Rozpadl se vám vztah? Proto ještě nejste loser! 5 rad, jak z rozchodu vyjít se ctí

3 min čtení

3 min čtení

Co bylo kdysi krásné, přestalo dávat smysl, a tak to skončilo. Po rozchodu čelíme řadě intenzivních emocí – smutku, lítosti, bezradnosti, třeba i vzteku. K tomu musíme řešit praktické věci jako stěhování či rozdělení péče o společné děti nebo třeba jak to oznámit rodině a blízkým přátelům. A do toho všeho se často vkrádá ten nejhorší pocit: můj vztah skončil, jsem loser. Následující text vás přesvědčí, že konec vztahu není životní prohra a dá se zvládnout se ctí.

Sledovala jsem ve svém okolí spoustu bolavých vztahových konců. Viděla jsem třeba muže, který odešel od ženy, nechal se štědře vyplatit z domu, který byl původně její, pak si nechal stanovit nejnižší možné výživné, na svou exmanželku posílal sociálku… a přesto za losera byla ona. Aby udržela dětem domov, zadlužila se, na všechno byla sama. Sama to ustála, ukočírovala, po letech dluhy splatila. Ale ten pocit, že ona prohrála, ten jí zůstal napořád. Spolu s nálepkou té, od které utekl chlap.

TIP NA VIDEO: Terapeut Honza Vojtko radí, jak se co nejlépe rozejít

Znám taky příběh ženy, která už před spoustou let odešla od manžela z vlastního rozhodnutí. Byla dost soběstačná na to, aby sobě a dětem zařídila nový život a aby se nesoudila o alimenty. Byla dostatečně silná, aby ustála fakt, že její ex si k sobě obratem nastěhoval novou ženu a udělal si s ní dítě, aniž se stihl rozvést. Aby ustála tlak okolí, které ji pořád nutilo se obhajovat a vtíravě se ptalo, proč to udělala, protože nikdo ten odchod nechápal – proč, když je to hodnej chlap, ne? Měla zásadní důvody, ale pro okolí byla tou, která si ničeho nevážila.

A tak bych mohla tahat jeden příběh za druhým, ale není třeba. Vyšlo by z toho to samé: pokud se vám rozpadne vztah, pak se ocitnete v pozici losera. Dívají se tak na vás nejen ti kolem – často se tak cítí i sami ti, kteří o vztahy přicházejí. Soudí sami sebe, procházejí spoustou fází, kdy mají pocit, že dno je v nedohlednu. Není. Ale pád po rozchodu je fakt dlouhý. 

Rozchod či rozvod dlouhodobého vztahu je zcela zásadní životní změna. Kromě emocionální bolesti s sebou nese i zcela nové existenční otázky k řešení – například ty ekonomické. A nejen to: najednou musíte vybudovat nový domov, čeká vás často zcela nové prostředí, třeba musíte změnit i práci, promění se okruh vašich přátel a známých… Kdo tohle všechno ustojí, není loser, ale spíš hrdina. Jak to všechno zvládnout se ctí? Tady je 5 rad od párové mediátorky Kateřiny Bělkové.

Článek pokračuje na další straně. >>>