6 věcí, které je dobré vědět před první návštěvou terapeuta

Úzkostné stavy a panické ataky dnes zažívá stále více lidí. A přestože je diskuze o mentálním zdraví otevřenější než dřív, spousta našich problémů zůstává zatížena předsudky. Sloupek Život s úzkostí proto bude pravidelně odkrývat, jaké to je fungovat s touto diagnózou v běžném životě a co je možné pro sebe udělat, abychom se cítili alespoň o něco lépe. Úvodní díl se věnuje přípravě na první terapii i nástrahám, které na vás při hledání psychoterapeuta mohou čekat.

Seděla jsem na lavičce v rozkvetlém parku, když to přišlo poprvé. Měla jsem za sebou složité školní období, ale vše už bylo dávno vyřešené. Najednou se mi udělalo špatně od žaludku, uvnitř jsem celá ztuhla a zničehonic jsem měla pocit, že nic na světě nemá smysl a já už nikdy nepocítím radost. Ten stav jsem neuměla dost dobře popsat a jen jsem čekala, až odezní. Za pár dní se objevil znovu. A pak zase. Intervaly se zkracovaly a já se z domnění, že všechno okolo mě zčernalo a já nemohu dýchat, už nedokázala vůbec vymanit. Po pár týdnech jsem se na psychiatrii dozvěděla, že trpím úzkostnou poruchou.

TIP NA VIDEO: Jak se stravovat, abyste byli v psychické pohodě?

Letos v květnu to bude sedm let, během nichž jsem zažila léčbu antidepresivy, kompletní odeznění úzkostí na více než rok, opětovný pád na dno a návštěvu celkem šesti odborníků, z nichž čtyři byli psychoterapeuti.

Loading

Terapie je nedílnou součástí léčby a vypořádávání se se svými démony. Nejde ale o zázračnou metodu, díky které bude za pár týdnů zase všechno růžové. Je to náročný, dlouhý proces, při němž si dost možná sáhnete na dno svých psychických sil, několikrát se spálíte a třeba i párkrát zapochybujete, jestli je to vůbec to, co vám pomůže. Z vlastní zkušenosti říkám, že je to zcela normální a přirozené. A vím, o čem mluvím, neboť jsem si všemi těmito stavy prošla. I přes to všechno stojí za to dát terapii šanci. S největší pravděpodobností to totiž bude ona, co vám nakonec ukáže, že i po té nejtemnější tmě může přijít zase den.

Jenže oříškem bývá se vůbec odhodlat za terapeutem zajít. V tu chvíli vám hlavou bude nejspíš proudit spousta otázek, nebudete vědět, kde začít hledat, na co se zaměřit a jak se případně na první sezení připravit a co od něj očekávat. Na tyto body se vám dnes pokusím odpovědět na základě vlastních zkušeností, které většinou bývají v boji s úzkostmi vůbec nejcennější.

Článek pokračuje na další straně. >>>