Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Grafika: Kristýna Dobeš Moučková Zdroj: Profimedia.cz

Tady nejsou trendy potřeba! Jak najít vlastní módní styl, který vás bude bavit?

Je těžké mít vlastní styl, když se na vás denně ze všech stran valí trendy a doporučení, co, jak a proč byste zrovna měli nosit? Odpověď zní spíše ano, ale velmi rychle se může změnit v rázné a odhodlané ne. Zorientovat se ve světě oblečení, střihů, barev a materiálů může být zpočátku trochu náročné, klíč k úspěchu nicméně neleží v módě jako takové, ale ve vás, vašich preferencích, návycích a hodnotách. Jak tedy najít svůj vlastní módní styl, který vás bude dlouhodobě bavit?

Najděte svou inspiraci

Zní to jako klišé, že? Jenže právě styl slavných osobností a celebrit často slouží jako odrazový můstek pro módní experimenty, které vás v konečném důsledku mohou dovést k nalezení vlastního stylu. Baví vás britský retro styl Alexy Chung? Ujíždíte na oversize minimalismu ve stylu značky The Row sester Olsenových? Anebo vzhlížíte k tradičním ikonám francouzského stylu, jako byla Jane Birkin nebo dnes Jeanne Damas? Skvělé!

TIP NA VIDEO: Jaké kousky patří mezi základy dámského šatníku?

V takovém případě není vůbec od věci si udělat moodboard (například na Pinterestu) s vašimi vlastními ikonami stylu. Vracejte se k němu v různých chvílích i během různých sezon, prohlížejte si detaily, střihy a jednotlivé kousky, které dané osobnosti nosí, a postupně sledujte, zda a jak se váš názor na ně mění. Kde zůstává neměnný, tam se může nacházet potenciální průsečík. Stejně tak se nebojte si čas od času vyzkoušet podobné kousky v obchodě, když na ně narazíte. Jak se v nich cítíte? Sedí k vám?

U slavných stylů je ale klíčová ještě jedna věc – inspirace je zcela v pořádku, záměrem ale nikdy nemůže být přesné okopírování kousků od hlavy až k patě. Tudy cesta k vlastnímu stylu nevede.

Zkoušejte různé střihy

V čem se cítíte nejpohodlněji? Je vaše sebevědomí na výši ve chvíli, kdy vyrazíte ven v kouscích, které zdůrazňují váš pas? V nabíraných cottagecore šatech? Anebo snad v oversize saku? Najít střih oblečení, který vám padne a v němž se cítíte dobře, je vůbec to nejdůležitější. Pokud víte, že je vám nejlépe v mom džínech s vysokým pasem, není jediný důvod dávat přednost pomíjivému trendu bokovek s extra širokými nohavicemi.

Tip: Pokud v hledání vhodných střihů tápete, není od věci se pravidelně v outfitech fotit (klidně před zrcadlem) a zpětně analyzovat, v čem jste se sami sobě líbili nejvíce, a co naopak hodnotíte jako krok vedle.

Vyberte si své signature kousky

Karla Lagerfelda jste nikdy nemohli vidět bez černých brýlí a bílé košile, princezna Catherine nedá dopustit na midi šaty s lodičkami, Twiggy milovala Mary Jane boty a áčkové mini sukně. Jediný, kdo definuje váš osobní styl, jste vy sami. Není proto od věci si postupně vybudovat (klidně krátký) seznam kousků, které dokážete unosit na sto způsobů a bez nichž žádný váš outfit nebude úplný. Může to být jedna kožená kabelka, sluneční brýle s kovovými obroučkami nebo účes či červená rtěnka. Ano, do osobního stylu totiž je potřeba zahrnout i váš způsob líčení, úpravu vlasů nebo manikúru – to všechno dotváří vaši vizuální stránku.

Kvalitu stavte před kvantitu

Není potřeba, aby vám skříň přetékala stovkou modelů, z nichž některé možná ještě mají visačku. A stejně tak se nemusíte omezovat na striktní kapsulový šatník, který má vycházet ideálně jen ze základních kousků. Principem funkčního stylu je, aby se skládal z oblečení, které jde mezi sebou co nejlépe kombinovat. Občasné pořízení skutečného statement kousku samozřejmě nevadí, stavět své módní nákupy pouze na trendy výstřelcích vás ale nespasí. Šatník proto vybudujte na kvalitních kouscích, k nimž budete přidávat hravější oblečení na speciální příležitosti.

Vyznejte se ve své skříni

Máte pocit, že vám šatník praská ve švech, ale stejně se vám každé ráno zdá, že nemáte co na sebe? Pokud jste se ještě neodhodlali udělat velkou módní čistku ve skříni, začněte jednoduchým trikem, který vám může napovědět mnohé o vašich módních preferencích i o tom, jaké kousky skutečně nosíte nejvíc. Pokud vám to místo dovolí, vyčleňte si jednu sekci skříně a do ní dávejte oblečení, které nosíte během jednoho měsíce. Po 30 dnech si můžete vyhodnotit, co převládá nejvíc – točíte stále dokola džíny a košile? Anebo jsou zde samé šaty? Kousků, které převládají, se pak držte co nejvíc a outfity budujte primárně kolem nich.

Držte se značek, kterým věříte

Jednou si koupíte svetr v Arketu, podruhé v Marks & Spencer a potřetí skončíte v H&M? Pokud se chcete držet svého stylu, není od věci si vybudovat seznam značek, jejichž oblečení vás dlouhodobě baví, je kvalitní a v souladu s vašimi módními (potažmo eticko-ekologickými) hodnotami a zároveň odpovídá vašemu budgetu. Pak máte záruku, že ve chvíli, kdy budete potřebovat nové oblečení, najdete u těchto brandů nejspíš vše, co potřebujete.

Vytvořte si módní uniformu pro špatné dny

Nevíte, co na sebe? Každý máme někdy den, kdy bychom nejraději zůstali v pyžamu. Pokud se vám ráno nechce vymýšlet, co na sebe, vytvořte si pro tyto příležitosti dvě až tři varianty své módní uniformy, které vás přesně v takové dny podrží. Může to být kombinace rovných džínů, bílé košile a mokasín či balerín anebo barevné midi šaty, na něž nedáte během léta dopustit.

Trendy nezatracujte, ale ani jim zcela nepodléhejte

Ať už zrovna letí Y2K móda jako vystřižená z roku 2003 anebo všichni nosí ugly tenisky, v módě není nikde psáno, že musíte vyzkoušet každý aktuální trend – zvlášť v případě, že s ním nikterak nesouzníte. Trendy přicházejí a odcházejí, je to ale nadčasovost, skvěle padnoucí střih a kvalitní materiály, které vám zaručí stabilní šatník a dobrý styl, ať už bude vypadat jakkoliv. Pokud vás naopak některý ze současných výstřelků osloví, klidně jej zakomponujte, vždy ale mějte na paměti jeho dlouhodobější využitelnost. Jinak kousek skončí v propadlišti módních dějin stejně rychle, jako tomu nejspíš za pár týdnů bude v případě růžových triček s logem Barbie.

Doporučujeme

Načíst další články