Jóga pro lepší spánek: 4 cviky pro zklidnění a rychlejší usínání | Ženy.cz
 


Jóga pro lepší spánek: 4 cviky pro zklidnění a rychlejší usínání

13. května 2020 • 06:00
• Foto: istock.com

Jóga není jen cvičení, protahování a posilování svalů. Její skutečná síla spočívá v harmonizaci těla a mysli a také v procvičování umění naslouchat sami sobě. Ráno dokáže rozproudit energii, večer připravit tělo na klidný spánek. Ranní sestavu cviků Pozdrav slunci asi znáte, víte ale, které cviky vyzkoušet večer?

-->

Následující série cviků pomůže večer zklidnit vaše tělo a mysl. Díky tomu se vám bude lépe usínat a váš spánek bude kvalitnější. Ideálně byste ji měli cvičit 30 minut před spaním, přesně tak to doporučuje její autorka – instruktora jógy a masážní terapeutka Amanda Kerpius. Které jógové asány jsou tedy večer ty nejlepší?

Předklon v sedě se spojenými chodidly

Předklon v sedě se spojenými chodidlyPředklon v sedě se spojenými chodidlyAutor: iSock.com

Před cvičením si nejprve sedněte na podložku do pohodlné pozice s rovnými zády. Můžete zvolit turecký sed, lotos, jak je vám pohodlné. Zavřete oči a soustřeďte se na dech. Dech postupně prohlubujte, nadechujte se do břicha, do plic, do celého hrudníku.

Pak pokrčte kolena, nechte je spadnout do strany a spojte chodidla. Toto je bhadrásana, takzvaná pozice vnitřní blaženosti. Zhluboka se nadechněte do celého hrudníku a s nádechem nechte kolena ještě více klesnout. S dalším výdechem zakulaťte záda a předkloňte se dopředu. Ruce natáhněte na podlahu před sebe, dlaněmi dolů. S každým výdechem nechte tělo klesnout ještě více dolů. Hlavu uvolněte. Takto dýchejte dvě až tři minuty. „Póza s hlavou dolů, jako je tato, může zmírnit úzkost,“ vysvětluje benefity této pozice Amanda Kerpius.

Šťastné dítě

Šťastné dít슝astné dítěAutor: Istock.com

Následuje poloha, kterou určitě dobře znáte. Je to pozice Šťastného dítěte. Lehněte si na záda, bedra tlačte do podložky. Zvedněte nohy pokrčené v kolenou, chytněte je za vnější okraje chodidel. Chodidla směřují ke stropu. Zhluboka se nadechněte a myslete na to, jak se vaše záda přitiskávají na podlahu. Vydechněte. V této pozici vydržte jednu až dvě minuty. Asána inspirovaná kojencem uvolňuje napětí v dolní části zad.

Leh na zádech s pokrčenýma nohama a chodidly u sebe

Leh na zádech s pokrčenýma nohama a chodidly u sebeLeh na zádech s pokrčenýma nohama a chodidly u sebeAutor: istock.com

K uvolnění boků slouží další pozice. Lehněte si na záda, pokrčte nohy, spojte chodidla a kolena tlačte od sebe směrem k podložce. Zkuste se uvolnit, pokud se vám příliš napínají vnitřní svaly stehen, dejte si pod každé koleno polštář. Položte ruce buď pokrčené vedle těla, nebo dlaněmi k sobě na podložku nad hlavu. Dýchejte v klidu v této pozici tři až čtyři minuty.

Rotace páteře vleže

Rotace páteře vležeRotace páteře vležeAutor: istock.com

Pozice Supta Matsyendrasana se provádí vleže na zádech. Může se dělat buď s oběma nohama skrčenýma, nebo s jednou nataženou. Lehněte si na záda s rozpaženýma rukama. Pokrčte kolena k hrudníku (nebo natáhněte jednu nohu a druhou nechte pokrčenou), pak nohy sklápějte k jedné straně (pokrčenou vždy přes nataženou nohu), hlavu pomaličku otáčejte na protější stranu. Uvolněte ramena a klidně dýchejte. Tuto pozici opakujte také na druhé straně.

Tyto pozice slouží k uvolnění a zklidnění. Pokud máte období, kdy se vám hůře usíná, můžete vyzkoušet i bylinné čaje nebo další tipy pro lepší spánek.

Autor: Pavla Skurovcová
Jdi na homepageZpět na začátek

Horoskopy