Štít zvaný kožní mikrobiom: Jak probiotika v kosmetice napomáhají krásné pleti?
Kožní mikrobiom představuje miliardu bakterií, které se spojují, aby vytvářely komplexní ochranný štít naší pokožky. Že to zní důležitě? Taky ano! Péče o něj se vám totiž vrátí nejen v podobě zdravě svěžího vzhledu, ale i dokonale zdravé pleti.
Dnes už nestačí, aby kosmetika byla bio, eko, veganská a ohleduplná k planetě. Ideální je, když je také probiotická a bude se starat o náš mikrobiom. Jste v tomto tématu stále ztraceni? Nebojte, uvedu vše na pravou míru. Začneme prebiotiky, probiotiky a postbiotiky. Kdy jste poprvé slyšeli o probiotikách? Třeba když jste kvůli angíně museli brát antibiotika a lékař vám pak doporučil pít hodně kefírů a zařadit do jídelníčku kvašené zelí. Určitě jste si z takové diety zapamatovali, že je dobrá na „mikroflóru“.
TIP NA VIDEO: Jak se dokonale odlíčit v pěti krocích?

Nyní jsou ale populární i prebiotické přípravky. Jedná se o potraviny, které podporují růst a aktivitu střevní mikroflóry, jejich významnou složkou jsou laktobacily nebo bifidobakterie. Zmiňovaná probiotika jsou pak kultury mikroskopických organismů, které jsou pro naše tělo prospěšné. Mají hodně funkcí, pomáhají při trávení a zpracování potravy, mají vliv na imunitu, zneškodňují patogenní bakterie a jsou užitečné při srážení krve díky produkci bioaktivního vitaminu K. Postbiotika jsou metabolity přátelských bakterií – probiotik, které také velmi blahodárně působí na organismus. Dokážou oslabovat nepřátelské bakterie a předcházet tak řadě onemocnění.
Jak využít základní znalosti z mikrobiologie v péči o pleť? Tak, že budeme rozumět mikrobiomu: tím označujeme veškeré mikroorganismy, které žijí na povrchu a uvnitř našeho těla. Pokožka má svůj vlastnímikrobiom, který se vyvíjí bezprostředně po narození. Na lidské kůži je asi miliarda mikrobů na centimetru čtverečním. Na kůži zabraňují bujení takových patogenů, jako je atopická dermatitida nebo lupénka. Bohužel když je kožní mikrobiom narušen, dochází ke vzniku výše uvedených neduhů, zánětů a mění se pH pokožky.
Jak se ale takový mikrobiom vůbec narušuje? Dermatologové se shodují, že přehnanou hygienou: například když si drhnete obličej příliš mnoha peelingy a používáte na tvář agresivní antibakteriální mýdla. Může se to přihodit rovněž kvůli užívání některých antibiotických mastí, ale také v důsledku evoluce. Proto je důležité používat takovou kosmetiku, která náš kožní mikrobiom bude hýčkat, nikoli preparáty, které se ho budou snažit vyhubit.
Proto jsou teď všude in preparáty, které v sobě kombinují probiotika i prebiotika s fermentovanými laktobacily. Ideální je, když je začnou používat už adolescenti. Ti totiž v touze zbavit se akné často sahají po příliš agresivních prostředcích, které jim nadělají s ohledem na mikrobiom pořádnou paseku. Samozřejmě tušíte, že používat správnou kosmetiku nestačí, pro ochranu mikrobiomu je potřeba celkově upravit životní styl. Nesmíte kouřit, příliš pít alkohol, ale ani se moc stresovat. Důležitý je pobyt na čerstvém vzduchu, který prospívá nejen pleti, ale také psychice.
Na čištění pleti používejte jen šetrné, jemné přípravky, které ji nebudou vysušovat. Mikrobiom je naší součástí, proto reaguje nejen na to, co zrovna prožíváme, ale také na přísun UV záření nebo na náš věk. Proto je jasné, že se teď kosmetické firmy snaží vymyslet takový preparát, který mikrobiom nejen ochrání, ale také posílí.
Tipy na probiotické produkty najdete v galerii.
















Článek vyšel v časopise Moje psychologie. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz
