22 otázek, na které se zeptejte v průběhu seznamování nového partnera

14. listopadu 2020 • 06:00
Mám na tebe pár malých otázek
Mám na tebe pár malých otázek • Foto: iStock.com

Líbí se vám a ráda byste ho lépe poznala? Kdy jindy než v období seznamování mu položit otázky, které vám o možném „budoucím“ partnerovi řeknou víc, než si myslíte. Uděláte si obrázek o jeho plánech, kvalitách, názorech… Usnadní vám to rozhodování, zda zůstat, nebo odejít.

Jestli se k sobě hodíte, nebo ne, poznáte podle vzájemné chemie, ale také podle toho, co vám o sobě prozradí. Psychologové a vztahový kouči doporučují položit takové otázky, které vám osvětlí jeho vztah k sobě i druhým, jaký je jeho jazyk lásky a proč se v jeho mysli usídlily jisté názory a přesvědčení. Zkuste během romantických procházek nebo chatování průběžně odkrývat různá témata. Na tohle se rozhodně zeptejte a dostanete se mu pod kůži.

1. Jaké jsou tvoje dlouhodobé cíle a plány?

Super jemný, ale ve skutečnosti geniální způsob, jak se někoho zeptat, jaký typ vztahu hledá. „Tato otázka vám umožní udělat si obrázek o tom, co si pro svůj život představuje, a zjistíte, zda je součástí jeho plánu i milostný vztah,“ říká expertka na vztahy Stephania Cruz. „Pokud nezmiňuje romantický vztah jako cíl, můžete být přímější a zeptat se ho, jaké jsou jeho současné cíle ve vztahu.“

2. Z čeho máš strach?

Odpověď může znít jednoduše jako pavouci a hadi, nebo se dotknete niterních obav, jako jsou osamělost, nemoc, opuštění. „Tato otázka umožňuje jednotlivcům porozumět zranitelnosti jejich partnerů. Sdílení strachu posílí základ vztahu,“ říká psychiatrička Leela R. Magavi. „A pomůže také získat vhled do něčí minulosti a odkryje, co ho formovalo.“

3. Myslíš si, že máš vyřešenou minulost?

Odpověď na tuto otázku zahrnuje informace o tom, zda je uzdraven z minulého rozchodu, traumat z dětství, nedávného konfliktu v práci atd. „Nechcete přeci vstoupit do vztahu s někým, kdo do vás a vašeho vztahu bude promítat problémy z minulosti, které s vámi nesouvisejí,“ říká poradkyně Sarah E. Williams. „Položením této otázky zjistíte, zda je celistvou osobností a je plně připraven milovat.“

4. Jak dáváš najevo lásku?

Top všech otázek. Proč? „Pomáhá jednotlivcům identifikovat způsob partnerského rozdávání a přijímání lásky, což může zlepšit komunikaci a posílit vztah,“ říká Dr. Magavi. Vyzkoušejte tedy kvíz a zjistěte, který z pěti jazyků lásky je váš i jeho nejvýraznější: potvrzovací slova, fyzický dotek, společný čas, dárky, nebo skutky.

5. Kde se vidíš za pět let?

„Tato otázka je skvělá, protože vám dává představu o cílech a životní vizi dané osoby. A vy můžete zjistit, zda jsou kompatibilní s vašimi,“ říká Jonathan Bennett, odborník na vztahy.

6. Z čeho jsi teď ve svém životě nejvíce nadšený?

Touto otázkou odhalíte nejen to, čeho si druhá osoba váží, ale také vám umožní nahlédnout do vaší potenciální kompatibility. Neexistuje žádná správná nebo špatná odpověď, ale můžete najít společnou řeč.

7. S jakou televizní nebo filmovou postavou se ztotožňuješ a proč?

Tato otázka dokáže prolomit ledy a nenásilně ukázat, kdo jaký je, aniž by se to dotklo jeho ega. „Jsme naučeni se identifikovat podle našich zaměstnání, koníčků a vzdělání. To je nuda. Tato otázka je lepší,“ vysvětluje Nancy Ruth Deen, koučka vztahů.

8. Co sis naposledy přál například k narozeninám nebo při házení mincí do fontány?

Jeho odpověď vám podá informaci o tom, co si myslí, že je v jeho životě nenaplněno, a v co doufá, říká Diane Strachowski, licencovaná psycholožka. Přeje si lásku? Peníze? Povýšení?

9. Co se stalo s tvým posledním vztahem?

„Pokud obviňuje druhou osobu a nepřijímá svou míru odpovědnosti, dávejte si pozor,“ varuje Margaret Paul, odbornice na vztahy. Rudým praporem je story o „šílené“ ex.

