Už mě ta práce ničí

Už mě ta práce ničí Zdroj: iStock.com

Jak zabránit tomu, aby vám pracovní stres ovládal život

Vysaje vás a nenechá nic, jen člověka, který se neraduje a má nervy na pochodu. Mluvíme o pracovním stresu. Sem tam nějaký neuškodí, ale když se ve vašem životě usídlí denně, stává se vaším pánem, který vám nedopřeje žádnou pohodu. Jak ho vyprovodit ze svého života?

Stres před uzávěrkou, důležitou schůzkou s klientem nebo při projektu, na kterém vám záleží, je běžný, ale pak by měla přijít pohoda. Jenže pokud se chvíle klidu nedostavují, bere vám práce víc, než si myslíte. Nejen energii a radost ze života, ale také fyzické síly. I když máte svou práci rádi, vždy je důležité udržet pracovní stres na minimu. Jinak dopadnete jako uzlíček nervů, který už se málokdy zasměje. Nepsavost, bolest hlavy a podrážděnost mohou přijít vzápětí.

Jak moc ovlivňuje práce váš život. Nebrání vám užívat si předvánoční pohodu, dovolenou anebo obyčejná odpoledne doma? Pokud ano, můžete s tím něco udělat. Doktor Timothy Legg, psycholog z Kalifornie, svým pracovně vyčerpaným klientům doporučuje změny v určitých oblastech. Odrazovým můstkem ke změně je přiznání, že už nežijete svůj život v klidu, radosti a pohodě.

Uvědomte si, jak na vás stres působí

Stres je snadné podcenit a nevšímat si ho, protože se skrývá v různých činnostech, situacích a reakcích. A vy ho přímo nevidíte. Já jsem si donedávna myslela, že ho mám pod kontrolou a moc ho není. Ale po týdnu s chytrými hodinkami na ruce a grafem zobrazujícím hladinu a délku stresu jsem se zděsila. Není ho málo a nezažívám ho jen občas. „Dlouhodobé vystavení nekontrolovanému stresu může mít vliv na vaše tělo a duševní zdraví. Je v přímé souvislosti s vyhořením v práci, depresí a úzkostí,“ říká odborník a doporučuje nepodceňovat typické známky stresu, jako jsou málo energie nebo únava, bolesti hlavy, nespavost, změny chuti k jídlu, zažívací problémy, rychlá srdeční frekvence, pocení, nízké sebevědomí, ztráta sexuální touhy a časté nemoci.

Zapište si své stresory

Když už si píšete nákupní seznamy, termíny schůzek, jaký máte pro tento měsíc cíl, začněte si psát i vaše stresory. Pondělní ranní porada v 8 hodin, věčně upovídaná kolegyně, příliš mnoho práce, špatné vztahy… Identifikace a záznam stresových situací vám pomůžou pochopit, co vás trápí. Některé z nich mohou být jemnými zdroji napětí, například nepohodlný pracovní prostor nebo dlouhé dojíždění. Zapisujte si do deníku po dobu jednoho týdne a sledujte své spouštěče stresu a vaše reakce na ně. Nezapomeňte zahrnout lidi, místa a události, jež vám poskytli fyzickou, mentální nebo emocionální odpověď a podporu. Během psaní si dle psychologa Timothy Legga položte následující otázky:

Jak jsem se díky tomu cítila? (Bojíte se, zlobíte se, cítíte se ublíženě?)

Jaká byla moje reakce? (Začala jsem křičet, pít, nebo šla na procházku?)

Jaké jsou některé způsoby řešení? (Jak se mohu daného stresoru zbavit?)

Udělejte si čas na dobití energie

Abyste se vyhnuli syndromu vyhoření, musíte i několik minut denně věnovat čas sami sobě, a to i během náročného dne. Slýcháte to často? Tak to konečně udělejte! A mimo to je také důležité přestat o své práci přemýšlet, a to tak, že přestanete kontrolovat e-maily týkající se práce v době, kdy máte volno, na dovolené nebo večer vypnete pracovní telefon.

