Ocení je družičky i hosté: Tyto milované šaty na svatbu nikdy nevyjdou z módy

1 min čtení

1 min čtení

Svatební móda bývá různorodá, přesto se přinejmenším v poslední dekádě, výrazně ovlivněné rozmachem Instagramu a Pinterestu, objevuje jeden a tentýž trend – saténové šaty. V průběhu let se staly nejoblíbenější uniformou družiček, nyní se uplatňují i jako obecně vhodný oděv na svatbu. Snoubí v sobě minimalismus, romantiku, ženskost a eleganci, přitom však na sebe zbytečně nestrhávají pozornost.

Pod souslovím saténové šaty si dnes nejčastěji představíme takzvané slip dresssplývavé šaty na tenká ramínka a s předním výstřihem zvaným voda, popřípadě ve tvaru širokého V. Popularitu si získaly zejména v devadesátých letech, kdy se staly součástí elegantní vlny minimalismu s příměsí nonšalantní provokace a špetkou grunge – dílem proto, že čím jednodušší byly, tím víc připomínaly noční košilku, čímž se smazával trend mezi veřejným a soukromým oděvem. Asi každému se v této souvislosti vybaví legendární styl Kate Moss. Na black tie povýšila saténové šaty s krajkou i princezna Diana, jež v roce 1996 oblékla na Met Gala černý model od Johna Galliana, toho času návrháře módního domu Dior.

TIP NA VIDEO: Jak vypadá svatební účes a líčení ze salonu OliOla?

V souvislosti se svatbami začaly být saténové slip dress populární v poslední dekádě, kdy se uplatňují zejména jako univerzální oděv pro družičky. Jemné pastelové tóny v kombinaci se slavnostním leskem krásně podtrhují romantické vyznění svatby. Dávno přitom neplatí, že všechny družičky musí oblékat stejný střih, nebo dokonce odstín. Tím se však postupně smazává i rozdíl mezi družičkami a dalšími kamarádkami, a saténové šaty se tedy stávají obecnou zárukou vhodného svatebního outfitu. Působí slavnostně a žensky, ale nestrhávají na sebe zbytečnou pozornost, kterou zasluhuje nevěsta. Ze svršků k nim pasuje elegantní blejzr, který svým maskulinním nábojem vyvažuje křehkost šatů. A místo krajky, která skutečně svádí k představě noční košilky, můžete vsadit na květinový vzor – ze všeho nejvíc letos letí růže.

Loading
Loading
Loading

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!