Jane Birkin to měla první: Její outfity nosí i dnešní instagramerky

Milujeme jednoduchý styl Francouzek, ale ten by nikdy nebyl tak proslulý, nebýt jedné Britky, která má módu v krvi. Jane Birkin dnes slaví 75. narozeniny.

Ledabylá ofina, laní oči, chlapecky štíhlá postava, okouzlující i v bílém tričku a obyčejných džínách. To je prototyp Francouzky, který Jane Birkin ztělesňovala od svého raného filmového blýsknutí ve snímku Zvětšenina (1966), zejména pak ale po celá sedmdesátá léta, kdy tvořila pár se Sergem Gainsbourgem. I když se narodila v Londýně, Paříž si ji přisvojila podobně jako třeba o šest let starší herečku Annu Karinu, která do Francie původně přišla z Dánska.

TIP NA VIDEO: Víte, že balerínky milovaly i největší módní ikony historie?

Jane Birkin porodila během patnácti let tři dcery, které měla se třemi životními partnery. V roce 1967 přišla na svět Kate Barry, pozdější módní fotografka, jejímž otcem byl skladatel a mimo jiné autor ústředního hudebního motivu k filmům o Bondovi John Barry. Kate jako první bohužel i odešla – zemřela v roce 2013 po pádu z okna, jen tři dny před máminými narozeninami.

V revolučním roce 1968 a po krachu prvního manželství se Birkin rozhodla zkusit štěstí v Paříži. Ačkoliv neuměla francouzsky, vydala se na casting k filmu Slogan. Měla ztvárnit mladou Angličanku, která poblázní čtyřicetiletého úspěšného reklamního režiséra. Hrál ho jistý arogantní Francouz – Serge Gainsbourg. Roli dostala, pomohlo jí i to, že stylem připomínala tehdejší nejslavnější modelku Jean Shrimpton. Aby se prolomily ledy mezi herci, konal se večírek, kde Jane vytáhla netančícího morouse Gainsbourga na parket. O dva roky později se jim narodila Charlotte Lucy Gainsbourg.

V roce 1980 byl lásce definitivně konec. Birkin dál nechtěla snášet Gainsbourgův alkoholismus a agresivní chování, přesto zůstali přáteli. Když v roce 1982 porodila třetí dceru, Lou Doillon, poslal jí Serge balíček s dětským oblečením a vzkazem „Od druhého tatínka“. A když v roce 1991 zemřel a Jane to na dlouhé měsíce zlomilo, nevydržel to její tehdejší vztah s Jacquesem Doillonem, po němž se Lou jmenuje (mimochodem, vedle ní má Doillon ještě dcery Lolu, Linu a Lili).

Neměla jsem si brát kalhotky

Jane Birkin měla sice tři dcery, ovšem soudě při pohledu na Pinterest nebo na Instagram jich po světě běhá mnohem víc: ryzích i rádoby Francouzek s ofinou, v sexy hnědém úpletu a v botách Mary Jane. Snaživých i takových, které měly štěstí a s oním mytickým je ne sais quoi se narodily, jako třeba Jeanne Damas nebo make-up artistka Violette. Připomínají nám, jak je vlastně tenhle francouzský styl skvělý – jednoduchý, nenucený, sexy i ležérní – a hlavně trenduvzdorný. Jane Birkin by bez přehánění mohla být současnou módní influencerkou, aniž by přitom musela měnit cokoli z toho, co nosila před padesáti lety.

Jane Birkin a její ikonický styl

Na to, že jsou její outfity oblíbenou inspirací na Instagramu, Jane často upozorňuje její dcera, mileniálka Lou, modelka a hudebnice. Pro francouzskou Vogue dnes čerstvě pětasedmdesátiletá ikona vzpomínala, že vlastně neví, jak se to tehdy přihodilo. Zkrátka vyrůstala v liberálním prostředí a byla zvyklá dělat si, co ji napadne – třeba jíst salát rukama.

V podobném duchu vznikaly i její legendární outfity. „Vzpomínám si, jak kráčím v Cannes po schodech a na sobě mám šaty, které jsem si oblékla obráceně,“ prozradila hvězda filmů Bazén nebo Smrt na Nilu. V Cannes si k těm šatům navíc vzala proutěný košík, který si koupila v Londýně na trhu a poté ho nedala z ruky. Ani ve chvíli, kdy ji kvůli němu nechtěli pustit do slavné pařížské restaurace Maxim's.

Jane Birkin a její ikonický styl

V konvenčních mezích se nedržela ani co se týče délky šatů. Když jiná ikona Françoise Hardy oblékla mini šaty Paco Rabanne, pak si Jane dopřála doslova mikro mini délku, protože chtěla, aby šaty vypadaly jen jako delší košile. „Když jsem pak viděla fotky… Netušila jsem, že byly tak průsvitné. To je holt efekt blesku z fotoaparátu. Kdybych to věděla, nevzala bych si pod ně kalhotky,“ komentovala pro Vogue Jane outfit, který později inspiroval třeba i Kate Moss a její slavné průsvitné slip dress.

Jane Birkin a její ikonický styl

Na prahu čtyřicítky

Když se dnes bavíme o nadčasovém stylu Jane Birkin, máme na mysli období sedmdesátých let, kdy doznívaly swinging sixties a postupně je nahrazovaly štíhlé siluety. Paradoxně do této éry nezapadá slavná kabelka Hermès, která je pojmenovaná právě po Birkin; vznikla až v roce 1984. Jane bylo tehdy osmatřicet a postupně se stávala praktickou ženou – ostatně i proto má birkinka design prostorné kabely.

Slavná múza, herečka a hudebnice prý vlastnila pět kousků, které si často dozdobovala různými samolepkami a přívěsky a nosila je až do roztrhání, jako by ani nešlo o luxusní kus, jehož cena se dá srovnat s koupí nového vozu. Dnes její přístup opakují třeba sestry Olsenovy. Časem však Jane Birkin vyhodnotila svou kabelku jako příliš těžkou a definitivně jí dala vale po skandálu s krokodýlí farmou, kde docházelo k týrání zvířat a odkud čerpal materiál i módní dům Hermès. S něčím takovým dál nehodlala své jméno spojovat.

Jane Birkin v 80. letech, kdy přijala pánský styl

Fotogalerie: Připomeňte si ikonický styl Jane Birkin