Šaty pro družičky 2022: Jaké barvy letos vládnou a jaké střihy se vyplatí?

2 min čtení

2 min čtení

Chystáte v létě svatbu a ráda byste po svém boku měla nejvěrnější kamarádky v roli družiček? To si žádá nesnadný úkol opatřit jim na svatbu šaty. Na co si při jejich výběru dát pozor?

Zatímco před dvaceti lety bylo na českých svatbách zvykem mít spíše malé družičky oděné v dětské verzi svatebních šatů, nástup Pinterestu po roce 2009 přivál západní trend dospělých družiček a něžné pastelové módy. Důvodů, proč se to ujalo, je více. Jednak je to praktické, protože družičky současně fungují jako nevěstiny pomocnice (minimálně jedna z nich by měla mít při sobě i kabelku s líčením, aby si mohla nevěsta kdykoli poopravit make-up). A jednak je to nesmírně estetické. Družičky přicházejí do nevěstina domu, kde se společně s ní líčí a češou, pomáhají jí s oblékáním a pak se s ní jako první fotografují. I z tohoto důvodu je dobré vsadit na sudý počet, aby pak svatební fotografie působily souměrně.

TIP NA VIDEO: Příběh svatebních šatů – od návrhu po oltář

Nikde ovšem není psáno, že družičky musí oblékat jen pastelové barvy, a rozhodně nemusí mít stejný střih šatů. Naopak, drobné variace střihů mohou nejen pomoci, aby se v nich cítily dobře, ale jsou i vizuálním osvěžením. V tomhle byl progresivní už seriál Sex ve městě, kde se známá čtveřice dohaduje, jak dlouhá by měla být u takových šatů sukně, načež Samantha podrážděně zahlásí: „Když už musím jít za družičku, chci vypadat k světu!“ V celovečerním filmu, který vyšel v roce 2008, pro změnu Charlotte, Miranda a Samantha boří zažitou představu o něžných tónech, když se na Carrieinu svatbu obléknou do nejsytějších odstínů rudé, modré, a dokonce i do černé. Na druhou stranu, tyhle barvy patří spíše do zimního období.

Sex ve městě (1998–2004). Stále platí, že je dobré nechat družičky vybrat si alespoň střih šatů

Podle blogu Not Another Boring Bridesmaids Dress bude totiž letošnímu létu velet něžná klasika a vedle obligátních tónů starorůžové budou v kurzu zejména pastelově zelené a modré odstíny: šalvějová, mátová, aqua nebo baby blue. Květinové vzory jsou rovněž přípustné, ale intenzitou by opět měly připomínat spíše akvarel. Co se týče materiálu, jednoznačně vede satén – i jednoduchým střihům dopřává luxusní vzhled, navíc se dobře variuje. Na druhou stranu třeba len se lépe snoubí s romanticky pojatými svatbami na louce někde u stodoly – stejně jako princeznovsky nabírané rukávy. Při výběru střihu je rovněž dobré zvážit, na kolik jsou šaty nositelné i mimo svatební veselí.

Loading

Podstatnou otázkou zůstává, kde takové šaty pro družičky pořídit. Tady záleží na rozpočtu, ale i na tom, kolik času do svatby zbývá. V krajním případě vás dobře podrží i rychlé módní řetězce – šaty pro družičky nabízí i Háemko. Pokud máte dostatek času, můžete nechat šaty ušít. Takovou službu nabízí třeba specializovaný obchod Družičkování, který kromě šatů vyrábí i sukně pro družičky (což může být zajímavou neformální variantou). Pokud oslovíte švadlenu, můžete se střihem inspirovat i u dražších módních značek, jako jsou třeba americká Reformation nebo britská Ghost London. Výběr možností najdete také v naší fotogalerii.

Loading

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámení, dekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!