Jak se zbavit pigmentových skvrn? Pomůže vám tato jednoduchá rutina
Hnědé skvrnky na pleti postihují drtivou většinu obyvatel této planety. Nejčastěji se objevují na obličeji, najdeme je ale také na rukou či v oblasti dekoltu. Zkrátka tam, kde se naše kůže nejčastěji setkává se slunečním zářením, jež má největší podíl na jejich vzniku. Jaké další faktory ovlivňují jejich výskyt, jak se jich zbavit a jaké produkty vám v tomto boji pomohou?
Pigmentové skvrny, známé také jako hyperpigmentace, vznikají v důsledku zvýšení počtu buněk produkujících pigment v kůži. Jeden z hlavních faktorů, který vznik pigmentace ovlivňuje, je sluneční záření, a to hlavně v případě, kdy pokožka není chráněna kosmetikou s UV faktorem. Ideální je proto prevence. Používání produktů s vysokým SPF (alespoň 30, ideálně 50) pomáhá předcházet nejen stárnutí pleti a rakovině kůže, ale právě i vzniku nechtěných pigmentových skvrn.
TIP NA VIDEO: Jak účinně předcházet vzniku vrásek?
Kromě sluníčka mohou hyperpigmentaci ovlivnit také hormonální změny, zejména ty spojené s těhotenstvím, antikoncepcí, menopauzou či hormonální terapií. Dalším strůjcem nechtěných flíčků je poranění kůže, ekzém či lupénka. Pozánětlivá pigmentace je sice považována za dočasný jev, na některých typech pleti ale může být zbarvení intenzivnější a jen tak nezmizí. Svou roli v celém procesu samozřejmě sehrává také genetika a stárnutí.
Jak zabránit vzniku hyperpigmentace?
Budeme se opakovat jako zaseklá gramofonová deska, ale SPF je skutečně klíč k úspěchu. Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit tomu, aby se hyperpigmentace vůbec objevila nebo aby se zhoršovala, je každodenní používání kosmetiky s UV faktorem. A opravdu nestačí filtr obsažený ve vašem pudru nebo SPF 10 v hydratačním krému. Pořiďte si opalovací krém, fluid nebo gel s SPF 50 a používejte produkt každé ráno. Vytvořte si návyk podobně automatický, jako je splachování po použití toalety nebo čištění zubů. Ano, takhle důležité SPF je, pokud chcete předcházet nejrůznějším problémům s pletí.
A co dál? Identifikujte faktory, které by mohly vaši pigmentaci zhoršovat. Objevila se po nasazení léků? Zkonzultujte to se svým lékařem. Je možné, že na trhu existuje podobný lék s jiným složením, který by vám mohl vyhovovat víc. Berete antibiotika? Nechoďte na slunce; upozorňují na to lékaři i lékárníci, a stejně to většina z nás ignoruje. Pokud se pigmentové skvrnky objevují po užívání antikoncepce, proberte se svým gynekologem – a samozřejmě i partnerem – alternativní možnosti ochrany proti početí.
S pigmentovými skvrnami vám pomohou také nejrůznější rozjasňující krémy a séra obsahující retinol (vitamin A), niacinamid, vitamin C nebo AHA kyseliny. V takovém případě ale dbejte opatrnosti, ne všechny látky se dají libovolně kombinovat a jejich nesprávným smícháním byste si mohli zadělat na ještě větší problém, než je jen malá hnědá skvrnka. I v tomto případě platí, že po aplikaci séra byste měli použít SPF.
Pokud vás trápí větší plochy skvrn, nabízí se také možnost profesionálního chemického peelingu. Na ten je navíc ideální čas právě teď na podzim a v zimě. Mezi typické složky využívané při chemickém peelingu patří kyselina glykolová, kyselina mléčná či retinol. Pokud však máte citlivou pleť, konzultujte tento zákrok s lékařem.