Cottagecore je zpět: Proč opět utíkáme do přírody a k romantickým šatům?

2 min čtení

2 min čtení

Útěk do přírody, vůně čerstvě upečeného chleba, bosé nohy a romantické šaty. Cottagecore nás před dvěma lety pomyslně chránil před strastmi pandemie a teď se vrací mezi trendy. S čím nám může v roce 2022 pomoci a jakou podobu má letošní venkovská estetika?

Když v roce 2020 zachvátila svět pandemie, museli jsme se naučit žít zcela jinak. Jedni začali péct a o svůj kvásek pečovali jako o nového člena rodiny, jiní propadli domácímu cvičení a někdo utíkal na venkov. Rozkvetlé louky, roztomilá mláďata, pikniky v trávě a móda vycházející z romantické estetiky farmářek se pro mnohé staly tolik potřebným eskapismem z každodenního nárůstu počtu nakažených. Instagramový feed se postupně zaplnil fotkami a videi, které lákaly další jedince do bezstarostného světa v přírodě. S tím ruku v ruce přišel mega trend nadýchaných šatů s balonovými rukávy, volány a mašlemi. Svět se před dvěma lety proměnil v negativní místo a mnozí z nás jednoduše potřebovali utéct na růžový obláček.

TIP NA VIDEO: Souboj velikostí S vs. XL: Šaty pětkrát jinak, které lichotí každé postavě

S postupným rozvolněním a návratem „k normálu“ mnozí predikovali, že dosud tak oblíbený cottagecore postupně ustoupí jiným trendům. Svět se začal otevírat a mnozí se chtěli bavit a zase naplno žít. Nikoho tak nepřekvapilo, že se po dvou letech lockdownu nejeden fashion fanoušek toužil zahalit do sytých barev, maximalismu a sem tam pomocí Y2K kousků zavzpomínat na módní éru z přelomu 90. a nultých let. Obliba cottagecoru ale nevymizela úplně – právě naopak. Jeho návrat totiž sledujeme právě teď.

Co za to může? Odpověď je překvapivě dost podobná jako před dvěma lety. Lockdowny jsou sice za námi, svět se ale rozhodně lepším místem nestal. Pravidelné aktualizace počtu úmrtí s covidem nahradily tragické zprávy z války na Ukrajině a všichni se už minimálně mentálně připravujeme na těžkou zimu plnou zdražování a změn v hospodaření s energiemi. A stejně jako v pandemii i teď nám tak moc chybí naděje a světlo na konci tunelu. Abychom všechno tohle mohli snášet a nezbláznili se, je jasné, že občas potřebujeme utéct do jiného světa. Pomocí seriálů a hudby vzpomínáme na 80. léta a alespoň o víkendu se znovu toužíme schovat v přírodě či na venkově.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading

Neznamená to ovšem, že bychom teď zase všichni začali toužit po ikonických šatech s jahodami od Liriky Matoshi a znovu se pustili do pečení domácího kváskového chleba někde daleko od reality. Venkovská estetika, životní styl i móda se postupně proměňují, a právě to zajišťuje, že stále baví. Zatímco láska k naducaným šatům už z módy asi jen tak nevymizí, přicházejí i nové prvky, které cottagecore částečně vytrhávají z jeho růžové letargie a dávají mu aktuálnější, říznější podobu. K romantickým šatům a milkmaid topům náhle nosíme barevné nebo metalické kovbojské boty, fascinují nás retro vestičky a místo sukní saháme po zvonových kalhotách. Cottagecore totiž letos částečně oživuje trend cowboy girl, která čerpá z estetiky 70. let a fascinuje ji surová kůže.

Loading
Loading
Loading
Loading

Bezesporu bude zajímavé sledovat, kam se tento trend přesune s koncem léta 2022. Jak už mnohé módní domy v čele s Pradou naznačily, čeká nás nejspíš velký návrat gingham kostky. Právě tento motiv, který jsme v posledních letech mohli vídat na venkovských šatech (a také na ubrusech v italských pizzeriích), se teď přesune do zcela nové módní škatulky. Přestane být totiž rozverným, hravým motivem: nejčastěji jej nalezneme právě v kombinaci s kůží. Dost možná tak budeme v následujících měsících svědkem toho, že se cottagecore přemění ve způsob, jak nikoliv před světem utéct, ale čelit mu tváří v tvář.

Prada jaro/léto 2023.

Prada jaro/léto 2023.