Královské svatební šaty: Která princezna si troufla porušit tradice?

18. května 2018
 • Královské svatební šaty: Která princezna si troufla porušit tradice?

  Jedna z nejzásadnějších otázek v případě svatby prince Harryho a Meghan Markle je, jaké bude mít nevěsta šaty. Protože právě ty jsou předurčeny k tomu stát se ikonou, ke které budou v příštích letech vzhlížet zasnoubené ženy po celém světě a která bude navždy a jednoznačně připomínat tento slavný den. Ale jsou také předurčeny k porovnávání s ostatními svatebními šaty, které oblékly nevěsty v britské královské rodině. Protože každá měla svůj osobitý styl i osobní příběh. Pojďme si je připomenout. 

  Královna Victoria (1840)

  Královna Victoria proslula z mnoha důvodů a jedním z nich je, že si prosadila na svou svatbu s milovaným princem Albertem bílé svatební šaty. Záměrem však nebylo, aby symbolizovaly její nevinnost a čistotu, královna měla ryze módní důvody  na bílém saténu a hedvábí nejlépe vynikla krajka, kterou si královna pro tuto příležitost nechala vyrobit (a poté zničit její vzor, aby ho už žádná jiná nikdy nemohla použít). Victoria zavedla také další tradici, která je vlastní i současným nevěstám, a to, že žádná jiná si nesmí na svatbu obléknout bílé šaty. 

  Královna Victoria (1840)Královna Victoria (1840)Autor: profimedia.cz

  Nejnovější zprávy ze svatby prince Harryho a Meghan Markle sledujte zde.

 • Královna matka (1923)

  Matka královny Alžběty II. byla za mlada známá jako Lady Elizabeth Bowes-Lyon. Provdala se v roce 1923 za prince Alberta, vévodu z Yorku, a stylu té doby odpovídaly i její svatební šaty se sníženým pasem. Navrhla je Madame Hanley Seymour a byly ušité z hedvábného krepu a zdobené výšivkami z perel a stříbrných nití. Hlavu nevěsty zdobil závoj, kterému se říká juliet cap a který přidržoval věneček z myrty.

  Královna matka (1923)Královna matka (1923)Autor: profimedia.cz
 • Královna Alžběta II. (1947)

  Jaká byla Alžběta nevěsta? Ne tak ikonická jako Kate nebo Diana, ale slušelo jí to. Šaty (nejen jí, ale i Philipovi) navrhoval královský designér Norman Hartnell, mezi jehož klientky patřila také argentinská první dáma Eva Peron. Alžbětiny šaty měly cudný srdcový výstřih, čtyři metry dlouhou vlečku a speciálně na přání královny matky byly ušité z hedvábného saténu, který byl ozdoben řetězci vyšitých květů a hvězdiček. Celkem bylo použito na deset tisíc bílých korálků a krystalů a Norman Hartnell prý prohlásil, že jde o nejkrásnější šaty, které kdy vytvořil.

  Ráno před svatbou se rovněž stala menší nepříjemnost. Když se nevěsta oblékala v Buckinghanském paláci, praskla jí korunka Fringe zdobená diamanty, kterou měla mít na sobě. Okamžitě byl povolán královský klenotník, kterého do dílny převezla policejní eskorta. Královna matka rozrušenou nevěstu ujišťovala, že se vše stihne a měla pravdu. Zajímavé také je, že Alžběta se na svůj velký den, podobně jako Kate Middleton, líčila sama.

  Královna Alžběta II. (1947)Královna Alžběta II. (1947)Autor: profimedia.cz
 • Princezna Margaret (1960)

  Norman Hartnell navrhoval svatební šaty rovněž pro královninu sestru, princeznu Margaret. Ta se v roce 1960 provdala za módního fotografa jménem Antony Armstrong-Jones a na sobě přitom měla róbu s bohatou sukní, ušitou z hedvábné organzy. Šaty sice nebyly zdobené žádnými kamínky, korálky ani výšivkami, pompéznost jim však dodávala dramatická silueta přesýpacích hodin, jež byla v té době stále populární díky Christianu Diorovi, a také dlouhý katedrální závoj, jenž na hlavě upevňovala okázalá koruna Poltimore.

  Princezna Margaret (1960)Princezna Margaret (1960)Autor: profimedia.cz
 • Lady Diana (1981)

  Legendární svatební róbu pro princeznu Dianu navrhla britská návrhářka Elizabeth Emanuel společně se svým manželem Danem. Byla to bezesporu jejich nejslavnější zákaznice! V den svatby, 29. července 1981, její svatební šaty ušité z hedvábí (bohužel poněkud muchlavého), taftu a starožitné krajky, posázené deseti tisíci perliček a krystalů, zhlédlo na sedm set milionů lidí. Inspirací pro ně prý byla díla slavných malířů Botticelliho, Renoira a Degase stejně jako filmové ikony Greta Garbo, Vivien Leigh či Marlene Dietrich. Na hlavě měla tato ikonická nevěsta korunku z 18. století.

