Šest let randění díky Tinderu. Jak nás tato aplikace změnila?

Změnilo se seznamování a hledání lásky díky mobilním aplikacím? A mohou seznamovací appky ovlivnit vaše vztahy i přesto, že vy sami jste si možná nikdy žádnou nestáhli? 

Znáte aplikaci Dáme jídlo? Takovou tu, ve které si během pár kliknutí vyberete, jestli chcete jíst čínu, suši, mexiko, pizzu, nebo burger, rozkliknete některou z nabízených restaurací a objednáte si jídlo, které vám přivezou až domů?

Seznamovací aplikace, jako je například Tinder, vzbuzují dojem, že podobným způsobem si v ní můžete najít partnera. Nebo přinejmenším společníka na rande. Ta zdánlivá lehkost a nepřeberná nabídka probouzí spoustu nadějí, pohoršení a samozřejmě taky zklamání.

„Na první pohled to vzbuzuje dojem, že najít tam někoho je tak snadné. Teoreticky přece stačí, když to zafunguje jen jednou,“ konstatuje moje třicetiletá kamarádka Alena, která se na Tinder přihlásila poté, co se přestěhovala do Berlína. „Ale když jsem to vyzkoušela, došlo mi, že propracovat se byť jen k jednomu reálnému rande dá docela práci.“

Vzpruha pro sebevědomí

Pokaždé v historii, když se změnil způsob seznamování budoucích partnerských dvojic, to ve společnosti vyvolalo trochu zděšení. Tak například, když v první polovině minulého století začali mladí muži zvát dívky na rande ven, místo aby je navštěvovali v domech jejich rodičů, starší generace byla pohoršena.

Podle jedné analýzy z roku 2016 totiž 49 procent lidí, kteří někomu napsali přes seznamovací aplikaci, nikdy nedostalo odpověď.

Vlnu negativních emocí vzbuzovaly i první internetové seznamky. Nejen proto, že svůj protějšek fyzicky nevidíte, takže netušíte, jestli to není „nebezpečný úchyl“, ale hlavně proto, že v prvních letech existence on-line seznamek vládlo masové přesvědčení, že po internetu se seznamují jenom zoufalci. Lidé, kteří jsou natolik divní, asociální nebo nepřitažliví, že nemají šanci seznámit se „normálně“.

V roce 2012, kdy vstoupila na trh mobilní aplikace Tinder, už tahle první vlna obav víceméně opadla, stigma „po internetu se seznamují jenom lúzři a podivíni“ bylo pryč.

Hlavní inovace, kterou Tinder přinesl, byl „swipe“ – tedy výběr partnera posunutím jeho fotky doprava nebo doleva. Fotky potenciálních protějšků se vám objevují v náhodném pořadí a jejich posunutí doleva znamená, že dotyčného už nikdy (na Tinderu) neuvidíte. Posunutím fotky doprava říkáte, že se vám dotyčný líbí, a pokud dá doprava i on vás, vznikne „match“ a můžete si případně začít dopisovat. Svým způsobem je to geniální: Když se někomu nelíbíte, nikdy se o tom nedozvíte, jeho odmítnutí vám zůstane milosrdně utajeno. Oproti seznamování v reálném životě, kde je potřeba jít s kůží na trh a ustát, když dostanete košem, to je rozhodně méně bolestná alternativa.

„Určitě to je vzpruha pro sebevědomí,“ přiznává Alena. „Dáte někoho doprava a zjistíte, že se mu taky líbíte. To se v reálném životě tak často nestává.“ Mnoho mužů ale přiznává, že na Tinderu dají „ano“ téměř každé ženě, jejíž fotku jim systém přihraje, jen proto, aby zvýšili svoje šance. Virtuální match má tedy přece jen jinou hodnotu než to, když na vás někdo v reálném životě laškovně zamrká.

Článek pokračuje na další kapitole. >>>