Co je dobré vědět, když se chcete nechat tetovat? Nebo si opatřit další kérku!

Také už si nějaký čas hrajete s myšlenkou, že byste své tělo ozdobili tetováním? Návrhů máte možná v hlavě spousty, ale obav také. Bude vypadat dobře? Není moc velké? Bolí to? Než si sednete do taterského křesla, rozhodně je dobré vědět řadu věcí.

Tetování je v současnosti velmi oblíbené. Avšak byly doby, kdy tomu tak nebylo a člověku, který ho nosil na své ruce či krku, přineslo nálepku „divný, na okraji společnosti, metalák“. Dnes by tito lidé dostali zcela jinou „kreativní, cool, vyjádření sebe“. Já osobně ve svém soukromém i pracovním životě znám málo lidí, kteří tetování nemají. A když ho nevidím, neznamená to, že ho nemají. Zdobí celebrity, doktory i politiky. Napříč profesemi i věkem. Není hříchem, a tak se tetuje ostošest. Což mi potvrdila má tatérka, která měla ještě před lockdownem diář zaplněný na dva měsíce dopředu, sedm dní v týdnu. Nejideálnější dobou je totiž pro novou kérku podzim, zima. Neomezí vás tolik jako v létě a snadno se proces hojení zakryje. I když já jsem svá obě tetování absolvovala v červenci, v šestnácti jako součást rebelie a v šestatřiceti z pocitu nutnosti zvěčnění smyslu života. Co ještě dalšího byste měli vědět, než se do tetovačky pustíte? Myslíte, že když je kotník na noze, tak vás to nebude bolet? A že s čerstvými andělskými křídy na zádech se vám bude krásně spát? Tetování je na celý život, a vlastně ještě dýl, tak ho pořádně promyslete.

Loading

Dobře si vybrat

Tetování i tatéra. Tatéra podle toho, jaký styl obrázku volíte, protože ne všichni se specializují na všechno. Jsou tatéři, kteří nedělají malé kérky nebo naopak velké. Chcete tetování barevné? V komiksové podobě? U velkých tetování, která zabírají velkou plochu a tetují se několik hodin a sezení, je dobré si s tatérem padnout do oka. Jak v tatérském stylu, tak i lehce osobnostně. Budete s ním trávit dlouhé hodiny. A jak je důležitý výběr obrázku? „To, co na papíře vypadá skvěle, na kůži nemusí. Lidské tělo není papír. A každé je jiné. Buď si klient vybírá z mých volných návrhů, nebo přijde s vlastní myšlenkou a já mu navrhnu motiv dle jeho představ,“ říká tatérka Grit. „Za tetováním stojí spousta práce před, kdy návrh různě graficky měníte, upravujete. Když návrh vymýšlím, myslím na něj kdykoliv. Když jdu na tramvaj nebo ve sprše a napadá mě spousta věcí. Pak sednu a maluju. Návrh pak předložím klientovi a na místě společně doladíme. To trvá i několik desítek hodin, zejména u velkých tetování. Samotné vytetování na kůži je často rychlejší. Někdy jsou si lidé jistí, co přesně chtějí vytetovat, ale když se to pak přenáší na kůži, hodně věcí se pozměňuje. Lidé si často neuvědomují, co za cenou tetování stojí, a to nepočítám barvy a další věci. I za jakou dobu vy jako tatér motiv zvládnete vytetovat. Někdo tetuje stejný motiv hodinu, někdo celý den. Platíte i za profesionalitu a kvalitu,“ upozorňuje na důležitost si o tetování a tatérovi něco zjistit tatérka Grit z pražského salonu Grit´s Tattoo Club.

Jak se připravit na tetování?

Motiv máte a tatéra taky. Jedná-li se o malá tetování ve formě motýlka na předloktí, příprava těla a duše nebude tak velká. Ale jak velikost svého obrázku zvětšujete, činíte ho barevnějším a volíte specifická místa na těle, příprava bude důležitější. Nejlepším ročním obdobím je bezesporu zima. Tělo je zakryté, nepálí do něj slunce, vy se tolik nepotíte a máte méně venkovních aktivit než v létě. Nebude ho dráždit mořská sůl ani všelijaké opalovací krémy. Tatéři doporučují tak dva týdny před tetováním navštívit solária, případně v létě se opálit. Týden před sezením se vyvarovat alkoholovým dýchánkům a tři dny před tetováním alkohol vyloučit úplně. Co je důležité z hlediska kůže, jeden den před sezením nenanášet na kůži oleje, krémy a spreje. V den tetování se dobře najíst a hodně pít vodu. Osprchovat se předem a vyvarovat se užívání léků, kromě těch, které jsou předepsané lékařem. Mít spíše volné a tmavé oblečení, které nebude dráždit pokožku. „Plánujete-li velké tetování na místě, kde máte chloupky, jako jsou nohy, ruce, záda a další, je dobré oblast ráno před sezením oholit. Neaplikovat však poté na kůži krémy ani oleje. Pokožka má být suchá a čistá. Je také dobré na místo, kde plánujete kérku, použít den předem peeling. A v den tetování určitě kůži neopalovat,“ radí tatérka Grit.

