Dokonalá pracovna nemusí být perfektně uklizená. Mírný nepořádek podporuje kreativitu

Dokonalá pracovna nemusí být perfektně uklizená. Mírný nepořádek podporuje kreativitu Zdroj: Shutterstock

Trocha nepořádku neškodí. Naopak napomáhá kreativnímu myšlení
V pracovně by nemělo chybět okno
3
Fotogalerie

Dokonalá kancelář? S výhledem do zeleně a trochou nepořádku

Jak podle psychologů vypadá dokonalý pracovní prostor? Má vysoký strop, je barevný, zařízený kulatým nábytkem a plný květin. Podobá se mu ten váš? 

U pracovního stolu trávíme řadu hodin každý den, takže není divu, že jeho uspořádání – stejně jako vše ostatní, co nás v práci obklopuje – má vliv na to, jak se tam cítíme. Jak tedy zařídit, aby vaše kancelář pracovala pro vás?

Psychologové tvrdí, že náš pracovní prostor a to, zda si jej můžeme uspořádat po svém, má obrovský vliv na naši produktivitu. Zaměstnanci, kteří si mohou svou kancelář sami vyzdobit obrázky nebo květinami, jsou o třetinu produktivnější než ti, kteří takovou možnost nemají, ukázal experiment zorganizovaný v Londýně v roce 2010. Pracujete-li v open space kanceláři, vaše kreativita se může týkat alespoň vašeho bezprostředního okolí, tedy samotného stolu nebo nástěnky nad ním.

Výhled do zeleně

Pokud máte to štěstí a můžete si svůj pracovní prostor zařídit zcela podle svého vkusu, zvolte nábytek spíše zaoblený než ten, který má ostré hrany. Takové zařízení totiž vzbuzuje více pozitivních emocí a bývá spojováno se zvýšenou kreativitou.

V pracovně by nemělo chybět okno
V pracovně by nemělo chybět okno | Zdroj: Shutterstock

Totéž platí i pro samotné uspořádání nábytku. Připravujete-li prostor pro porady a schůze, vzpomeňte si na krále Artuše a jeho rytíře kulatého stolu. Sezení v kruhu totiž podle psychologů podporuje kolektivní myšlení, zatímco lidé sedící v řadách mají sklon uvažovat více individuálně, až egoisticky.

Prostor nad hlavou

Jste-li teprve ve fázi, kdy hledáte ty pravé prostory, nezapomeňte se podívat na výšku stropu. Místnosti s vysokým stropem v nás totiž vyvolávají pocit svobody a sklon k otevřenějšímu, abstraktnějšímu myšlení, což lidem, kteří v nich pobývají, pomáhá uvažovat v širších souvislostech.

Velmi příznivě působí i výhled z okna do zeleně nebo na městské panoráma: obojí uvolňuje mysl a působí relaxačně. A pokud nemáte za okny zeleň nebo v horším případě ani žádné okno, investujte do květináčů se zelenými rostlinami. Ty mohou výhled částečně nahradit.

Kreativita uprostřed nepořádku

Často se tvrdí, že uklidit si pracovní stůl nám pomáhá udělat si pořádek i v hlavě. Psychologické výzkumy však ukazují, že to platí jenom částečně.

Psycholožka Kathleen Vohs při svých experimentech zjistila, že lidé snažící se tvořit ve sterilním, dokonale uklizeném prostředí, jsou méně kreativní než ti, kteří na stejném projektu pracují uprostřed nepořádku.

Trocha nepořádku neškodí. Naopak napomáhá kreativnímu myšlení
Trocha nepořádku neškodí. Naopak napomáhá kreativnímu myšlení | Zdroj: Shutterstock

Takže i hory papírů, rozházené tužky a spousty žlutých lístečků na vašem stole mohou být předností. Ostatně už Albert Einstein prohlásil: „Pokud je nepořádek na psacím stole známkou nepořádku v mysli, co potom znamená prázdný psací stůl?“

Článek připravil časopis Moje psychologie.