Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Instagram @sharonstone a @emmathompscon

Nahota po padesátce: Slavné ženy, které boří stereotypy o ženské sexualitě

Právě teď se v kinech promítá jeden z hitů karlovarského filmového festivalu, snímek Hodně štěstí, pane Veliký. Ano, ten, ve kterém se oscarová herečka Emma Thompson svlékla – poprvé za svou kariéru – zcela donaha. Není však sama, kdo šel v poslední době s kůží na trh. Nahota po padesátce přestává být mezi slavnými ženami tabu. A zdaleka se přitom neuchylují jen k vyretušovaným snímkům.

Snímek Hodně štěstí, pane Veliký je na rozdíl od odvážného outfitu na červeném koberci nebo odhaleného snímku na sociálních sítích přece jen silnější kávou. Stárnoucí učitelka a vdova Nancy v podání Emmy Thompson se v příběhu rozhodne najmout si mladého a velmi atraktivního profesionálního společníka Lea (Daryl McCormack), aby si splnila svoje nenaplněné sexuální tužby. Za celý život totiž spala jen se svým manželem a nikdy neprožila orgasmus.

TIP NA VIDEO: Nejsi v tom sama – Se sexpertkou na téma ženská sexualita

Video placeholde

Prvotní oťukávání mezi nesourodým párem je přesně tak bizarní, jak divák očekává. Nancy je nervózní, upjatě stydlivá a několikrát svého rozhodnutí lituje. Naproti tomu Leo je zcela klidný, trpělivý, otevřený takřka všemu a často Nancy až dojemně podporuje, zejména když jí skládá komplimenty. Je to jen profesionální maska a běžná taktika, jak uklidnit klientky, nebo sotva třicetiletý Leo stárnoucí ženu opravdu vidí jinýma očima? Odpověď na tuto otázku divák nedostane, pravda ale je, že jinýma očima se po čtyřech setkáních v hotelu dívá především Nancy sama na sebe.

Emma Thompson (63)

Že byla tahle role pro Emmu Thompson skutečnou výzvou asi nikoho nepřekvapí. V talk show Stephena Colberta herečka prozradila, že své tělo nenáviděla zhruba tak od čtrnácti let a že nedokáže stát před zrcadlem, aniž přitom nepomýšlí na to, co zlepšit. V samotném závěru aktuálního filmu však před zrcadlem nahá stojí, zcela přirozeně a bez příkras a dlouze se přitom prohlíží. Jak dokázala překonat vlastní zábrany?

Natáčení nahých scén předcházely zevrubné přípravy – Thompson a McCormack vedli dlouhé debaty o svých tělech, o tom, co mají rádi, dokonce svá těla kreslili. Inspiraci pro finální pózu před zrcadlem zase herečka čerpala ze středověkých kreseb zachycujících první ženu Evu. Je pravda, že postupné a konsensuální sbližování herců na plátně působí uvolňujícím dojmem i na diváka, který na konci přijímá pohled na zralou nahotu mnohem snáze. Thompson to považuje za svůj malý příspěvek do diskuse o „normalizaci normálních těl“, která si zaslouží všeobecné přijetí, a ne nesmyslné srovnávání s nedosažitelnými ideály.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 8

Sharon Stone (64)

„Vděčně nedokonalá v dokonalý den,“ připsala Sharon Stone k fotografii, kterou nedávno zveřejnila na Instagramu a na které pózuje nahoře bez (avšak zakrytá ručníkem). „Jako bohyně, která se směje na smrtelníky,“ připsala jí k tomu do komentářů supermodelka a age-positivity aktivistka Paulina Pořízková, o které bude v tomto článku také řeč. Pravda je, že Stone se na své fanoušky nejen směje, ale také se s nimi dělí o intimní informace – jako třeba když prozradila, že kvůli autoimunitní poruše a endometrióze prožila devět samovolných potratů.

Sexbomba devadesátek, kvůli které nejeden divák mačkal tlačítko pause, když ve snímku Základní instinkt (1992) přehazovala nohu přes nohu, loni vydala memoáry The Beauty of Living Twice. Právě v nich vzpomíná na ikonickou scénu jako na problematickou. Kalhotky si totiž svlékla, protože ji režisér Paul Verhoeven přesvědčil, že scénu natočí tak, aby nebylo nic vidět – ať si to klidně zkontroluje na monitoru. Herečka tak učinila, jenže obraz tehdy nebyl tak kvalitní, aby ukázal, co nakonec spatřili pozorní diváci na velkém plátně. Současně však připouští, že by tuto scénu sama nevystřihla. Jen by si přála být lépe informovaná.

Pokračování 3 / 8

Paulina Pořízková (57)

„Věděli jste, že jsme jako lidé naprogramováni, abychom se srovnávali s ostatními? Nedokážeme se tomu ubránit, můžeme jen ovlivnit, jak na to zareagujeme,“ začíná jedno z celé řady svých zamyšlení česká rodačka a supermodelka, která v posledních letech proslula zejména jako bojovnice proti ageismu pod hashtagem #beautyhasnoexpirationdate. I když na snímku vidíme zcela jednoznačně atraktivní a sexy ženu, sama Pořízková se často svěřuje, jak o sobě pochybuje, a už před několika lety přiznala, že se kolem období menopauzy začala cítit neviditelná, čímže definovala pocity mnoha žen (nejen) své generace.

Paulina Pořízková v současné době zažívá díky Instagramu něco jako druhou vlnu popularity. Fotí se bez make-upu, (téměř) nahá, po estetické proceduře i během pláče, přiznává vrásky i depresi, zkrátka nebývale obnažuje svoje tělo i duši. A dělá to dobře, jelikož svými posty dokáže nastavovat témata ženského stárnutí jako málokdo. Loni pózovala na titulku české mutace Vogue v průsvitném body, které bylo na Instagramu nutné cenzurovat (pomocí emojis umístěných na bradavky).

Pokračování 4 / 8

Jennifer Affleck (53)

Jennifer Affleck je ve svých třiapadesáti letech na vrcholu – její sňatek s Benem Affleckem, se kterým byla zasnoubená již před dvaceti lety, média považují za showbyznysovýhappy end letošního roku a k nedávným narozeninám zpěvačka svým fanouškům nadělila zbrusu nový produkt – zpevňující tělový balzám na „zadek“ JLo Body. U této příležitosti se nechala zvěčnit nahá a její social media manažeři po vzoru Pauliny Pořízkové také přidávají slogan: „Krása nemá datum spotřeby“.

V případě Jennifer Affleck jde samozřejmě především o dobrý marketing, a byť v realitě se svému plakátovému obrazu příliš nevzdaluje, je nutno připustit, že jde o zcela konvenční retuš. I ona však svým způsobem přepisuje stereotypy věkových kategorií – už jen tím, jak dobře si drží svou nestárnoucí image. Pro člověka je tak občas těžké rozeznat, které vycházkové fotky s Benem Affleckem jsou ze současnosti a které z roku 2002.

Pokračování 5 / 8

Madonna (63)

Někdejší královna popu Madonna svou kariéru od počátku stavěla na erotické provokaci, která i MTV přiměla zařazovat její videoklipy až na pozdní večerní hodiny. To ona je vzorem pro současné feministické popové ikony, které ve své prezentaci rovněž nešetří nahotou a využívají ji jako prostředek emancipace. Přestože Madonně tento kredit nelze upřít, její současná stylizace na sociálních sítích vyvolává smíšené pocity – neukazuje nic nového, ale probůh, už je jí třiašedesát, tak na co si hraje, že?

Madonna je však především pořád svá – i přes množství filtrů, které používá. Poté co Instagram smazal její dráždivé snímky z postele, protože ukázala bradavku, se rozohnila nad cenzurou, sexismem, ageismem a misogynií, kterým čelila během celé své čtyřicetileté kariéry. A tak u příležitosti loňského Dne díkůvzdání především poděkovala, že si i přesto dokázala zachovat zdravý rozum. Svou relevanci v digitální době si zase udržuje tím, že ve spolupráci s umělcem zvaným Beeple představila několik šokujících NFT děl – součástí je i 3D scan její vlastní vulvy.

Pokračování 6 / 8

Helena Christensen (53)

Když média neskrývala překvapení, že si Paulina Pořízková našla muže svého věku (loni chvíli chodila s dramatikem a scenáristou Aaronem Sorkinem), ozvala se i její kolegyně z branže Helena Christensen. Ta v komentáři připomněla další běžný stereotyp: „Když muž chodí nebo si vezme o dvacet let mladší ženu, nikdo nic neřekne. Když žena začne chodit s o pět let mladším mužem, hned je na zajíčky.“

Dánská supermodelka a fotografka rovněž boří představy o tom, jak může vypadat tělo po padesátce – nejen díky módním aktům, které pořídila s fotografkou Kat Irlin (viz výše), ale i skrze svou zálibu v otužování, kterou s fanoušky neustále sdílí (mimochodem, její dánský prázdninový dům, kde často pobývá, je zhmotněním cottagecore snu; ihned podlehnete dojmu, že pro krásu je nejdůležitější těsný kontakt s přírodou). Christensen mimo jiné září i v kampani značky spodního prádla Coco de Mer.

Pokračování 7 / 8

Elizabeth Hurley (57)

Hvězda seriálu The Royals a zakladatelka plavkové značky Elizabeth Hurley Beach zveřejnila svůj asi nejžhavější snímek loni v lednu. Kombinace nahoty a kožíšku působí poněkud lascivně, nicméně sdělení je jasné: Liz Hurley je kost! Původně se šířila informace, že tento snímek pořídil její tehdy devatenáctiletý syn Damian, což vyvolalo vlnu pohoršení. Herečka a modelka to nakonec popřela – žhavý snímek prý vyfotila její osmdesátiletá maminka. „Jen si nejsem jistá, jestli to někoho uklidní,“ napsala Hurley na Twitter.

Elizabeth Hurley se proslavila v devadesátých letech, a to doslova přes noc. Mohly za to šaty, které si oblékla na premiéru filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, kam doprovázela svého tehdejšího partnera Hugha Granta. Řeč je o sexy černé róbě na ramínka Versace, kterou na bocích drželo pohromadě několik zlatých spínacích špendlíků. Jsou tak ikonické, že mají dokonce své vlastní heslo na Wikipedii.

Pokračování 8 / 8

Jamie Lee Curtis (63)

Herečka Jamie Lee Curtis nenafotila žádné akty, nicméně loni během Zlatých glóbů „zbořila Twitter“ tímto žlutým modelem od módního návrháře Alexe Perryho. Ano, jde o ten hluboký výstřih, který pro hvězdu hororové série Halloween rozhodně není typický. „Víte, je mi dvaašedesát a celý loňský rok jsem nosila jen černé legíny. A každý čas od času potřebuje na vzduch, načerpat trochu slunce. Ale nyní jsou zpátky ve stáji a dalších pět let to tak zůstane,“ žertovala v ranní show Today na adresu svého poprsí.

Nutno říct, že většina reakcí na Twitteru se nesla v duchu: „Jamie Lee Curtis v těch žlutých šatech vypadá tak sexy. Stárnout rozhodně neznamená ztrácet sex-appeal. A ona to dokazuje. Děkuji za připomínku všem ženám na světě.“ Samozřejmě se to neobešlo ani bez sexistických poznámek ve stylu, že herečka si na Zlaté glóby vzala vlastní glóby. Pozitivní však je, že její outfit nikdo nezpochybňoval.