Zleva: Antonie Formanová v šatech od Martina Kohouta, Aňa Geislerová v modelu Chatty a Jitka Schneiderová v kreaci od Ivany Mentlové

Zleva: Antonie Formanová v šatech od Martina Kohouta, Aňa Geislerová v modelu Chatty a Jitka Schneiderová v kreaci od Ivany Mentlové Zdroj: Profimedia.cz

Úspěch zaručen: Čeští návrháři, kteří umějí šít šaty na červený koberec

Filmový festival v Karlových Varech tradičně oživil i „oblíbené“ módní policie, které s gustem mapují nejrůznější fashion poklesky celebrit. My tento fenomén nyní prozkoumáme z opačné strany. Většina českých hvězd už přece jen spolupracuje se stylisty, kteří jim umějí vybrat šaty přímo na tělo. A také s návrháři, jejichž práce sklízí zasloužený potlesk. Pojďme se podívat na ty, jejichž módní kreace jsou zpravidla zárukou nejvyššího bodování.

Zuzana Kubíčková

Jestli chcete v Česku šaty na červený koberec, za které vám módní policie nestrhne ani bod, pak rovnou zamiřte do ateliéru Zuzany Kubíčkové – jen počítejte s tím, že možná nebudete jediná dáma oblečená v této značce. Kubíčková totiž přesně ví, co na červeném koberci funguje a co letí, a dokáže to zformovat do nekomplikovaně krásných a vkusných rób, které mohou mít mnoho podob. Dokázala to především svou loňskou couture přehlídkou pro podzim a zimu 2022, ze které české celebrity čerpají dodnes – pudrové šaty s jemným třpytem oblékla třeba Denisa Barešová, Zuzana Stivínová vsadila na burleskní eleganci červeného sametu. Mezi múzy Zuzany Kubíčkové patří třeba Jana Plodková, která si naposledy nechala ušít model přímo na Karlovy Vary. Široké zastoupení měla návrhářka také na letošních Lvech.

TIP NA VIDEO: Jak vypadal zahajovací červený koberec na KVIFF?

Video placeholde

Pokračování 2 / 5

Martin Kohout

Jméno Martina Kohouta možná ještě není všeobecně známé, módní fanoušci ho ale velebí. Několikrát na sebe upozornil prezentací v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, průlomová však byla jeho letošní sólo přehlídka v pražské Pragovce, hojně podpořená přítomností módních influencerů. Kolekce je inspirovaná Alenkou v říši divů spisovatele Lewise Carrolla. A také modří malíře Yvese Kleina, kterou nechal návrhář pomalovat celé molo i chodidla modelek. Ty předvedly dvacítku šatů, které odrážely Kohoutovu zálibu v nadýchaných dívčích siluetách, atypických volánech a nevšedních materiálech. A došlo i na flitry! Letos ve Varech jeho panenkovské kreace oblékly herečky Jenovéfa Boková, Antonie Formanová nebo majitelka obchodu s vintage módou Lucie Kratochvílová (celé šaty uvidíte na 2. slidu).

Pokračování 3 / 5

Chatty

Tvůrčí dvojice Anna Tušková a Radka Sirková, která už sedmnáct let působí pod značkou Chatty, na červeném koberci rovněž dokáže učarovat. Pravidelně se k ní proto vrací třeba Martha Issová, která tak standardně patří k nejlépe oblékaným herečkám společenských akcí. I když se Chatty zaměřuje především na nositelnou módu, jež překvapuje nevšedními střihy s lehkým přesahem do avantgardy, dokáže vedle toho vyšvihnout i prvotřídní třpytivý glamour – jak vedle Marthy dokázala třeba „stříbrná“ Aňa Geislerová na letošních Českých lvech, když oblékla střihově minimalistickou, ale jinak veskrze oslnivou a nezapomenutelnou róbu. A Chatty nechyběly ani na červeném koberci ve Varech, kde Marika Šoposká předvedla zlatavě lurexovou róbu se spadlým výstřihem na zádech.

Pokračování 4 / 5

Ivana Mentlová

Návrhářka Ivana Mentlová se primárně zaměřuje na luxusní a trendy kožené kousky jako kabáty a bundy, které si oblíbily i světové influencerky nebo supermodelka Elsa Hosk. Její ateliér je ale stále otevřený i celebritám, jež potřebují obléknout na červený koberec. V této oblasti Mentlová pravidelně zúročuje své typické prvky – asymetrické drapérie, řasení či plisé v kombinaci s moderními a trendy střihy. Současně zůstává věrná minimalistické barevné paletě, která odráží její vytříbený vkus. Naposledy v její kreaci na červeném koberci uchvátila Jitka Schneiderová v Karlových Varech, která vsadila na kombinaci pánského a dámského elementu, respektive topu s vlečkou a kalhot. Do paměti se zapsaly i plisované šaty s kápí v kouřovém odstínu, které před čtyřmi lety oblékla Aňa Geislerová.

Pokračování 5 / 5

Leeda

Pod názvem Leeda se ukrývá jméno designérky Lucie Kutálkové, která bývá rovněž podepsána pod kreacemi na tuzemském červeném koberci. Těžko se dají shrnout do jedné stylové škatulky, často je však spojuje přiléhavý top, který bývá asymetrický nebo může mít podobu těsného roláku z pružného materiálu. Lucie také často pracuje s výraznými prvky – ať už se jedná o barvy, flitry nebo autorské vzory. K jejím múzám patří třeba Jenovéfa Boková, Barbora Poláková nebo Erika Stárková, ve Varech si její červeno-fuchsiové šaty s nahými zády užila Elizaveta Maximová. Na Českém lvu byly šaty Leeda rovněž k vidění, jedny z nich oblékla například oceněná nejlepší herečka v hlavní roli Pavla Gajdošíková – netradičně šlo o model v jemném pudrového odstínu.