.

. Zdroj: Zdroj: Instagram @emilisindlev a @ninasandbech

Hubenější, růžovější, umělejší: Co se stalo se stylem oblíbených Skandinávek?

V úterý začíná kodaňský fashion week, který se v posledních letech dostal na mapu světa i díky specifickému street stylu. Skandinávky, ať už máme na mysli Dánky, Švédky nebo Norky, do současné módy vnesly něco, co v ní dlouho chybělo – přiznanou radost z odívání, kterou projevovaly skrze výrazné barvy, mixování vzorů i zábavné kombinace například retro a outdoorových prvků. Jejich styl byl inspirativní i z jiného důvodu – a ten se v poslední době čím dál více vytrácí.

Když jsem v roce 2017 psala svůj první článek o stylu Skandinávek, oslovila jsem slovenskou street style fotografku Zuzanu Jánošovou, která dlouhodobě žije v Kodani, aby mi popsala své osobní dojmy. „Kouzlo Dánek podle mě spočívá v tom, s jakou lehkostí dokážou kombinovat styly a cítit se přitom za všech okolností pohodlně. Zdejší holky nikdy nejsou prvoplánově sexy a jejich styling poutá pozornost hlavně svou rozmanitostí. High-end s high-street a k tomu něco vintage. Romantické šaty šmrncnuté sportovním twistem,“ popsala tehdy pro Ženy.cz

TIP NA VIDEO: V čem spočívá hravá lehkost skandinávské módy ?

Cítit se za všech okolností pohodlně. Nebýt prvoplánově sexy. Poutat pozornost rozmanitostí. V praxi to znamenalo nosit romantické šaty s puritánským límcem a k nim tenisky. Kostkovaný vzor ke květinám i k leopardovi. Gumové žabky k oversize kalhotovému obleku. To byl styl, kterým si Skandinávie podmanila svět, neboť přinášel úlevu, radost i tolik potřebný nadhled vůči serióznímu a odtažitému světu vysoké módy. Ženy se navíc se stylem, v němž absentovala povýšenost dokonalých těl a do jisté míry i okázalost luxusu, mohly snadno identifikovat. Skandinávské influencerky tak na počátcích svých kariér reprezentovaly jeden z důležitých proudů, který podporoval demokratizaci módy. Dnes už to tak docela neplatí.

„Emili Sindlev,“ dávala mi před lety Zuzana Jánošová tip na jednu z nejvýraznějších tváří kodaňského street stylu. Kudrnatá blondýna s nezkrotnou hřívou, která bývala díky svým vlasům přirovnávána ke Carrie Bradshaw, oplývala přirozeným šarmem a samozřejmě bezstarostně eklektickým přístupem k výběru oblečení. Sytě žluté triko Won Hundred, pin-stripe sukně Freya Dalsjø, přes to černý kožený kabát Hosbjerg a navrch vyzývavě rudé kozačky By Malene Birger – v takovém outfitu ji v roce 2017 zachytila street style fotografka Acielle (Style du Monde). A právě na Emili je teď asi nejpatrnější posun, jak se vlivem Instagramu proměnila móda, kterou jsme si zvykli označovat jako styl Skandinávek.

Nejen Emili Sindlev, ale třeba i kodaňská módní superhvězda Pernille Teisbæk nebo norská influencerka Nina Sandbech posbíraly za poslední roky stovky tisíc followerů, navázaly spolupráce s luxusními domy a přetavily své účty do kosmopolitního pel-melu drahého oblečení a doplňků, kde se kabelky Chanel a Hermès střídají s periodicitou výměny spodního prádla. Móda v jejich podání mnohdy připomíná jízdu na kolotoči – jen místo influencerky na něm sedíte vy, zatímco ona vám prezentuje jeden outfit za druhým: kabát Prada z poslední kolekce, sytě růžový komplet Valentino, nová kabelka Celine, boty od Bottegy, ultra krátká sukně Miu Miu, kterou rázem střídají baggy kalhoty až na zem. Chanel. Versace. Loewe. Vlastně máte pocit, že změny módních kreací sledujete spíš z rychlovlaku než z kolotoče – nic z toho totiž nemáte šanci spatřit podruhé.

Další změna přichází ve vnímání body positivity. Pohodlné šaty Ganni z účtů severských influencerek dávno vymizely. Na jejich místo nyní v plné síle nastupují trendy, které čerpají inspiraci z módy přelomu milénia a akcentují, ba přímo vyžadují štíhlost – ultra krátké bokové sukně, bodycon šaty s prostřihy nebo cropped topy. Emili Sindlev a Nina Sandbech současně propadly trendu Barbie core, který lze vnímat jako jeden z projevů moderního feminismu, protože boří stereotypy o hloupých blondýnkách v růžových outfitech. V podání ultra štíhlých a standardizovaně krásných influencerek se však člověk nemůže zbavit dojmu jisté tělesné a sociální nadřazenosti. A vtírá se otázka: Dá se ještě hovořit o stylu Skandinávek, když mnohem více evokuje outfity Paris Hilton?

Už street style z loňského léta prozradil, že i jinak uvolněná kodaňská módní scéna do sebe dokáže absorbovat toxické módní trendy, kvůli kterým má dodnes generace mileniálek problémy přijímat své tělo. I v dánské metropoli se objevovaly proklatě nízké bokovky, na odiv vystavovaná plochá bříška, a dokonce i variace na tanga lezoucí z kalhot. Nechyběly ani all-pink nebo all-denim outfity, které jsou typickým projevem Y2K módy, ale také důkazem, že globální a instantní trendy místy vítězí nad osobitostí. Přesto se jedná jen o část street style skládačky. V té další byly stále patrné stopy typicky skandinávského stylu, jak jsme si ho oblíbili před několika lety: výrazné midi šaty a k nim tenisky nebo bucket klobouček. No name taška přes rameno. Odvážné párování barev. A samozřejmě ta nejdemokratičtější obuv na světě: gumové žabky!

Kdo se chce dnes inspirovat autentickým stylem Skandinávek, musí jít ideálně přímo ke zdroji – do ulic Kodaně, která je navíc proslulá tím, že pořádá ten nejudržitelnější fashion week na světě. Lokálnost je mantrou, která se mimo jiné projevuje tím, že zde vedle luxusních brandů typu The Garment prezentují i dostupnější značky jako Ganni, Munthe nebo Baum und Pferdgarden. To se propisuje i do celkového vyznění street stylu, který působí uvolněněji a demokratičtěji než mnohem okázalejší Paříž. Ještě upřímnější obrázek o pověstném stylu Seveřanek ale získáte, když si koupíte letenku na kdykoli jindy než termín konání fashion weeku. Hygge náladu vám mezitím vykouzlí instagramový účet @copenhagenfrontrow, který na ulici zachycuje reálné lidi – tedy ty, kteří jako vy zrovna spěchají do práce nebo s kamarádkou na kávu, nikoli na další módní přehlídku. Mnohdy je to inspirativnější.