Košilové šaty jsou zpět! Se kterými zahájíte jarní sezónu vy?

Košilové šaty dlouhodobě patří k nejoblíbenějším střihům a není těžké uhodnout proč. Jednak se v této kategorii ukrývá mnoho variací, které se dokážou potkat s představami jakékoli ženy, a jednak tyto šaty nabízejí přiměřenou porci elegance, kterou lze kdykoli přepnout na ležérní styl. Však se také zrodily z potřeby nosit něco praktického.

Historie košilových šatů sahá do 40. let 20. století, tedy do období druhé světové války. Paříž byla tehdy izolována nacisty, takže jako módní metropole neměla takový vliv. Zato ve Spojených státech amerických a ve Velké Británii vzrůstala obliba konfekce. „Ve válečných časech byla touha po módních změnách nahrazena potřebou produkovat praktické oblečení. Většina žen v Evropě i ve Spojených státech byla zapojena do válečné výroby a ženské vojenské uniformy byly na ulicích běžně k vidění. I civilní oblečení napodobovalo přísnost střihu a funkčnost vojenského oděvu,“ přibližuje Marnie Fogg v knize Móda: Úžasný příběh fenoménu.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si také historii malých černých šatů

Britská vláda během války vydávala i nařízení, která různě omezovala výrobu nového oblečení – kvůli nedostatku materiálů byly třeba zakázané různé ozdoby na šatech. Přední londýnští návrháři, mezi nimiž nechyběl královnin oblíbený designér Norman Hartnell, začali vyrábět standardizované oblečení; například praktické košilové šaty s dlouhou áčkovou sukní rozšířenou právě tak, aby se v ní dalo pohodlně jezdit na kole, všitými kapsami (kdepak našitými!) a třemi knoflíky, protože více se jich nesmělo použít. Podobné restrikce přitom platily i v Americe, i když nebyly tak přísné.

Takhle vypadaly košilové šaty před osmdesáti lety a mohou tak vypadat klidně i dnes, nicméně výběr je přece jen pestřejší: od dlouhých po mini, od volných po upnuté. Nutno říct, že zkracování a zeštíhlování je doménou celého posledního roku. Vrací se košilové siluety známé z devadesátek, kdy módnímu domu Gucci kraloval Tom Ford – sexy, upnuté, s řasením na prsou.

Vysloveně letošní barvou je pro změnu oranžová. Košilové střihy na sebe často berou minimalistickou podobu, ale tradičně jim sluší i proužky, puntíky nebo drobný květinový vzor – jestli se vám tedy nelíbí žhavé trendy, můžete sáhnout i po klasice. I letos je mimo jiné ovládne také denim.

Loading
Loading
Loading

Nejlepší košilové šaty z jarních kolekcí si prohlédněte v galerii: