Co nám způsobuje stres a 6 tipů, jak se ho zbavit

Stres je tady s námi od nepaměti. V poslední době je toho na naše bedra nakládáno snad ještě víc než kdy předtím. Doba je čím dál rychlejší a to rozhodně na klidu nepřidává. Když k tomu připočteme strach o zdraví naše a našich blízkých, který je nyní v době covidové vysoký, není se čemu divit, že člověk se může dostat do stresu velmi snadno.

Při stresové situaci v organismu probíhají chemické procesy. Začne se zrychlovat náš tep, srdeční frekvence a v těle se produkuje více hormonu kortizolu. Právě kortizol se označuje jako stresový hormon, jehož vyplavování blízce souvisí s naším duševním i fyzickým stavem.

Proč se stresujeme

Stres nás provází již od dětství. Ať už se jedná o obavy spojené se známkami ve škole, nebo zařazení ve společnosti – partě – dětí. V dospělosti přicházejí obavy o práci, finanční stránku a později se k tomu připojuje stres ohledně zdraví. Mezi největší důvody stresu patří: rozchod či rozvod s partnerem, rodinné a osobní problémy, nemoc, potíže v práci, ztráta zaměstnání, smrt blízké osoby.

TIP NA VIDEO: Jste ve stresu? Zacvičte si jógu!

Ovšem pozor, stres nemusí být jen negativní. Ve stresu se člověk může nacházet i v ryze šťastné chvíli (např. svatba, nová vysněná práce). Tento druh napětí není tak škodlivý, jelikož se jedná o krátkodobé působení.

Příznaky stresu

Pokud se nacházíte dlouhodobě v nepohodě, můžete na sobě brzy pociťovat příznaky jako: zvýšený tep a krevní tlak, zrychlené dýchání, svalové napětí, špatné zažívání či problémy se spánkem. Pokud na sobě některý z příznaků pociťujete, je nejvyšší čas s tím začít něco dělat.

Jak se stresu zbavit, se dozvíte v následujících kapitolách. >>>