O tělo se staráte, ale nezapomínáte na duši? Jak o ni pečovat a být v pohodě!

Poctivě cvičíte, chodíte k zubaři, používáte ochranné krémy, abyste měla zdravou pokožku. Výborně, o své tělo se staráte dobře. A co ta část, která nejde namazat žádným krémem? Co vaše duševní zdraví? Víte, jak se o něj vzorně starat, aby vám bylo stále hej?

Nebude stačit jen zdravě jíst, potřebujete zdravou potravu pro duši a ta se živí vašimi činy, myšlenkami, náladou a pocity, které často prožíváte. Možná se vám toho honí hlavou tolik, že ani neregistrujete, jaký to má dopad na vaše duševní zdraví. Naštěstí je tu ještě tělo, které je s ním propojeno a dá vám po čase dost jasné signály, že jste svou duši začala tak trochu zanedbávat. Co ale můžete udělat dřív, než to zajde takhle daleko? Tady máte osm tipů, které se ve svých výzkumech potvrdila Nadace pro duševní zdraví ve Skotsku.

Mluvte o svých pocitech

Říci nahlas své pocity a mluvit o nich není známkou slabosti. Je to součást péče o vašeho blaho. Mluvení může být způsob, jak se vypořádat s problémem, který vás tíží ve vaší hlavě. Pomáhá už ten pocit, že vás někdo poslouchá a vy cítíte, že nejste sama a že vás někdo podporuje. Není vždy snadné naráz popsat, jak se cítíte. Ale pokud si najdete čas, který s blízkými strávíte, rozhovor naskočí přirozeně a sám. Možná se i tak budete zpočátku cítit trapně, ale nevzdávejte to. Dejte tomu čas, půjde to.

Zůstaňte aktivní

Cvičení uvolňuje ve vašem mozku látky, díky kterým se cítíte dobře. Pravidelné cvičení tak může zvýšit vaše sebevědomí a pomůže vám soustředit se, spát, vypadat a cítit se lépe. Cvičení také udržuje mozek a vaše další důležité orgány zdravé. Cvičení nemusí znamenat jen sport, mohou to být i procházky v parku, zahrádkářství nebo domácí práce. Odborníci se shodují na tom, že většina lidí by měla cvičit asi 30 minut nejméně pět dní v týdnu. Snažte se dělat fyzickou aktivitu, kterou si užijete. Určitě nějaká existuje.

Jezte dobře a pijte rozumně

Existují silné vazby mezi tím, co jíte a jak se cítíte. Potraviny většinou fungují jak okamžitě, tak i dlouhodobě. Jako třeba alkohol – často ho pijeme, abychom změnili náladu, uvolnili se, vypořádali se se strachem nebo osamělostí. Tento účinek je ovšem dočasný. Mnohem vážnější je účinek dlouhodobý a ten vám moc neprospěje. Proto pečlivě važte, co jíte. Váš mozek potřebuje směs živin, aby zůstal zdravý a fungoval dobře stejně jako ostatní orgány ve vašem těle.

Buďte v kontaktu

Silné rodinné vazby a dobří přátelé vám pomohou vypořádat se s životními stresy. Mohou nabídnout pomoc, různé názory, reakce na to, co se děje uvnitř vaší vlastní hlavy. Pomohou vám. Zavolejte jim, posílejte jim zprávy, fotky, když se cítíte dobře, z míst vašich zážitků, udržujte neustálou komunikaci. Určitě stojí za to vědět, které vztahy vás dělají šťastnou. Ale pokud si myslíte, že je někdo kolem vás, kdo vaše duševní zdraví spíše poškozuje, je mnohdy lepší kontakt zmírnit a někdy i osobu odstřihnout.

Požádejte o pomoc

Nikdo z nás není superhrdina. Někdy jsme unavené nebo zcela ochromené tím, co prožíváme. Pokud cítíte, že je toho na vás moc, a máte pocit, že se vám nedaří, požádejte o pomoc. Vaše rodina nebo přátelé mohou být schopni nabídnout praktickou pomoc nebo i jen ucho. Více než třetina návštěv praktických lékařů se týká duševního zdraví. I váš praktický lékař může navrhnout způsoby, které vám nebo vaší rodině pomohou.

Dělejte přestávky

Změna prostředí nebo změna tempa je často pro vaše duševní zdraví dobrá. Může se jednat o pětiminutovou přestávku během velkého úklidu, půlhodinovou pauzu na oběd v práci nebo víkend, který strávíte někde jinde než doma. Několik minut může stačit k tomu, abyste se nezbavila stresu. Vyzkoušejte jógu nebo meditaci nebo jen dejte nohy nahoru. Poslouchejte své tělo. Pokud jste opravdu unavená, jděte dříve spát. Bez dobrého spánku vaše duševní zdraví trpí a koncentrace klesá.

Dělejte něco, v čem jste dobrá

Co máte ráda? Na jaké aktivity se těšíte? Co jste v minulosti milovala? Užívání si sebe samé pomáhá překonat stres. Činnost, kterou si užíváte, znamená, že jste v ní dobrá a dosahujete něčeho, zvyšuje vaše sebevědomí. Pokud se chvíli soustředíte na své hobby, jako je běhání nebo čtení, opravdu zapomenete na své starosti a zvednete si náladu. Je dobré si užívat chvíle, ve kterých nejste něčí maminka, tatínek, partner nebo zaměstnanec. Jste to jen vy.

Přijměte, kdo jste

Někteří z nás umí lidi rozesmát, někteří jsou dobří v matematice, jiní připravují fantastické jídlo. Každý jsme jiný. Je mnohem zdravější přijmout, že jste jedinečná, než si přát, abyste byla více jako někdo jiný. To, že se cítíte dobře, zvyšuje vaši sebedůvěru. Učte se nové dovednosti, navštěvujte nová místa a poznávejte nové lidi. Dobré sebevědomí vám pomůže vypořádat se s těžkým obdobím. Rozpoznejte a přijměte to, v čem se vám nedaří, ale zaměřte se na to, co můžete a děláte dobře. Chcete se změnit? Jsou vaše očekávání realistická? Pokud ano, snažte se o změnu v malých krocích.

Péče o druhé

Péče o druhé je často důležitou součástí udržování vztahů s blízkým, dokáže sbližovat. Díky pomoci druhým se můžete cítit potřebná a ceněná, a to zvyšuje vaše sebevědomí. Pomáhá vám také vidět svět z jiného úhlu, což se bude hodit při hledání řešení problémů. Péče o zvíře může také zlepšit vaši spokojenost. Spojení mezi vámi a vaším mazlíčkem může být stejně silné jako mezi lidmi.