10. Jaký máš vztah s rodinou?

Ne každý je si se svou rodinou blízký, ale to, jak vidí svůj vztah k nim, vám mnohé prozradí.

11. Co ty a peníze? Rád utrácíš?

Dostanete se na tenkou linii, ale dle odborníků i přesto by tato otázka měla být položena, neboť finance stojí za mnoha partnerskými problémy. Téma peněz pro vás bude také indikátorem toho, zda budete trávit večery doma u společně uvařené večeře, nebo se spontánně rozhodnete a zaletíte si třeba na víkend do Paříže.

12. Na co jsi nejvíce hrdý a proč?

„Tato otázka vám umožní zjistit, čeho si cení a jak tráví svůj volný čas,“ vysvětluje psycholožka Diane Strachowski. Na výhru fotbalového týmu u něj ve městě, nebo na auto, na které si sám vydělal, či vlastnoručně vyrobený stůl do obýváku?

13. Co potřebuješ, když jsi ve stresu? Zavolat, mluvit, nebo být o samotě?

Svou odpovědí vám dá vědět, co očekává od svých blízkých v napjatých dobách. Máte nastavit rameno, nebo raději sbalit kufry a nechat ho chvíli být?

14. Jaké jsou tvoje guilty pleasures?

Máme na mysli cokoli od čokolády po cvičení nebo Netflix. Každý má nějaké hříšné závislosti. Tady záleží, jak bude upřímný.

15. Pomocí pěti slov popiš svou matku nebo otce

Podle toho, jak odpoví, můžete podle doktorky Strachowski získat spoustu informací o tom, co od svých rodičů získal nebo nedostal, co na nich obdivuje a nebo co hledá u osoby opačného nebo stejného pohlaví.

16. Jaký byl nejděsivější okamžik tvého života a jak jsi to zvládl?

Dostanete se do zajímavé oblasti, která může otevřít dveře buď do emocionální historie, nebo jen k životním příběhům obecně. Bylo to, když ho propustili z vysněného zaměstnání, nebo když se ztratil v horách? Jak odpoví, odhaluje, jak je schopný překonávat problémy a výzvy.

17. Kde je tvé šťastné místo?

Jednoduchá a roztomilá otázka, která se může rozvinout v příjemnou diskuzi.  Pokud je to fyzické místo, jako je tělocvična nebo turistická destinace, můžete o nich mluvit. Nebo terasa domu, kde rád griluje s přáteli? Tato otázka vám umožní zjistit, co si ten druhý v životě skutečně užívá. Nově nabité informace můžete také použít k plánování budoucích termínů, nápadů na dárky atd.

18. Kdy ses naposledy opravdu rozzlobil a proč?

„Nenápadný způsob, jak zjistit, do jaké míry se snaží váš drahý ovládnout svět kolem sebe,“ říká Nancy Ruth Deen, koučka vztahů.  Získáte pohled na jeho druhy nenávisti a co ho rozčiluje. Drobnost? Zůstává ledově klidný? Šílí v autě? Vadí mu staří lidé v tramvaji?

19. Jaká je tvoje nejlepší vlastnost?

„Vždy je zajímavé vědět, co si o sobě člověk myslí. Položením této otázky získáte představu o tom, jak se člověk dívá na sebe a co si myslí, že je důležitým aspektem toho, kým je,“ vysvětluje Christopher Ryan Jones, vztahový terapeut.

20. Přátelíš se s některou z tvých bývalých?

Tato otázka vám dle terapeuta Jonese umožní zjistit dvě důležité věci v jedné. Poskytne vám vhled do jeho minulých vztahů a do toho, jak skončily.  A pokud zůstali přátelé, budete to vědět hned a nebudete překvapeni jejich vřelostí, až se setkáte.

21. Požádejte ho, aby dokončil tuto větu: „Nejraději mám někoho, s kým______.“

Někdy lze záměry člověka jasně odhalit pouhým dotazem. Strachowski doporučuje pozorně naslouchat, abyste zjistila, zda se to, co hledá, shoduje s tím, co můžete právě teď vy někomu poskytnout. Hledá lásku, nejlepšího přítele, nebo jen příležitostnou kamarádku?

22. Kdyby peníze nebyly faktorem, co bys teď dělal se svým životem?

Jedná se o zábavnou otázku, která vám může říci hodně o člověku a jeho vášních, aniž by se při tom cítil příliš rozpačitý. Chtěl by režírovat filmy? Pracovat se zvířaty? Cestovat po světě?

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy