Instagram odhaluje, jak rychlá móda kopíruje návrháře. Nebude se vám to líbit!

O tom, že řetězce s rychlou módou kopírují původní tvorbu návrhářů, originálních značek nebo výtvarníků, se obecně ví. Sem tam se objeví nějaká žaloba, ale v podstatě jde o trpěné praktiky, nad kterými zavíráme oči, protože na některé luxusní kousky zkrátka nedosáhneme. Přesto stojí za to se občas podívat pravdě do očí.

Pro mladé i zkušené módní návrháře, kterým se podaří prorazit s nějakým nápadem a učinit z něho trend, to musí být hodně frustrující. Na jedné straně slaví úspěch, na druhé straně jim musí být jasné, že nebude trvat víc než pár týdnů, než je začne někdo napodobovat.

Podle stránek Thefashionlaw.com to Zaře trvá pět týdnů, než se od nápadu dostane zboží až na pult, Asos to zvládne mezi dvěma až čtyřmi týdny. Ještě rychlejší je americký řetězec Fashion Nova, který dokáže vyprodukovat zboží od náčrtu po finální produkt dokonce během dvou týdnů. Právě posledně jmenovaný mění trh s rychlou módou, protože produkuje nejen ve smrtícím tempu a čase, ale nadto spolupracuje, respektive inspiruje se influencerkami nejtěžšího kalibru – třeba Cardi B, Kylie Jenner nebo Kim Kardashian.

A tady dochází k zajímavému jevu! Když slavila Kylie Jenner 21. narozeniny, oblékla pro tuto příležitost saténové růžové mini šaty norského návrháře Petera Dundase. Už druhý (!) den měla Fashion Nova v nabídce takřka identické. Podobně když Kim Kardashian před necelým měsícem oblékla skandálně střižené šaty Thierry Mugler – Fashion Nova měla kopii připravenou už o čtyři dny dříve, jak zjistil „hlídací pes světové módy“ alias instagramový účet Diet Prada.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

UPDATE: See “MUGLER” story highlight for a screenshot of the date of the Capture One session (it’s labeled 02-14-19). Fashion Nova Mugler knockoff shot 4 days before Kim wore it on 02/18/19. Kim, you’ll never fess up to your sneaky lil collaborations, but we got all the receipts 😎. • ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ At some point recently, a fast fashion photo shoot happened featuring a vintage Mugler dress that @kimkardashian just happened to wear on Sunday night to the Hollywood Beauty Awards...and yes, it appears to be a real dress, not photoshop. Ahead of Fashion Nova releasing the dress at 9pm EST tonight, house model Yodit Yemane may or may not have accidentally leaked a story 2.5 hours earlier of photo options from her shoot featuring the Mugler replica. The file names were even labeled “Kim dress” while it’s now being called “Winning Beauty Cut Out Gown” lol. This begs the question: Did Fashion Nova whip up the dress overnight in their Los Angeles atelier after seeing Kim in it or is she peddling her vintage finds to mass retailers ahead of debuting them for a calculated, timely release? ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ • 📷 : Getty • #kimkardashian #mugler #thierrymugler #manfredthierrymugler #bodycon #cutout #barelythere #strappy #straps #black #vintage #dress #velvet #fashionnova #wiwt #ootd #kuwtk #hollywood #beauty #kkwbeauty #kardashian #ecommerce #shady #smh #photoshoot #model #fashionmodel #dietprada

Příspěvek sdílený Diet Prada ™ (@diet_prada),Úno 18, 2019 v 6:54 PST

Samozřejmě se nabízí vysvětlení, že zaměstnanci tohoto retailu vůbec nespí, ale spíše to vypadá, že Kim a spol. je dopředu informují o tom, co si vezmou na sebe, původní model od návrháře je nechají takřka do detailu okopírovat a pak už se jen těší na svůj podíl z prodeje. Toto podezření však Kim důrazně popřela na svém Twitteru, kde napsala vyjádření o tom, jak ji mrzí, že Fashion Nova kopíruje práci designérů, kteří jí velkoryse zapůjčují šaty. Dokonce popřela, že by mezi ní a e-shopem fungovala jakákoli spolupráce.

Zatím tedy můžeme věřit pohádce o superrychlé módě, která krade návrhy rovnou z hlavy. Ale nejsou to jen globální e-shopy, kdo si občas vypůjčí nápad, děje se to i mezi uznávanými návrháři, kteří pro změnu rádi loví inspiraci v historii nebo si sem tam přivlastní návrh malé a neznámé značky. Problematické jsou také spolupráce značek s celebritami a influencery, protože ty často jen kopírují, co již dříve měli na sobě.

Podívejte se, jaké případy „podobnosti ne zcela náhodné“ v nedávné době odhalily instagramové účty, které se na tuto problematiku zaměřují.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Clon @rouje linette #DRESS - @mango #SS19 #newcollection #roujePARIS #MangoGirls #MANGO #FASHIONCLONES

Příspěvek sdílený FASHIONCLONES ® (@rosa_h_f),Bře 10, 2019 v 7:53 PDT

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Clon @cultgaia lilleth #bag - @mango #newcollection #SS19 #cultgaia #MANGO #MangoGirls #handbag #FASHIONCLONES

Příspěvek sdílený FASHIONCLONES ® (@rosa_h_f),Bře 11, 2019 v 12:21 PDT