Loading

Bolí to? A jak bolest zmírnit?

Ano, tetování bolí, ale není to tak hrozné. Záleží však na velikosti a místě. Místa bolesti se u žen a mužů tolik neliší, jen lehce. Obecně platí, že místa s větší citlivostí jsou ta, kde není tolik podkožního tuku a cítíte kosti – kotníky, prsty, krk, obličej, hrudník, holeně, zápěstí. Dobře vám citlivá místa ukáže mapa bolesti na lidském těle, kterou si můžete vyhledat na internetu. Za méně bolestivé místo se považují stehna, ale pozor – z vnější strany, kde je méně nervových zakončení. Na vnitřní straně stehen to však pekelně bolí. Klidnější oblastí je i zadeček a spodní část zad, kde míváme více tuku. Méně citlivé jsou i ruce od ramen dolů. Ať se tetuje kdekoliv, vpich cítíte. Je dobré volně dýchat, hlavně nezadržovat dech a nehýbat se. Na to je důležité myslet při velkých tetováních, které se tvoří i víc jak 8 hodin. Samozřejmě budete mít pauzy, ale vesměs budete hodiny v jedné póze. Kniha, MP3, film do sluchátek vám zkrátí čas. Svalové napětí uvolníte míčky, expandery nebo ručníky. Před velkým tetováním je žádoucí si vždy s tatérem sednout a on vám vše osvětlí. Vzhledem k tomu, že se dnes používají k tetování moderní a neškodlivé tetovací barvy, alergické reakce bývají velmi zřídka, ale i přesto se mohou stát a je dobré o tomto problému vědět. „Alergie na tetovací inkoust nebo barvy není častá, ale pokud se vyskytne, může přinést velké obtíže, protože odstranění inkoustu je složité a zdlouhavé. Na místě vpichů se také mohou objevit granulomy, což jsou uzlíky, které vznikají kolem čehokoliv, co tělo vyhodnotí jako cizorodý prvek. Lidé, kteří trpí na keloidní útvary, tvořící se kolem jizev mohou počítat s jejich vznikem i po tetování,“ varuje MUDr. Věra Terzijská z Perfect Clinic Dermatology.

Jak se o tetování starat?

Pyšníte se krásným novým tetováním, ale aby vám tak krásné vydrželo, je potřeba se o něj dobře starat, a to hned. „Až 70 % kvality a vzhledu tetování po zahojení záleží na vás,“ upozorňuje na následnou péči tatérka Grit. Pak vám vydrží i dvacet a více let hezké. Co vaše tělo a kůže po tetování ocení? Odpočinek, jídlo a žádný alkohol. Po tetování vám tatér skryje místo ochrannou fólií. Určitě si budete muset opatřit antibakteriální mýdlo a hojivý krém. Řada tatérů má i své značkové. Jak často a dlouho mazat vám také řekne, ale počítejte s tím, že čím větší tetování, tím větší péče. Na koupání ve vaně a v bazénech zapomeňte alespoň na 14 dní a na opalování a přímé slunce měsíc. Čím lépe se budete o tetování v procesu hojení starat, tím bude vypadat lépe. Vyhnout se budete muset i některým sportovním aktivitám. Máte-li pravidelné tréninky, je potřeba s nimi při plánování tetování počítat.

Loading

Ze starého nové tetování

Tetování se může během času měnit, například vlivem výrazného přibírání na váze praskat, nebo vybledne. Stejně tak se vám může přestat líbit z jakéhokoliv důvodu. Někdo by se raději svého tetování poté zbavil, jiný volí metodu přetetování do nového motivu. Zkušenosti s odstraňováním tetování má MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology, která přiznává, že to jde, ale nejedná se o nejlevnější záležitost. „Tetování může být odstraněno laserem. Úspěch ovšem závisí na barevnosti tetování a typu použitých pigmentů. A rozhodně nejde o žádnou levnou záležitost. Odstraňování se totiž většinou provádí v opakovaných sezeních – jedná se o dva až čtyři zákroky, přičemž starší tetování se obvykle odstraňuje snáze než nově zhotovené. Ačkoliv lze odstranit tetování i zcela bez jizev, vždy existuje možnost nekompletního odstranění či jizvení,“ vysvětluje proces odbornice. Na základě těchto informací velice často lidé volí techniku přetetování, na kterou se někteří tatéři specializují. Jestliže přicházíte s tetováním, které je staré několik let, počítejte s tím, že přetetování se účtuje jako nové tetování, někdy i více. Hodně záleží na kvalitě a barvách. Ale vše jde a z vašeho popraskaného hada na paži může vzniknout nový krásný motiv, kde původního hada neuvidíte ani po detailním studování. Starou kapitolu hada uzavřete a novou s avatarem můžete otevřít. Než se však do jakéhokoliv tetování pustíte, doporučuji vše promyslet. Vygumovat nejde!