10 ikonických šatů, které se zapsaly do historie módy. Vzpomínáte na ně?

V historii módy existují okamžiky, které vstoupily do dějin. A často tyto okamžiky stvořily krásné večerní, popřípadě svatební šaty. Jejich společný jmenovatel? Vybavíme si je i po letech!

Co z krásných šatů činí nezapomenutelný ikonický model? Jednak to může být odvaha, která (často pomocí rafinovaného odhalení) posouvá hranice konvenčního vkusu, jednak nezapomenutelný film nebo neopakovatelný den, jako to bylo v případě Pretty Woman nebo svatby prince Williama a Kate Middleton. Ve všech případech ale platí, že takové šaty vyžadují i mimořádnou nositelku, která jim vdechne život a svým způsobem jim zajistí i nesmrtelnost.

1990: Červená róba návrhářky Marilyn Vance se ve filmu Pretty Woman vůbec objevit neměla. Tvůrci si přáli spíše černé šaty, Marilyn je ale nakonec přesvědčila, že rudá se více hodí k povaze Vivian (Julia Roberts)

Ať už to byla Audrey, Marilyn, Brigitte, Grace, Diana, Cher, Julia, Gwyneth nebo vévodkyně z Cambridge, v řadě případů si kromě těchto dam vybavíme i jejich šaty. Ve fotogalerii níže jsme vybrali pouze některé z nich, pokud máte pocit, že v historii módy se nádherných a památných rób sešlo mnohem více, máte pravdu.

Všechny je hezky pohromadě shrnuje kniha známé americké módní ilustrátorky Megan Hess, která nás inspirovala i k napsání tohoto článku: 100 ikonických okamžiků ve světě módy (knihu vydává nakladatelství Euromedia). Jak název napovídá, šatů v nich najdete desetkrát více, navíc v podobě okouzlujících ilustrací a přehledně rozdělené do kapitol s názvem Návrháři, Ikony, Svatby, Hudba, Film a Předávání Oscarů. K tomu se můžete dočíst i příběhy, které se s těmito slavnými šaty pojí.

Stylovou knihu, kterou je radost mít doma (popřípadě darovat), koupíte ve vybraných knihkupectvích za 399 Kč, v Knižním klubu za 319 Kč.

At the desk in my studio....

Příspěvek sdílený Megan Hess (@meganhess_official),Dub 4, 2018 v 5:29 PDT

Které ikonické šaty v knize najdete? Podívejte se na výběr do fotogalerie.