Bude vám to ve vztahu klapat?

Bude vám to ve vztahu klapat? Zdroj: iStock.com

22 otázek pro váš nový protějšek, které napoví, jestli má vztah budoucnost

Líbí se vám a rádi byste je lépe poznali? Kdy jindy než v období seznamování položit protějšku otázky, které vám o možném budoucím partnerovi či partnerce řeknou přesně to, co potřebujete. Uděláte si obrázek o jeho/jejích plánech, kvalitách i názorech. A usnadní vám rozhodování, zda zůstat, nebo odejít.

Jestli se k sobě hodíte, nebo ne, poznáte podle vzájemné chemie, ale také podle toho, co vám o sobě druhý prozradí. Psychologové a vztahoví kouči doporučují položit takové otázky, které vám osvětlí jeho vztah k sobě i druhým, jaký je jeho jazyk lásky a proč se v jeho mysli usídlily jisté názory a přesvědčení. Zkuste během společných chvil průběžně odkrývat různá témata.

TIP NA VIDEO: Honza Vojtko radí: Vyplatí se být s někým, do koho se nezamilujete na první pohled?

1. Jaké jsou tvoje plány a cíle do budoucna?

Super jemný, ale ve skutečnosti geniální způsob, jak se někoho zeptat, jaký typ vztahu hledá. „Tato otázka vám umožní udělat si obrázek o tom, co si pro svůj život představuje, a zjistíte, zda je součástí jeho plánu i milostný vztah,“ říká expertka na vztahy Stephania Cruz. „Pokud protějšek nezmiňuje romantický vztah jako cíl, můžete být přímější a zeptat se, jaké jsou jeho současné cíle ve vztahu.“

2. Čeho se nejvíc obáváš?

Odpověď může znít jednoduše, nebo se dotknete niterních obav, jako jsou osamělost, nemoc, opuštění. „Tato otázka umožňuje jednotlivcům porozumět zranitelnosti jejich partnerů. Sdílení strachu posílí základ vztahu,“ říká psychiatrička Leela R. Magavi. „A pomůže také získat vhled do něčí minulosti a odkryje, co ho formovalo.“

3. Máš vyřešenou minulost?

Odpověď na tuto otázku zahrnuje informace o tom, zda je protějšek uzdraven z minulého rozchodu, traumat z dětství, nedávného konfliktu v práci atd. „Nechcete přece vstoupit do vztahu s někým, kdo do vás a vašeho vztahu bude promítat problémy z minulosti, které s vámi nesouvisejí,“ říká poradkyně Sarah E. Williams. „Položením této otázky zjistíte, zda je celistvou osobností a je plně připraven milovat.“

4. Jak projevuješ lásku?

Top všech otázek. Proč? „Pomáhá jednotlivcům identifikovat způsob partnerského rozdávání a přijímání lásky, což může zlepšit komunikaci a posílit vztah,“ říká dr. Magavi. Vyzkoušejte tedy kvíz a zjistěte, který z pěti jazyků lásky je vaším i jeho/jejím nejvýraznějším: potvrzovací slova, fyzický dotek, společný čas, dárky, nebo skutky?

5. Kde se vidíš za 5 let?

Tato otázka je skvělá, protože vám dává představu o cílech a životní vizi dané osoby. A vy můžete zjistit, zda jsou kompatibilní s vašimi,“ říká Jonathan Bennett, odborník na vztahy.

6. Co tě teď v životě nejvíc těší?

Touto otázkou odhalíte nejen to, čeho si druhá osoba váží, ale také vám umožní nahlédnout do vaší potenciální kompatibility. Neexistuje žádná správná nebo špatná odpověď, ale můžete najít společnou řeč.

7. S jakou filmovou nebo seriálovou postavou se ztotožňuješ?

Tato otázka dokáže prolomit ledy a nenásilně ukázat, kdo jaký je, aniž se to dotkne jeho ega. „Jsme naučeni se identifikovat podle našich zaměstnání, koníčků a vzdělání. To je nuda. Tato otázka je lepší,“ vysvětluje vztahová koučka Nancy Ruth Deen.

8. Co sis naposledy přál/a k narozeninám?

Jeho/její odpověď vám podá informaci o tom, co si myslí, že je v jeho životě nenaplněno, a v co doufá, říká psycholožka Diane Strachowski. Přeje si lásku? Peníze? Povýšení?

9. Jak dopadl tvůj minulý vztah?

Pokud obviňuje druhou osobu a nepřijímá svou míru odpovědnosti, dávejte si pozor,“ varuje Margaret Paul, odbornice na vztahy. Jasný red flag je story o „šílené“ ex.

