesně tak, jak napovídá název. Po dobu deseti dní noste jen deset kousků oblečení, kombinujte je mezi sebou a hrajte si s jejich potenciálem. Pokud na konci testu zjistíte, že jste se celou dobu ve vybraném oblečení cítila dobře a opravdu jste žádné jiné kousky nepotřebovala, je skvělý čas začít žít s módním málem.

 • Hodí se má skříň k mému životu?

  Nemáme na mysli vzhled skříně, ale samozřejmě její obsah. Ať už při samotném třídění nebo případném doplňování chybějících kousků (časem se mu totiž stejně nevyhnete) či při úplném začínání od nuly s novým stylem i celkovým přístupem k módě je vždy nesmírně důležité položit si výše zmíněnou otázku.

  Můžete mít totiž sebehezčí šatník plný zajímavých kousků – ale skutečně máte vše, co potřebujete ke svému životnímu stylu? Pokud chodíte často za kulturou, měla byste vlastnit dostatek oblečení na společenské akce. Trávíte většinu dne pobíháním po schůzkách? Patery lodičky, ve kterých nedojdete pomalu ani na zastávku, budou jen zbytečně zabírat místo pohodlnější obuvi, kterou potřebujete mnohem víc. Pracujete z domova? Zásoba pohodlných mikin na úkor dámského pracovního kostýmu se přímo nabízí.

  Ani v tomto případě není od věci sepsat si veškeré své denní aktivity a k nim přiřadit oblečení, které během nich potřebujete. Nezdá se to, ale často tak můžete zjistit, že vám skutečně spousta klíčových kousků chyběla, zatímco mnohé přebývaly.

 • Co má kapsulový šatník obsahovat?

  Lidé si často představují, že by v rámci módního minimalismu měli mít ideálně vše v jednoduchých oversize střizích a nevýrazných barvách. To je jeden z velkých současných módních mýtů. Váš kapsulový šatník může totiž klidně obsahovat pestrobarevné kalhoty nebo flitrované šaty. Hlavní je, aby kousky byly v souladu s vaším stylem, skutečně jste je nosila a hlavně měla dostatek příležitostí, kam je nosit.

  Úplným základem by rozhodně měla být klasika, jako je bílé a pruhované tričko, trenčkot, rovné džíny a černé kalhoty, midi sukně, sako a bílá košile. Zkráceně řečeno klasické jednoduché kousky, které disponují nekonečnými možnostmi kombinování. Ale i ty potřebují kapku barevného oživení – není tedy od věci vlastnit alespoň barevnou kabelku či pásek.

  S příchodem podzimu se jistě hodí také kvalitní kožený křivák. Jeho cena je často dost vysoká, věřte ale, že jde o jednu z nejlepších módních investic. Kousek z pravé kůže vám vydrží celý život, nikdy nevyjde z módy a unosíte ho na tisíc způsobů – od kombinace s džíny s trikem až po doplněk k midi šatům.

  Stejně tak se nebojte kalhot s výrazným vzorem, které budou skutečným tahounem originálního outfitu a skvěle si budou rozumět třeba s bílou košilí či jednoduchými roláky a svetry. Outfit s nimi budete mít hotový raz dva a hodit se budou po celý rok.

  A v neposlední řadě by pak součástí sebemenšího šatníku měl být pár kotníčkových bot na pohodlném podpatku (nebojte se jít třeba i do zvířecího vzoru či kovbojského stylu), dále šaty, které unosíte jak přes den k masivním Martenskám, tak večer k lodičkám, a také kvalitní nadčasový vlněný kabát, který vám bude stejně jako křivák dělat společnost mnoho a mnoho let.

  Inspiraci, čím obohatit svůj nový šatník, najdete v galerii:

  Fotogalerie

  31 fotografií

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy