Mezinárodní den bez podprsenky: 10 ikonických braless momentů

Je to pohodlné, je to bezstarostné, je to silné, je to sexy. Čím dál víc žen kašle na nošení podprsenky a zdaleka se to netýká jen mladých celebrit a modelek. Pro všechny, které nechtějí mačkat ňadra v kosticemi vybaveném kusu látky, je tu Mezinárodní den bez podprsenky. Oslavte ho s námi vzpomínkou na nejikoničtější braless momenty (nejen) módní historie.

Od roku 2011 slaví 13. října ženy v různých koutech světa Mezinárodní den bez podprsenky. Svůj původ to má v boji s rakovinou prsu; tento den totiž vznikl jako součást osvětové preventivní kampaně proti nebezpečnému onemocnění. Dnes ale znamená mnohem víc. Už v 60. letech se podprsenka stala symbolem patriarchálního útlaku a její spálení, vyhození nebo prostě jen nenošení zase znamenalo, že dotyčná sympatizuje s tehdy velmi aktivními hnutími za genderovou rovnoprávnost.

TIP NA VIDEO: Proč slavíme Mezinárodní den bez podprsenky?

Dnes ale nahoře bez nechodí jen feministky. Důvodů, proč nenosit podprsenku, je několik. Je to pohodlné, je to sexy, nic to nestojí (zatímco sehnat a zaplatit padnoucí a hezkou podprsenku je zejména pro majitelky bujnějšího poprsí nelehká a nákladná záležitost) a v některých ohledech je to i zdravé. Francouzský vědec Jean Denis Rouillon například přišel se zjištěním, že u mladých žen nošení podprsenek vede k oslabení některých svalů, a prsa tak ochabují. Podle studie amerického Národního institutu pro zdraví zase neustálé nošení podprsenky vede k bolesti zad, šíje a hrudníku a v neposlední řadě omezuje volný průtok lymfy v oblasti ňader, což může vést k nepříjemným zánětům.

V červenci 2021 to herečka Gillian Anderson (agentka Scullyová z Akta X, dnes známá také díky seriálům Koruna a Sexuální výchova) shrnula za nás všechny. V živém vysílání na Instagramu odpovídala na otázky fanoušků a padl i dotaz ohledně lockdownu a oblečení, které během něj herečka nosila. „Třeba podprsenku už nenosím vůbec, prostě to nejde, nemůžu. Omlouvám se, ale je mi jedno, jestli mi prsa padají až na pupík. Podprsenku už prostě nosit nebudu, je to šíleně nepohodlné!“ K tomu není co dodat.

Loading

Ikonické braless momenty si připomeňte v následujících kapitolách. >>>