.

. Zdroj: Istock.com

Jak zhubnout 8 kg a znovu nepřibrat? Nedávejte si termíny, hubnutí není uzávěrka

Máte osm kilo navíc a chcete se jich jednou provždy zbavit? Pak jste na správné adrese. Nečekejte ale žádný zázračný recept, díky kterému budete mít za měsíc úplně nové tělo. Za tuto dobu se sice dá viditelně zhubnout, můžete si ale přitom zpomalit metabolismus a zdravotně se rozhodit. Pojďme na to jinak.

8 kg za měsíc? Lepší je nespěchat

Pravidlo první: Pokud hubnete, nedávejte si žádné šibeniční termíny. Výživoví poradci to opakují stále dokola, neuškodí si ale připomenout: Ideální je hubnout 0,5 kg týdně, maximálně 1 kg. Jen tak shodíte kila způsobem, který neohrozí vaše zdraví ani metabolismus a který zároveň zabrání tomu, abyste vše vzápětí nabrali zpátky.

Pokud by to šlo rychleji, což se někdy může stát, neradujte se, ale zpomalte. Chcete přeci zhubnout a zůstat štíhlejší. Ne zhubnout a zase nabrat. Na co se tedy soustředit? Vezměte hubnutí jako šanci na změnu. Na nový životní styl, který budete mít nejen na měsíc nebo dva, ale na stálo.

Jak si sestavit jídelníček

Jak začít? Nejprve si sepište, co obvykle jíte, a údaje dejte do kalkulačky kalorií. Pak si projděte svůj vzorový jídelníček, z něhož se dozvíte, co a v jakém množství byste měli jíst. Díky tomu si uděláte představu, kde asi děláte v jídle chyby.

Potom se rozhodněte, jestli si svůj jídelníček sestavíte sami, nebo se poradíte s výživovým poradcem. V prvním případě byste si měli osvojit základní pravidla. Tedy že ve stravě nesmí chybět kvalitní sacharidy v podobě celozrnných výrobků, že je potřeba dostatek bílkovin (pokud nesportujete, měli byste přijmout 0,8–1 g bílkovin na 1 kg váhy, tedy při váze 70 kilogramů je potřeba sníst i 70 gramů bílkovin denně), zdravé tuky, ovoce a zelenina.

Jestli jste se rozhodli pro odborníka, má to několik výhod. Můžete řešit svoje individuální chutě a potřeby. Nejíte ryby? Společně vymyslíte, čím byste mohli prospěšné látky, které jsou právě v rybím mase, nahradit. Nesnášíte jakýkoli pohyb nebo jste naopak sportovní fanatik? I k tomu expert na výživu přihlédne. Strava se dá přizpůsobit i tomu, jaké máte problémové partie. Jsou to břicho, stehna, zadek, nebo vás trápí třeba silná lýtka?

Jak si vybrat správný sport?

Bez cvičení sice hubnout jde, s pohybem to ale půjde lépe. Stejně jako dietu neberte sport jako něco nárazového. Vyberte si pohyb, který vás bude bavit a zahrňte ho do svého života.

Pokud vás nelákají náročné aktivity, máme pro vás dobrou zprávu. Ideální je méně intenzivní, ale delší pohyb. Rychlá chůze, běh v mírném tempu, při kterém si celou dobu můžete povídat s kamarádkou, kolo, nordic walking, plavání.

Pokud raději sportujete ve fitku, zaběhejte si na krosovém trenažéru a ze skupinových lekcí si vyberte H.E.A.T. Chcete cvičit doma? Připravte si předem, čemu, jak často a jak dlouho se budete věnovat. Inspirovat se můžete třeba u slavných trenérek Jillian Michaels nebo Kayly Itsines nebo si sestavit svůj vlastní cvičební plán podle toho, kde se vám ukládá tuk.

Odborná spolupráce: Výživová poradkyně Veronika Duží

Základní informaci o tom, jestli máte nadváhu, vám dá naše BMI kalkulačka.