10. Jaký je tvůj vztah s rodiči/sourozenci?

Ne každý si je se svou rodinou blízký, ale to, jak vidí svůj vztah k nim, vám mnohé prozradí.

11. Umíš hospodařit s penězi?

Dostanete se na tenký led, ale dle odborníků by tato otázka i přesto měla být položena, neboť finance stojí za mnoha partnerskými problémy. Téma peněz pro vás bude také indikátorem toho, zda budete trávit večery doma u společně uvařené večeře, nebo se spontánně rozhodnete a zaletíte si třeba na víkend do Paříže.

12. Co považuješ za svůj největší životní úspěch?

Tato otázka vám umožní zjistit, čeho si cení a jak tráví svůj volný čas,“ vysvětluje psycholožka Diane Strachowski.

13. Jak řešíš stresové situace a jaké chování při nich očekáváš od partnerky?

Svou odpovědí vám dá vědět, co očekává od svých blízkých v napjatých dobách. Máte nastavit rameno, nebo raději sbalit kufry a nechat ho/ji chvíli být?

14. Co považuješ za svoje guilty pleasure?

Máme na mysli cokoli od čokolády přes hudbu až po Netflix. Každý má nějaké hříšné závislosti. Tady záleží, jak bude protějšek upřímný.

15. Popiš svou matku nebo otce pomocí pěti slov

Podle toho, jak odpoví, můžete podle doktorky Strachowski získat spoustu informací o tom, co od svých rodičů získal/a nebo nedostal/a, co na nich obdivuje anebo co hledá u svého protějšku.

16. Co byl nejhorší okamžik tvého života a jak jsi ho zvládl/a?

Dostanete se do zajímavé oblasti, která může otevřít dveře buď do emocionální historie, nebo jen k životním příběhům obecně. Bylo to, když ho/ji propustili z vysněného zaměstnání nebo když se ztratil/a v horách? Jak odpoví, odhaluje, jak je schopný/á překonávat problémy a výzvy.

17. Jak vypadá tvoje oblíbené místo?

Jednoduchá a roztomilá otázka, která se může rozvinout v příjemnou diskuzi. Pokud je to fyzické místo jako třeba nějaká turistická destinace, můžete o něm mluvit. Možná je to terasa domu, kde rád/a tráví chvíle s přáteli. Tato otázka vám umožní zjistit, co si ten druhý v životě skutečně užívá. Nově nabyté informace můžete také použít k plánování budoucích termínů, poslouží jako nápady na dárky a tak dále.

18. Co tě naposledy opravdu rozčílilo?

Nenápadný způsob, jak zjistit, do jaké míry se váš protějšek snaží ovládnout svět kolem sebe,“ říká Nancy Ruth Deen, koučka vztahů. Získáte pohled na jeho/její druhy nenávisti a na to, co ho/ji rozčiluje. Drobnost? Zůstává ledově klidný/á? Šílí v autě? Vadí mu/jí staří lidé v tramvaji?

19. Co je podle tebe tvoje nejlepší vlastnost?

Vždy je zajímavé vědět, co si o sobě člověk myslí. Položením této otázky získáte představu o tom, jak se člověk dívá na sebe a co si myslí, že je důležitým aspektem toho, kým je,“ vysvětluje Christopher Ryan Jones, vztahový terapeut.

20. Jaký máš vztah se svými bývalými?

Tato otázka vám dle terapeuta Jonese umožní zjistit dvě důležité věci v jedné. Poskytne vám vhled do jeho/jejích minulých vztahů a do toho, jak skončily. A pokud zůstali přáteli, budete to vědět hned a nebudete překvapeni jejich vřelostí, až se setkáte.

21. Dokonči tuto větu: „Nejraději mám někoho, s kým ______.“

Někdy lze záměry člověka jasně odhalit pouhým dotazem. Strachowski doporučuje pozorně naslouchat, abyste zjistila, zda se to, co hledá, shoduje s tím, co můžete právě teď vy někomu poskytnout. Hledá lásku, nejlepšího přítele, nebo jen příležitostnou kamarádku?

22. Kdybys nemusel/a řešit finance, co bys chtěl/a dělat ze všeho nejvíc?

Jedná se o zábavnou otázku, která vám může říci hodně o člověku a jeho vášních, aniž se přitom bude cítit příliš rozpačitě. Chtěl/a by režírovat filmy? Pracovat se zvířaty? Cestovat po světě?