Mini do áčka i midi s puritánskými límci: 40 nejkrásnějších šatů v retro stylu

Móda se v posledních letech čím dál častěji obrací do minulosti. Vedle trendů z devadesátek se pravidelně vynořují třeba sedmdesátky, letos se přidávají také 60. léta, která s sebou přinášejí velký comeback mini délek. Konkrétně u šatů jde ale inspirace mnohdy ještě hlouběji do historie 20. století. Jestli máte slabost pro kousky s romantickým retro nádechem, pak pro vás následující galerie bude velkým pokušením.

„To máš ze second handu?“ Ne, ale mohla byste mít. Vintage se v posledních letech stalo nejen cool nálepkou pro oblečení z druhé ruky, ale také stylem odívání, který kopíruje některé prvky oděvů z dřívější doby – a ty tím pak zpětně dokazují svoji nadčasovost. Jak píše N. J. Stevenson v knize Kronika módy z roku 2011: „Móda je jako kyvadlo, které se houpe mezi reinterpretací minulosti a představou budoucnosti.“

TIP NA VIDEO: Jak se měnily šaty v posledních sto letech?

A i když se některý retro styl objeví jako žhavý trend, nemusí hned po sezóně zapadnout do minulosti. Příkladem jsou třeba tea dress inspirované košilovými šaty 40. let: ty zažívaly velký boom před pěti lety, kdy uvažování nad nadčasovým šatníkem obrátilo pozornost k nesmrtelnému stylu Francouzek. Tea dress se dodnes objevují v aktuálních kolekcích, ačkoliv už je nikdo nevnímá jako novinku. Jde jen o to, jestli jdou, nebo nejdou k vašemu osobnímu stylu.

Podobně se před pár lety vylouply takzvané prairie prom dress – původně šaty, které si dívky ve Spojených státech nechávaly na počátku 70. let šít na školní bály nebo na plesy. Tento styl zpopularizovala dnes již neexistující značka The Gunne Sax, která do ženské módy vrátila romantizující prvky z viktoriánské a eduardovské doby i z renesance a do toho zakomponovala styl z tehdy populárního seriálu Malý dům na prérii. Šaty s komponenty, jako jsou výrazné puritánské límce, balonové rukávy nebo kanýry na sukni, se pravidelně objevují třeba na přehlídce návrhářky Ully Johnson, svou filozofii na nich postavily značky Christy Dawn nebo Meadows a velkou míru popularity jim zajistil také kodaňský love brand Ganni. Letos je v hojném zastoupení najdete také u cenově přístupnější značky Sister Jane.

Sedmdesátky jsou setrvale v kurzu, obzvlášť v létě, kdy se s železnou pravidelností vrací jistá hippie rozevlátost. Kolekce jsou také stále plné výrazných grafických a geometrických vzorů, jež se s touto dekádou pojí, popřípadě nejrůznějších háčkovaných úpletů. Na paty jim už ale významně šlapou šedesátky, které přinášejí nové mladistvé siluety a především výrazně zkracují délku.

Comeback slaví zejména áčkový střih, jenž do módy v roce 1964 uvedl francouzský návrhář André Courrèges. Ve Velké Británii se o prvenství v kategorii mini pro změnu dělí návrháři Mary Quant, John Bates a Barbara Hulanicki, zakladatelka značky Biba. Inspirací se také opětovně stávají ikony šedesátek jako Brigitte Bardot, Françoise Hardy nebo Jean Shrimpton, které v souladu s tehdejší módou kombinovaly mini šaty s balerínami nebo s nízkým podpatkem. Vy si k nim však po vzoru současných influencerek klidně vezměte i tenisky.

Inspirace z Instagramu: Šaty v retro stylu

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading