Velký redakční test menstruačních kalhotek.

Velký redakční test menstruačních kalhotek. Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková, Kristýna Juřicová

Kalhotky Modibodi Sensual French Cut, 790 Kč a Love Luna Full Plum, 369 Kč (prodává Maluna.cz)
2
Fotogalerie

Velký test menstruačních kalhotek: Jak fungují a které vás nezradí?

Pohodlná menstruace, která neprodukuje žádný odpad? To není sen, ale realita, kterou dnes může zažívat stále více žen. Řeč je samozřejmě o moderních pomůckách, mezi které patří i dnes velmi oblíbené menstruační kalhotky. Opravdu vás nikdy nezradí a hodí se i pro hodně silnou periodu? Naše redakce se pustila do testování.

Nejen pohodlí, ale také snížení dopadu na životní prostředí a šetření peněz. Do diskuze o menstruaci se stále častěji dostávají témata, která starší generace tolik neřešily. Dnes se ale pro spoustu žen stávají při výběru menstruačních pomůcek klíčovými, a výrazně tak ovlivňují nakupovací preference. I proto v posledních letech výrazně stoupá poptávka po menstruačních kalíšcích i kalhotkách.

TIP NA VIDEO: Menstruační bolesti a PMS, jak se projevují a co proti nim platí?

Video placeholde

Žena za svůj život v průměru spotřebuje zhruba 150 kilogramů vložek a tamponů (což je mimochodem v přepočtu asi 15 tisíc kusů). Jediná vložka, stejně jako například dětská plena, se pak v přírodě rozkládá dalších 250 let. A to už je skutečně výrazný zásah do přírodního cyklu. Eliminace hygienického odpadu se proto stává důležitým tématem, jež ale na rozdíl od jiných palčivých ekologických problémů nabízí už dnes několik řešení – od kalíšku a pratelných vložek až právě po menstruační kalhotky.

U mnohých z těchto pomůcek je ale rozhodující nejen jejich pohodlnost a dopad na životní prostředí, ale samozřejmě také cena. Žena, pokud používá vložky či tampony, utratí za jednu menstruaci v průměru okolo 125 korun (záleží ale samozřejmě na délce a intenzitě periody). Na první pohled to nemusí působit nijak dramaticky, ale pro někoho i taková suma může být problém. Za rok se pak celková částka vyšplhá zhruba na 1500 korun. V ekonomické rovině ze všech menstruačních pomůcek rozhodně nejlépe vychází kalíšek. Jeho životnost se pohybuje v rozmezí 5 až 10 let a pořizovací cena průměrně činí okolo 500 korun (náklady na jeden rok jsou tedy pouhých 50 korun).

Oproti kalíšku tedy mohou menstruační kalhotky odradit právě kvůli své vyšší ceně. Ta se v Česku pohybuje v rozmezí od 300 do 900 korun za kus a je jasné, že s jedním modelem si není možné vystačit. Když k tomu připočteme, že se jejich životnost dle údajů výrobců pohybuje nejčastěji od jednoho roku do tří let, vyjde z toho, že náklady časem začnou třeba právě v porovnání s kalíškem trochu stoupat.

Síla menstruačních kalhotek ale leží jinde než v ceně. Kromě toho, že stejně jako u kalíšku již neprodukujete žádný odpad, jsou skvělou alternativou pro všechny ženy, které nemají rády zavádění jakýchkoliv menstruačních předmětů do těla. Zároveň díky pohodlným přírodním materiálům představují mnohem příjemnější a zdravější verzi pro naši pokožku i sliznici než vložky a tampony napuštěné umělými chemickými látkami. A v neposlední řadě jsou také vůbec nejjistější pomůckou, která nepropustí jedinou kapku ani po celodenním nošení, díky speciálním vrstvám eliminují jakýkoliv nepříjemný zápach a dokonce s nimi můžete i bez obav usnout.

Různé typy menstruačních kalhotek testovaly členky redakce. Co na ně říkají? To se dozvíte na následujících stránkách. >>>

Pokračování 2 / 6

Kateřina, editorka Ženy.cz

Testované kalhotky: Modibodi Sensual French Cut, pro střední až silnou menstruaci, 790 Kč aLove Luna Full Plum, pro středně silnou menstruaci, 369 Kč

Nesnáším tampóny a ani menstruační kalíšek mě neláká – vadí mi celý koncept zastrkávání hygienických pomůcek dovnitř těla – a tak jsem během menstruace odkázaná na vložky. Ani to ale samozřejmě není ideální, obzvlášť v létě nebo v noci a při silné menstruaci. Menstruační kalhotky jsem zkoušela poprvé a s nadšením... A s nadšením je také doporučím dál, i když spíše jako doplněk k běžně používaným menstruačním potřebám.

Kalhotky Modibodi Sensual French Cut, 790 Kč a Love Luna Full Plum, 369 Kč (prodává Maluna.cz)
Kalhotky Modibodi Sensual French Cut, 790 Kč a Love Luna Full Plum, 369 Kč (prodává Maluna.cz) | Zdroj: Kateřina Horáková

Model určený pro slabší menstruaci (kalhotky Love Luna Full Plum) jsem si vzala na první den, model na silnější menstruaci (kalhotky Modibodi Sensual French Cut) jsem zkusila třetí den. Během nejsilnějšího krvácení jsem se kalhotky vzít neodvážila; i když by to pravděpodobně unesly, nechtěla jsem na to myslet v práci a řešit to, kdyby nastal problém.

Příští měsíc to ale asi risknu, protože mě ani jeden z testovaných modelů nezradil. Slabší model se pocitově rovnal běžným kalhotkám a byl velmi příjemný, což ale určitě bylo i bombarďákovým střihem s vysokým pasem. Já si potrpím na pohodlí! U silnějšího modelu jsem savou vrstvu vnímala výrazněji, a to hned od začátku nošení, na druhou stranu to nebylo výraznější než vložka. Velkým plusem pro mě je, že v menstruačních kalhotkách můžu cvičit, aniž bych pořád myslela na to, že se nepříjemně zapařím.

Kalhotky Modibodi Sensual French Cut, 790 Kč a Love Luna Full Plum, 369 Kč (prodává Maluna.cz)
Kalhotky Modibodi Sensual French Cut, 790 Kč a Love Luna Full Plum, 369 Kč (prodává Maluna.cz) | Zdroj: Kateřina Horáková

Minus menstruačních kalhotek vidím v tom, že po vyprání pomalu schnou, a to i slabší model. To je s ohledem na savou vrstvu pochopitelné, ale pokud bych při menstruaci chtěla používat výhradně kalhotky, potřebovala bych mít doma tak patery, šestery celkem, což je jednorázově docela velká investice. Určitě je ale budu využívat ve dnech, kdy má menstruace přijít, abych se nemusela stresovat s přesným vychytáním momentu, kdy tedy konečně přijde, a neocenitelné jistě budou také při cestování během menstruace.

Pokračování 3 / 6

Týna, redaktorka Ženy.cz

Pamatuji si to jako včera, kdy se na trhu objevily jedny z prvních menstruačních kalhotek. Zvědavost byla velká, bohužel ale mé tehdejší nadšení velmi rychle opadlo. Opět jsem totiž ztroskotala na pravidelném problému – má velikost 44 byla již mimo všechny velikostní tabulky dané značky.

Uběhlo ale pár let a situace se podstatně změnila. Těší mě, že český trh je v nabídce menstruačních kalhotek stále pestřejší nejen, co se materiálů a značek týká, ale právě i v oblasti velikostí. A tak se stalo, že před nedávnem z obchodu Maluna odcházelo minimálně o jednu spokojenou a sebevědomější zákaznici víc. Větší velikost a silná menstruace, zdá se, přestávají být překážkou. Konečně!

Testované kalhotky: Modibodi Classic Full Brief, pro noční menstruaci, 790 Kč

Australská značka Modibodi se v nabídce vyjímá především tím, že v kalhotkách používá vrstvu z merino vlny. Což s sebou nese samozřejmě obrovskou míru pohodlí, ale také potřebu důkladnější péče. Kalhotky nesmíte přepírat ve žlučovém mýdle, nýbrž v tom marseillském. Oblast s vložkou nesmíte silně drhnout, ale jen promačkat a prát je můžete maximálně na 1000 otáček, 30 stupňů, bez aviváže a s gelovým pracím prostředkem určeným na vlnu. Přestože jsem tento na první pohled složitý postup důkladně dodržovala, po několika vyprání začínám na kalhotkách pozorovat drobné žmolky i odrhanější švy.

Modibodi Classic Full Brief, 790 Kč (prodává Maluna.cz)
Modibodi Classic Full Brief, 790 Kč (prodává Maluna.cz) | Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

Nic to ale nemění na jejich pohodlnosti. Kalhotky jsou určeny pro silnou menstruaci i noční použití, což znamená, že savá část je vzadu protažena až k lemu kalhotek. A jelikož jde o vysoký střih, opravdu se nemusíte bát, že cokoliv kdekoliv vyteče nebo proteče. Tento model jsem na sobě měla během třetího – v mém případě posledního skutečně silného – dne po celou pracovní dobu a zcela bez problémů mne podržely. Jen možná jedna malá výtka na závěr: Přestože savá vrstva není tak silná, na sklonku léta mi v kalhotkách bylo docela teplo (prosím nezaměňovat se zapařováním). Uvidím tedy, jaké bude jejich nošení, až zase za rok udeří vedra.

Testované kalhotky: SaYu krajkové do pasu, pro slabou až středně silnou menstruaci, 890 Kč

Zcela upřímně říkám, že toto byla láska na první pohled i na první nošení. Jsem neskutečně ráda, že značky dokážou bořit mýty a že i při menstruaci se žena může cítit sexy. Po krajkovém modelu SaYu jsem sáhla zejména z estetického důvodu: černá krajka až do pasu a oblast vložky vyrobená ze světlého materiálu. To nejsou zcela tradiční barvy a materiály, které by dosud byly spojené s menstruačním týdnem, že? Opak se ale stal pravdou.

SaYu krajkové do pasu, 890 Kč (prodává Maluna.cz)
SaYu krajkové do pasu, 890 Kč (prodává Maluna.cz) | Zdroj: Kristýna Dobeš Moučková

Tyto kalhotky jsou určené pro slabší menstruaci, testovala jsem je tedy první a dva poslední dny, kdy jsem je zároveň nosila i v kombinaci s kalíškem. A nemohla jsem si na nic stěžovat. Jsou neskutečně příjemné, savá vrstva je tak tenká, že necítíte rozdíl od běžných kalhotek a zároveň máte pocit, že na sobě máte něco krásného a výjimečného. Stejně tak oceňuji, že oproti prvnímu modelu tyto schnou podstatně rychleji – Modibodi se mi sušily skoro dva dny, tyto bylo možné po večerním vyprání ráno rovnou obléknout. I tak ale zcela souhlasím, že dvoje kalhotky vám nestačí. Moje menstruace trvá pět dní a s ohledem na dlouhé schnutí by bylo ideální mít alespoň na každý den jeden kus. Možná i víc…

Pokračování 4 / 6

Ivona, redaktorka Ženy.cz

Testované kalhotky: SaYu černé s transparentními boky, pro silnější menstruaci, 890 Kč a Meracus Elegant, pro silnou menstruaci, 699 Kč

Asi jako každá holka mé generace jsem začínala při menstruaci s vložkami a časem jsem přešla na tampony. Jak pohodlné! Jenže jsem na nich docela ustrnula, a když na trh přišly ekologické varianty, nic to se mnou nedělalo. Můj názor změnila až kamarádka, která si velmi pochvalovala menstruační kalíšky. Koupila jsem si proto jeden dražší model a – nedala jsem to s ním.

Naproti tomu menstruační kalhotky používám už několik měsíců a miluju je! Doposud ale vždy jen v kombinaci s tamponem nebo ve dnech slabšího krvácení. Doma mám zatím troje (pro střední periodu), což považuju za naprosté minimum.

V rámci tohoto testu jsem se ovšem rozhodla vydržet celý týden bez tampónů. Vybrala jsem si k tomu kalhotky pro silnou menstruaci, jedny značky SaYu a jedny Meracus. Současně jsem cílila na líbivější design, abych vyzkoušela, jestli se během menstruace můžu cítit sexy. Odpověď? Můžu. Hlavně kalhotky SaYu s transparentními panely na boku a s vysokým pasem jsem si doslova zamilovala. Kalhotky Meracus jsou také pěkné, nicméně krajkový lem mi nakonec nepřipadal tolik výrazný.

Kalhotky SaYu černé s transparentními boky, 890 Kč a Meracus Elegant, 699 Kč (prodává Maluna.cz)
Kalhotky SaYu černé s transparentními boky, 890 Kč a Meracus Elegant, 699 Kč (prodává Maluna.cz) | Zdroj: Ivona Horváth Souralová

Co se týče samotného testu, podle nutnosti jsem kalhotky střídala, neustále prala a kombinovala s těmi, co už mám. Na rozdíl od modelů pro slabší menstruaci tyto schnou opravdu mnohem déle, a tak je třeba s tím počítat. Dvoje zkrátka nestačí. Musím si přiznat, že někdy to byla zkouška nervů, hlavně když jsem se odhodlala jít pouze v kalhotkách a bez jištění tamponem do práce. Ten pocit nebyl vždy příjemný, často jsem se chodila kontrolovat na toaletu, a kdybych měla možnost si kalhotky vyměnit, udělám to.

Současně jsem měla pocit, že mám silnější menstruaci, a to i ve dnech, kdy už skoro nekrvácím. Ten kontakt je zkrátka jiný v případě tamponů a v případě kalhotek – připadalo mi, že krev absorbují pomaleji. Ale víte co? Nezradily mě. Ani jedny, ani druhé. Žádné nehody, nic. Současně musím vyzdvihnout, že i přes určitý pocit nejistoty jednu věc umí perfektně – pohltit pachy.

Celkový pocit? Rozhodně doporučuju! Menstruační kalhotky mi připadají jako doposud nejdůstojnější a nejpohodlnější varianta, nemluvě o tom, že jsou slušivé a ekologické. Mám dceru ve třetí třídě, a když jsme se spolu bavily o menstruaci, řekla jsem jí, že až to přijde, koupím jí ne vložky, ale nějaké pěkné menstruační kalhotky.

Pokračování 5 / 6

Kristýna, videoeditorka

Testované kalhotky: Modibodi Seamfree Bikini, pro střední až silnou menstruaci, 690 Kč

Modibodi bezešvé kalhotky jsou velice příjemné. Pokud hledáte dobře sedící spodní prádlo s vysokým pasem, jste na správné adrese. Před prvním použitím se sací látka musí aktivovat, a to tak, že se ručně přepere. Volba vysokého pasu a bezešvého střihu je pro ty, co nesnesou otlačení pod kalhoty nebo jednoduše milují pohodlný styl – což pro mě je vždy při výběru prádla stěžejní.

Modibodi mají různá spektra savosti, a jelikož mám silnou menstruaci po dobu tří až pěti dnů, sáhla jsem ihned po těch, které jsou na silnou periodu nejvhodnější. Kalhotky jsem pak používala převážně na noc. Proč? Po použití je totiž musíte vyprat v ruce a nechat uschnout, pokud si je chcete ještě ten den vzít. Což se mi na pracovišti opravdu nehodilo.

Modibodi Seamfree Bikini, 690 Kč (prodává Maluna.cz)
Modibodi Seamfree Bikini, 690 Kč (prodává Maluna.cz) | Zdroj: Kristýna Juřicová

Oproti tomu domácí užití je naprosto skvělé, nemusíte se starat o žádné jiné věci, prostě kalhotky obléknete a fungujete tak, jak potřebujete. Všitá látka se chová jako klasická vložka, jen je o 100 % pohodlnější. Sací látka funguje opravdu dobře a nestalo se mi, že by jakákoliv červená kapka byla někde vidět. A v noci mi vydržely krásných 8 až 9 hodin.

Ráda bych ještě podotkla, že Modibodi je dobré si vybrat o velikost větší. Zejména ty určené pro silnou menstruaci jsou docela úzké.

Testované kalhotky: FLUX Bikini Dusty Rose, pro slabší menstruaci, 659 Kč

FLUX kalhotky jsem si vybrala také bezešvé, ale tentokrát jsem volila typ pro slabou periodu. Chtěla jsem si vyzkoušet, jaký je rozdíl mezi modely pro různou intenzitu. Stejně jako u předešlých kalhotek, i u těchto je dobré si předem velikost vyzkoušet. Sedí totiž trochu jinak než obyčejné kalhotky. Péče i praní jsou poté úplně stejné jako u Modibodi. Nicméně tyto jsem si konečně troufla ke konci menstruace vzít i na pracovní pochůzky. Věděla jsem totiž, že se na ně mohu 100% spolehnout.

FLUX Bikini Dusty Rose, 659 Kč (prodává Maluna.cz)
FLUX Bikini Dusty Rose, 659 Kč (prodává Maluna.cz) | Zdroj: Kristýna Juřicová

Ani u jedněch kalhotek se mi nestalo, že by přetekly nebo nesály. Speciální péče je ale na místě – nesmíte používat aviváž a je doporučeno jemné praní na 30 až 40 stupňů. Před hozením do pračky je dobré ještě kalhotky přeprat v ruce, hlavně pokud máte silnou menstruaci. Na praní se hodí i prací váčky, pohodlně do nich kalhotky vložíte a perete běžně s jiným prádlem.

Pokud uvažujete, že přejdete pouze na menstruační kalhotky, doporučuji si jich koupit víc jak 5 kusů, ne-li 8 či 10. Nebudete se tak muset stresovat, že si je musíte rychle přeprat, protože jiné nemáte, a ušetříte tím rozhodně víc peněz, než kdybyste si koupila jen jedny či dvoje. Investice se v tomto ohledu určitě vyplatí. Sama za sebe kalhotky určitě doporučuji a rovnou si dokupuji další patery.

Pokračování 6 / 6

Natália, redaktorka Blesk pro ženy

Obecně mám slabší až středně silnou, zato však opravdu bolestivou menstruaci. Z toho hlediska pro mě nikdy moc nepřipadal v úvahu menstruační kalíšek – jeho zavádění a nošení pro mě bylo pro silné bolesti neúnosné. Na vyzkoušení menstruačních kalhotek jsem se proto opravdu těšila.

Testované kalhotky: Love Luna Midi Black, pro slabší až středně silnou menstruaci, 369 Kč

Kalhotky od australské značky jsem po konzultaci v kamenné prodejně Maluna zvolila na denní nošení. Měly by mít totiž výdrž zhruba jako dva až tři klasické tampony, což by mé denní spotřebě odpovídalo. Myslela jsem si, že absorpční vrstva bude z výrazně tlustšího materiálu než zbytek kalhotek. Nakonec jsem ale byla mile překvapená, že tomu tak nebylo.

Co se týká velikosti, většinou nosím XS. Byla jsem ale ráda, že jsem si mohla kalhotky na prodejně pohodlně vyzkoušet, protože se ukázalo, že XS této značky by mi byly příliš těsné. Zvolila jsem proto velikost S–M, která mi padla dokonale. Midi briefs bych zároveň rozhodně doporučila ženám, které mají rády střední až vyšší střihy prádla. Až na pupík však tyto kalhotky určitě nevytáhnete.

Love Luna Midi Black, 369 Kč (Maluna.cz)
Love Luna Midi Black, 369 Kč (Maluna.cz) | Zdroj: Natália Antoňáková

Love Luna jsem si poprvé vzala přímo do práce. K tomu patří ranní dobíhání tramvaje, sezení v kanceláři, ale i vyřizování pochůzek a osobních schůzek po pracovní době. Tampony jsem proto pro případ nouze měla raději s sebou. Po celodenním nošení kalhotek jsem však mohla s radostí konstatovat, že po tamponech jsem rozhodně sáhnout nemusela. Od sedmi ráno do osmi večer, přesně tak dlouho jsem na sobě kalhotky měla, aniž by jakkoliv protekly nebo abych v nich během dne pocítila nepohodlí. Musím říct, že z takového výsledku jsem byla opravdu upřímně překvapená. Večer jsem pak kalhotky bez problémů vyprala pomocí studené vody a žlučového mýdla, jak mi bylo doporučeno na prodejně, a převlékla se do těch, které jsem si vybrala na noc.

Testované kalhotky: FLUX Essentials Brief Black, pro středně silnou menstruaci, 599 Kč

Po další konzultaci od odbornice v obchodě jsem si na noc zvolila britské kalhotky FLUX. Ty jsou z velmi příjemné bavlny a mají vydržet po celou noc a udržet zhruba tři klasické tampony. Oproti mým denním Love Luna jsou tyto z trochu tlustšího materiálu – na noc mi to však nijak nevadí, protože v mé posteli nad vzhledem jednoznačně vítězí pohodlí. A že opravdu pohodlné jsou!

FLUX Essentials Brief Black, 599 Kč (Maluna.cz)
FLUX Essentials Brief Black, 599 Kč (Maluna.cz) | Zdroj: Natália Antoňáková

Noční komfort a jistota je podle mě křest ohněm u všech menstruačních potřeb. Kalhotkám jsem navíc naložila i tím, že jsem si v nich lehla do bíle povlečené postele. Noční zkouškou nakonec prošly na výbornou, a dokonce jsem si je nechala ještě i několik hodin po probuzení. Výdrží mě tak i tato značka a typ kalhotek opravdu pozitivně překvapily.

Za největší nevýhodu menstruačních kalhotek pak obecně považuji snad jen to, že jich opravdu potřebujete více, podle mého názoru alespoň 4 kusy – dvoje na den a dvoje na noc. V chladnějších dnech se totiž může stát, že vám kalhotky ani při ručním přepírání do dalšího použití neuschnou, a proto je dobré mít v záloze vždy jedny úplně čisté. Já osobně však u kalhotek určitě zůstanu a nevylučuji, že do budoucna budou zřejmě jedinou menstruační pomůckou, kterou budu využívat.