  Dodnes se řeší, že Diana se v této opulentní a těžkopádné svatební róbě nemohla cítit pohodlně a zpětně svým způsobem symbolizuje její pocit nesvobody v manželství s Charlesem. Na druhou stranu, to ona prý trvala na co nejdelší vlečce, která nakonec měřila přes sedm a půl metru (závoj byl dokonce ještě delší). Už v době, kdy se šaty šily, trpěla Diana poruchou příjmu potravy a během pěti měsíců zhubla v pase třináct centimetrů, takže byly neustále upravovány a zabírány. Finálně je švadleny zašily přímo na ní v den svatby. Po letech také vyšlo najevo, že na šatech byla malá skvrnka. Způsobila si ji Diana, když se navoněla parfémem, ale už bylo pozdě cokoli měnit nebo čistit. Její make-up guru Barbara Daly jí proto poradila, ať si skvrnu prostě zakrývá rukou.

  Jaké bude mít Diana svatební šaty, bylo do poslední chvíle tajemstvím. Novináři se to dozvěděli až v den svatby, kdy obdrželi obálku s podrobnými informacemi. Otevřít ji však směli až ve chvíli, kdy nevěsta kráčela k oltáři. Diana měla připravené i náhradní šaty pro případ, že by na veřejnost unikl design její róby předčasně. 

  Lady Diana (1981)Lady Diana (1981)Autor: profimedia.cz

 • Sarah Ferguson (1986)

  Vévodkyně z Yorku, vlastním jménem Sarah Ferguson, si pro svou svatbu s princem Andrewem (bratr Charlese) však vybrala jinou návrhářku. Byla jí britská designérka haute couture Lindka Cierach, která se držela tehdejší osmdesátkové estetiky. Sarah měla kulatý výstřih, balonové rukávy a bohatou sukni s pětimetrovou vlečkou. Šaty byly ušité z tuhého saténu, který se příznačně nazývá duchesse, a byly (zejména na hrudi) bohatě zdobené výšivkami z perliček ve tvaru srdíček a vlnek, které symbolizovaly lásku a skutečnost, že princ Anderw sloužil u námořnictva. 

  Sarah Ferguson (1986)Sarah Ferguson (1986)Autor: profimedia.cz

 • Sophie, hraběnka z Wessexu (1999)

  PR manažerka Sophie Rhys-Jones se provdala za Alžbětina nejmladšího syna, prince Edwarda, hraběte z Wessexu v roce 1999. Svatba se konala v kapli Sv. Jiří, tedy v téže, kde se berou i princ Harry a Meghan Markle. Sophie měla na sobě konzervativní šaty britské návrhářky Samanthy Shaw s dlouhými a lehce zvonovými rukávy (trochu gotický střih), jež zdobilo na 325 tisíc malinkatých korálků. K tomu korunka z klenotnice královny Alžběty II. a šperky z černých a bílých perel, které jí věnoval Edward.

  Sophie, hraběnka z Wessexu (1999)Sophie, hraběnka z Wessexu (1999)Autor: profimedia.cz

 • Camilla, vévodkyně z Cornwallu (2005)

  Neuvěřitelných čtyřiadvacet let si musela počkat Camilla Parker Bowles na sňatek s láskou svého života, princem Charlesem. Nakonec jim dala královna požehnání, a tak mohla Camilla před šedesátkou obléknout krémové šaty s dlouhým hedvábným kabátem zdobeným zlatými výšivkami, které pro ni vytvořili londýnské návrhářky Antonia Robinson a Anna Valentine. Vrcholem outfitu byl zlatý fascinátor ve tvaru peří značky Philip Treacy.

  Camilla, vévodkyně z Cornwallu (2005)Camilla, vévodkyně z Cornwallu (2005)Autor: profimedia.cz
 • Vévodkyně Kate (2011)

  Krajkové rukávy, rafinovaný výstřih do tvaru písmene "V" a dlouhá vlečka, kterou nese družička Pippa Middleton – to se pravděpodobně každému vybaví, když se řekne "svatební šaty vévodkyně Kate". Róbu od Sarah Burton, vrchní návrhářky pro Alexander McQueen, zná zkrátka celý svět. Kate se zcela nepokrytě inspirovala svatebními šaty Grace Kelly, což se ukázalo jako skvělý krok – elegance a noblesa tohoto stylu přetrvává celé dekády. Šaty měly poměrně hluboký výstřih, což ale u útlé Kate spíše podtrhuje její křehkost, lehce viktoriánský korzet a vyztužené boky a nádhernou bohatou a přitom splývavou sukni s téměř třímetrovou vlečkou. Po vzoru Diany i obecné tradice měla nevěsta něco nového, něco starého, něco půjčeného a něco modrého (starou technikou byla vytvořena krajka na šatech, nové byly náušnice od rodičů, modrá byla stužka vetkutná pod šaty a půjčená korunka Cartier od Alžběty.

