Netaháte na zádech zbytečně batoh plný starostí?

Netaháte na zádech zbytečně batoh plný starostí? Zdroj: Shutterstock

Uklízejte v hlavě. Budete šťastnější

Většina návštěv se u nás poslední dobou více či méně nenápadně rozhlíží po všech koutech. Ani ne tak proto, že by byli posedlí hygienou, jsou zkrátka jen zvědaví, jak to vypadá u někoho, kdo o úklidu napsal knihu. 

Klidně to na sebe prozradím rovnou – zlatou medaili ve smejčení bychom rozhodně nevyhráli. Všeho moc škodí. Navíc se uklízení zdaleka netýká jen věcí.

Prostor, který dýchá

První oblastí velkých revizí, u které většina z nás začíná a často také končí, je okolní prostor. Vlastní byt či dům, stůl v práci, složky v počítači a podobně. Nejvíce uklizeno míváme před zkouškami nebo důležitými termíny, je to oblíbená odkládací činnost. Často se ale jedná jen o přesouvání věcí z místa na místo.

Četla jsem, že pokud musíme kupovat věci, abychom v nich uskladnili jiné věci, pak máme nejspíše příliš mnoho věcí. Nemusíme se sice hned stát fanoušky bezodpadové domácnosti (zero waste) podle Bey Johnson, stačí alespoň rozvíjet svou vnímavost vůči podmínkám, za nichž různé produkty vznikají.

Chuť vystoupit z koloběhu nesmyslného plýtvání a neférového zacházení pak přichází většinou přirozeně.

U nás doma bobtná knihovna a ještě něčeho máme rozhodně nadbytek. Psích chlupů. Jsou úplně všude. Při poslední návštěvě už si moje máma vytáhla jednu takovou ozdobu z kávy úplně bez komentáře.

Soužití se zvířetem ostatně posiluje imunitu, takže je vše v pořádku.

Pokračování 2 / 4

Vztahy bez výčitek

Vztahy bývají prubířským kamenem. Že i v nich je možné svým způsobem uklízet, nás možná ani hned nenapadne. Jenže času, který máme k dispozici, je omezené množství.

Každá chvíle strávená s nesprávným nebo dokonce vyloženě škodlivým člověkem, je ztracená na úkor vztahu, který by oběma stranám mohl přinést něco báječného. Neznamená to bezhlavou vztahovou čistku nebo sociální půst, jen úctu k sobě samým.

Oříškem bývají zvláště intimní vztahy a stojí za pozornost, že – s lehkou nadsázkou – každý pořádný manželský poradce je alespoň jednou rozvedený. Laura Janáčková, známá autorka bestsellerů o vztazích a respektovaná psycholožka, už dvakrát. Možná právě proto dobře ví, o čem mluví, životní karamboly má odžité.

Základem dobrého vztahu je nezapomínat na sebe, na svá přání. A můžeme se rovnou zamyslet i nad tím, co ze sebe do vztahů vlastně vnášíme. Protože to,co vyzařujeme, se nám také vrací.

Pokračování 3 / 4

Zdraví nadevše

Nevěnovat pozornost svému tělu a starat se o něj jen tehdy, když vyloženě volá o pomoc, je hodně krátkozraké. Překvapivě mnoho lidí by sice například nenatankovalo do auta špatný benzin, ale přeslazenými chemickými „dobrotami“ se cpe úplně v klidu. Až dokud nezačne něco pořádně drhnout.

Po obnovení sil navíc rychle zapomínáme a vracíme se do starých kolejí. Vše se však ukládá, střádá a později vrací i s úroky. Oči nám mnohdy otevře až bezprostřední zkušenost se závažnější nemocí nebo bezmoc nad těžkým stavem někoho blízkého.

A nemusí jít hned o život, drobných upozornění se nám dostává průběžně. Když jsem začínala vést lekce jógy, z nadšení jsem si párkrát pořádně hnula zády. Až pak jsem si uvědomila, že mezi vedením lekcí a samotným cvičením je rozdíl a potřebuji mezi nimi najít rovnováhu.

Příjemné je, že k péči o sebe patří i rozmazlování.Čas na odpočinek, jógu i dobré jídlo si teď už najdu za každých okolností. A díky Lucii van Koten a jejímu blogu vím, že ani zodpovědná spotřeba a pěstěný vzhled se nevylučují. Právě ona mě naučila používat červenou rtěnku. Bez zbytečné chemie.

Pokračování 4 / 4

Klidná mysl má smysl

Uklízet je potřeba zejména v hlavě. Tam totiž vždy začíná a končí naše vnímání toho, co a jak se nám děje. Někdo vidí sklenici poloprázdnou, jiný napůl plnou.

Vnější události můžeme ovlivnit jen do jisté míry, ale vždy máme ve svých rukou, jak na ně budeme reagovat. Nechat se vláčet okolnostmi znamená jít směrem, který určil někdo jiný. Inspirativní a úspěšní lidé hledají vlastní cesty. A k těm patří i chyby.

Možná se někdy nedaří, ale každý den je příležitostí zkusit něco jinak a znovu. A pro začátek si alespoň vyčistit mysl od zbytečných strachů, obav ze selhání nebo očekávání okolí. Na život není návod a jde hlavně o to, aby dával smysl – a ten si musíme najít každý sám za sebe, ve vlastní hlavě.

Článek připravil časopis Moje psychologie.