Zdokonalte svůj time-management

Pocit, že vás práce zahlcuje, závisí na tom, jak jste organizovaní. Zkuste si na začátku pracovního týdne vytvořit seznam priorit tím, že připravíte úkoly a seřadíte je podle důležitosti. S případnou prokrastinací zatočíte tak, že si vyhradíte konkrétní časové bloky, kdy se práci budete věnovat s hlubokým soustředěním.

Zapracujte na work life balance

Pokud budete k dispozici nepřetržitě, hodně rychle a snadno vyhoříte. Proto je dle odborníků důležité vytvořit si jasné hranice mezi pracovním a soukromým životem, abyste se vyhnuli možnému stresu. Část toho znamená vyhradit si čas na setkávání s lidmi a stanovit pravidla, kdy budete kontrolovat e-maily nebo telefonovat.

Zkroťte negativní myšlenky

Jste-li dlouhodobě ve stresu, má vaše mysl tendenci hodnotit vše negativně a dělat unáhlené závěry. Pokud vám třeba váš šéf ráno neodpoví na pozdrav, můžete si začít myslet, že je na vás naštvaný, a začnete o sobě pochybovat. Místo toho, abyste činili automatické úsudky, doporučuje Timothy Legg pokusit se distancovat od svých negativních myšlenek a jen je pozorovat.

Spolehněte se na silnou síť podpory

Zůstaňte v kontaktu s dobrými přáteli a členy rodiny, neboť i díky nim můžete lépe zvládnout stresující pracovní situace. Pokud se potýkáte s obzvláště náročným pracovním týdnem, zkuste se zeptat kamarádů či rodičů, zda mohou v určité dny pomoci s vyzvedáváním dětí, úklidem domácnosti, vařením, čímkoliv, co potřebujete. Mít lidi, na které se můžete v těžkých dobách spolehnout, může zmírnit vaše psychické napětí.

Starejte se také sami o sebe

Pokud se pravidelně cítíte zahlceni prací, je pravděpodobné, že zapomínáte na čas pro sebe. Nejíte, šidíte spánek, přestáváte se věnovat koníčkům, rodině i přátelům a odpočinek de facto neznáte. Čas pro sebe tedy znamená upřednostnit spánek před prací, vyhradit si čas na zábavu a ujistit se, že během dne nezapomínáte jíst. Máte pocit, že na tohle nemáte čas? Pamatujte si, že vaše efektivita nejen v práci bude stoupat, když budete mít uspokojené vaše základní potřeby. Maslowova pyramida lidských potřeb zní jasně – spánek, jídlo, bezpečí, jistota, láska, vzdělávání…

Opusťte perfekcionismus

Máte tendenci se k pracovním úkolům, které jsou už vyřešené, vracet a ještě je vylepšovat? Nebo projekt neustále zdokonalujete a měníte, protože se vám nezdá dost dobrý, i když ho už všichni odsouhlasili? Tak potom místo prospěchu děláte kroky vzad. Sice má perfekcionismus některé pozitivní výhody, ale může být také vysoce stresující a vést k syndromu vyhoření.

Promluvte si se šéfem

Cítíte-li, že je stres neúnosný, promluvte si se šéfem. Jeho podpora a možnosti řešení vás mohou uchránit před vyhořením. Domluvte si čas, kdy si o všem promluvíte. Řekněte, co vám dělá starosti, v jaké oblasti je toho na vás moc, místo stížností a podrážděného chování. Určitě najdete řešení. A pokud nemáte se svým šéfem dobrý vztah, zvažte možnost kontaktovat ve vaší společnosti někoho z oddělení lidských zdrojů, je-li k dispozici. I tam vám mohou pomoci zorientovat se v možnostech řešení situace.

Doporučujeme

Načíst další články