  Vévodkyně Kate (2011)Vévodkyně Kate (2011)Autor: profimedia.cz

  Málokdo ví, že vévodkyně měla ve svůj den připravené ještě jedny svatební šaty, do kterých se převlékla na večerní slavnostní ceremoniál v Buckinghamském paláci. Pro neveřejnou část svatebního dne zvolila méně opulentní, ale určitě ne méně krásnější saténové šaty v barvě slonovinové kosti. Za méně známějšími svatebními šaty stojí opět Sarah Burton. Od těch prvních se opravdu výrazně lišily nejen materiálem a odstínem, ale také střihem. Krajkové rukávy vystřídal korzetový vršek (holá ramena zakryla Kate sněhobílým bolerkem), splývavou sukni s vlečkou zase nadýchaná kruhová sukně končící těsně nad zemí. A nesmíme zapomenout ani na překrásný diamantový pás, který dodával šatům punc královského luxusu.

  Vévodkyně Kate (2011)Vévodkyně Kate (2011)Autor: profimedia.cz

 • Pippa Middleton (2017)

  Tak jako jsou dnes lidé zvědaví, jaké šaty zvolí Meghan, bylo i loni otázkou, jak moc se (ne)bude vévodkyni Kate podobat její sestra Pippa. Ta nakonec sáhla po krajkové variantě svatebních šatů bez výstřihu, zato s krátkými rukávy z dílny Gilese Deacona, které doplnila jemným závojem přes obličej. Pippa na sebe před sedmi lety upozornila coby družička na svatbě Kate a Williama, kde měly obě sestry na sobě modely od britské návrhářky Sarah Burton, kreativní ředitelky značky Alexander McQueen.

  Pippa Middleton (2017)Pippa Middleton (2017)Autor: profimedia.cz

 • Meghan Markle

  Na začátku května zveřejnil deník Daily Mail zprávu, že Meghan Markle oblékne svatební šaty z dílny návrhářské dvojice Ralph & Russo. Ta je proslulá tvorbou snových haute couture rób, jejichž ceny dosahují astronomických výšin. Konkrétně šaty Meghan by měly přijít na sto tisíc liber, tedy v přepočtu skoro tři miliony korun.

  Styl Meghan Markle je sice stále konzervativní v souladu s královskými zvyklostmi, nicméně na rozdíl od vévodkyně Kate je mnohem víc prošpikován současnými trendy a je také lehce odvážnější. Zmiňované šaty na zásnubních fotografiích měly třeba odvážně transparentní top, který by si vévodkyně Kate určitě obléknout netroufla.

  Zásnubní foto prince Harryho a Meghan MarkleZásnubní foto prince Harryho a Meghan MarkleAutor: Profimedia.cz

  Meghan ráda nosí šaty bez rukávů, její outfity působí mnohem víc uvolněně (nedávno překvapila sakem přehozeným ležérně přes ramena) a častěji také volí doplňky, které na sebe dokážou strhnout pozornost. Ačkoli se ani o svatebním dnu nevyhne srovnávání s vévodkyní z Cambridge, na jedno bychom si mohli téměř vsadit: Meghan zcela jistě překvapí nějakým netradičním detailem.

  Čtěte také, kdo byl pozvaný na královskou svatbu prince Harryho a Meghan Markle?

Jdi na homepageZpět na začátek

Dokonalá svatba

Plánování a harmonogram Svatební inspirace Cena svatby Místo svatby Svatební tradice Svatební šaty Svatební účesy Snubní prstýnky Svatební kytice

Plánujete svatbu? V našem speciálu najdete praktické rady a přehledný harmonogram příprav pro svatbu v ČR i v zahraničí, v kostele i v lese. Prozradíme, co při obřadu musí zaznít, pomůžeme vybrat nejkrásnější šaty, nejlepší dort a tradiční koláčky. Přidáme tipy pro výběr svatebních oznámenídekorací, které zajistí atmosféru nebo poradíme, jak zabavit hosty. Nechybí trendy a inspirace ze světových přehlídek a veletrhů. Chcete dokonalou svatbu? S námi to zvládnete!

 

1080p 720p 360p

Horoskopy