Má ho Rihanna a možná i vy! Jak zmírnit projevy akné na zádech?

Všudypřítomné pupínky, jizvičky a bolavá zarudlá místa, když to teprve raší. Akné na obličeji už dávno není nic, za co byste se museli stydět. Pokud se ale objeví na zádech, rukou či nohou, okamžitě se z něj stává tabu. Přitom jej řeší nejen teenageři, ale i dospělí. Jak se s pupínky vypořádat a co dělat pro zmírnění vyrážky?

Když se minulý týden prohnala Instagramem fotka Rihanny v zeleném topu s odhalenými zády, spustilo to oslavnou smršť. Tato pro mnohé dokonalá žena má na zádech pupínky i jizvy a nebojí se je ukázat! Barbadoská zpěvačka tímto krokem získala další plusové body a my se zase pro jednou mohli radovat, že to, s čím se dosud spousta lidí potýkala se studem a v tajnosti, začíná společnost konečně brát jako normální stav.

TIP NA VIDEO: Sedm rad, jak zatočit s akné

Zpěvačka Rihanna na akci Fenty Skin v únoru 2022. Autor: Profimedia.cz

Už několik let mluví celebrity i influenceři o svých problémech s akné. A jako důkaz přikládají nespočet svých fotek bez make-upu. V drtivé většině případů ale dosud šlo jen o pupínky na obličeji, případně na krku. A tak jsme i přes tyto tendence na sociálních sítích sledovali dokonalou kůži po celém těle ve všech slavnostních róbách a říkali si, že akné jinde než na tváři není přijatelné.

I proto jsou nové snímky Rihanny tak cenné. Otevírají totiž diskuzi, že akné se skutečně neomezuje jen na obličej, ale mnozí se s ním potýkají i na jiných částech těla, což stále vede k časté stigmatizaci, snižování sebevědomí a neustálé potřebě se zahalovat i v letním horku. Co kdyby někdo spatřil mé pupínky ve výstřihu, na ramenou či zádech?

Naštěstí se doba skutečně mění, a tak se k přiznávání pravé kůže (a to doslova) přidává stále více influencerů, kteří ale na pupínky po těle nijak zvlášť neupozorňují, zbytečně k nim nevytváří samostatné příspěvky a jednoduše je berou jako svou přirozenost.

Loading
Loading
Loading

Mnoho způsobů zlepšení

Přijmutí své kůže je jedna věc, nemění ovšem nic na faktu, že akné po těle je pro spoustu lidí nepříjemné a rádi by stav své kůže zlepšili. Na úvod je dobré si připomenout, že příčiny pupínků se u každého liší a nelze se omezit na jedno zázračné doporučení, díky kterému za pár týdnů bude vaše kůže jako dětská prdelka. Existuje ale několik drobných změn a návyků, které mohou zmírnit rašení nových pupínků, případně zamezí ucpávání pórů.

Akné na zádech, stejně jako kdekoliv jinde po těle, v první řadě ovlivňují hormony a genetika. Navíc jde o část těla, kde se – podobně jako na obličeji – vyskytuje velké množství mazových žláz, jež mají tendence se ucpávat. Když k tomu všemu přičteme ještě pot, podráždění kůže vinou materiálů a upnutého oblečení a v neposlední řadě celkovou nemožnost kůže dýchat (hlavně v zimním období, kdy nosíme několik vrstev oblečení), nelze se divit, že se pupínky začnou rojit.

Loading

Klíč k lepšímu stavu kůže se samozřejmě může skrývat v kosmetických produktech, které používáme. Voňavé sprchové gely sice zní lákavě, ve skutečnosti ale backne (jak se anglicky akné na zádech přezdívá) jen zhorší. Místo nich proto raději sáhněte po cleanserech obsahujících tea tree olej a kyselinu mléčnou, glykolovou nebo salicylovou, která pokožku zbaví mrtvých buněk a pomůže uvolnit póry.

Přidat můžete také jemný tělový peeling, dávejte ovšem pozor, ať si kůži ještě více nepodráždíte. Zcela se pak vyhněte hutným tělovým máslům a krémům. A až si budete mýt vlasy, dbejte na to, abyste si ze zad a všech dalších částí těla s pupínky důkladně opláchli všechny zbytky šamponu a kondicionéru, které též napomáhají ucpávání pórů.

Zlepšení stavu lze ale docílit i pomocí návyků mimo koupelnu. Pokud chodíte běhat nebo navštěvujete fitko, běžte se po fyzické aktivitě vždy ihned osprchovat. Bakteriím, které způsobují pupínky, se totiž nejlépe daří právě na zpocené pokožce. Nedejte jim proto šanci. Důkladně se umyjte a rozhodně nezůstávejte ve zpoceném oblečení déle, než je nutné. Též se zkuste vyvarovat nošení upnutého oblečení, které je vyrobené z umělých vláken. Pokud máte citlivou pokožku, podráždíte si ji téměř instantně. A ke vzniku zanícených ložisek už pak je opravdu jen krok.

A v neposlední řadě – zkuste si akné neškrábat a uhříky nemačkejte. Špatné „vypreparování“ často vede ke vzniku dalších ložisek, ale také jizev i drobných skvrn, kterých se zbavuje podstatně hůře než pupínků samotných. Jde sice o základní, ale zároveň také o nejsložitější část celého procesu. Za nípáním totiž často mohou stát mnohem hlubší pohnutky než jen chuť dostat z pokožky vše, co do ní podle vás nepatří. Ostatně o dermatilománii si můžete přečíst článek, který vyšel minulý týden a který se na problematiku akné a s ním spojených jizev dívá ze zcela jiné, ale neméně důležité perspektivy.