Teď pracuju, teď nerandím

Teď pracuju, teď nerandím Zdroj: iStock.com

Milujete svoji práci? Skvělé, jen to nepřežeňte

Konečně máte svou práci snů a nehodláte ji ztratit, a tak celé dny trávíte v pracovním módu a život kolem vás si plyne, jak chce. Možná si to teď neuvědomujete, ale začínáte si zahrávat s ohněm. Tak pozor, ať nevyhoříte.

Email kontrolujete pro jistotu před spaním a hned po probuzení. Slovo dovolená moc neznáte a jen tak si zajít s kamarádkou na kávu či zacvičit si do vašeho oblíbeného fitka, to jsou aktivity minulosti. Teď máte práci a nehnete se od ní. Ale nezačíná vám něco chybět? Co když nastane problém? Komu se vypláčete na rameno?

O syndromu vyhoření slyšíte dnes a denně, najde se i mezi vašimi kamarádkami, ale říkáte si, že se vám to nemůže přihodit. Vy svou práci totiž milujete! Jestli si udržujete své tři životní pilíře a staráte se o ně, tak vám opravdu vyhoření nehrozí. Jenže, máte je vůbec?

Rodina, práce, zábava

Zásadní radou psychologů, jak nevyhořet, je nemít práci na prvním místě. Což neznamená nemít svou práci rád a nedělat ji se zapálením. Jen při té vášni doporučují myslet také na takzvané tři pevné pilíře života, které umožňují člověku cítit se spokojený a stabilní – mít rodinu a přátele, práci a koníčky. Jakmile se jeden z pilířů začne kývat či se dokonce zhroutí, máte ještě dva, které vás podrží. Když pracujete od rána do večera, budujete jeden pilíř pořádně. Jen to je velmi křehká rovnováha: Vyskytne-li se s ním i malý problém, zhroutí se na zem.

Ale když máte rodinu, kamarády a něco, co vám dodává energii a umožní relaxovat, problémy v práci vyřešíte s jejich podporou. Máte komu zavolat, máte kde vybít vztek, máte kde dobít energii pro řešení konfliktů. Ač se to zdá jako sen mít koníčka jako práci, přináší to i svá úskalí. Těžko určujete, kdy končí práce a začíná osobní život. Své o tom ví moje kamarádka fitness trenérka Jana. Sport milovala odjakživa a toužila se jím živit. Teď to dělá, ale na trénincích s klienty tráví všechny své večery i víkendy. A když už má volno, je totálně vyčerpaná. Myslíte, že je spokojená?

Držte si svou trojnožku

Milujte svou práci, ale i svou rodinu a to, co děláte rádi. Sem tam se může vychýlit ručička vaší zaujatosti věcí. Po náročném měsíci v práci se zas začněte soustředit na vztahy kolem vás, a zejména ten k sobě samé, na sebelásku. Od její kvality se totiž odvíjí vztahy s ostatními – širší rodinou, partnerem, dětmi, přáteli, kolegy… Kromě vztahů je k zamyšlení i samotný pilíř práce. Baví vás? Máte pocit, že děláte něco smysluplného? To, jak trávíte svých 8 hodin denně (přes 2 000 hodin ročně) samozřejmě velmi ovlivňuje vaši dlouhodobou pohodu a spokojenost. A v neposlední řadě opečovávejte i svůj pilíř, jenž je oblastí vašeho volného času. Vaši celkovou spokojenost velmi ovlivňuje to, jak ho trávíte. Zda jste aktivní, zda máte dostatek sebedůvěry a odvahy dělat to, co vás baví, a jestli vůbec víte, co vás vlastně baví?

Pro vaši spokojenost a obranu proti syndromu vyhoření je dobré udržovat svou trojnožku stabilní. Cítíte-li však, že se trojnožka viklá a rozhodně si na ni s důvěrou nemůžete sednout, začněte odhalovat, kde máte slabé místo. Moc pracujete? Nemáte koníčky a čas pro sebe? Žijete v nefunkční rodině? Ještě je čas ji opravit.