Velký test menstruačních kalhotek: Jak fungují a které vás nezradí?

Pohodlná menstruace, která neprodukuje žádný odpad? To není sen, ale realita, kterou dnes může zažívat stále více žen. Řeč je samozřejmě o moderních pomůckách, mezi které patří i dnes velmi oblíbené menstruační kalhotky. Opravdu vás nikdy nezradí a hodí se i pro hodně silnou periodu? Naše redakce se pustila do testování.

Nejen pohodlí, ale také snížení dopadu na životní prostředí a šetření peněz. Do diskuze o menstruaci se stále častěji dostávají témata, která starší generace tolik neřešily. Dnes se ale pro spoustu žen stávají při výběru menstruačních pomůcek klíčovými, a výrazně tak ovlivňují nakupovací preference. I proto v posledních letech výrazně stoupá poptávka po menstruačních kalíšcích i kalhotkách.

TIP NA VIDEO: Menstruační bolesti a PMS, jak se projevují a co proti nim platí?

Žena za svůj život v průměru spotřebuje zhruba 150 kilogramů vložek a tamponů (což je mimochodem v přepočtu asi 15 tisíc kusů). Jediná vložka, stejně jako například dětská plena, se pak v přírodě rozkládá dalších 250 let. A to už je skutečně výrazný zásah do přírodního cyklu. Eliminace hygienického odpadu se proto stává důležitým tématem, jež ale na rozdíl od jiných palčivých ekologických problémů nabízí už dnes několik řešení – od kalíšku a pratelných vložek až právě po menstruační kalhotky.

U mnohých z těchto pomůcek je ale rozhodující nejen jejich pohodlnost a dopad na životní prostředí, ale samozřejmě také cena. Žena, pokud používá vložky či tampony, utratí za jednu menstruaci v průměru okolo 125 korun (záleží ale samozřejmě na délce a intenzitě periody). Na první pohled to nemusí působit nijak dramaticky, ale pro někoho i taková suma může být problém. Za rok se pak celková částka vyšplhá zhruba na 1500 korun. V ekonomické rovině ze všech menstruačních pomůcek rozhodně nejlépe vychází kalíšek. Jeho životnost se pohybuje v rozmezí 5 až 10 let a pořizovací cena průměrně činí okolo 500 korun (náklady na jeden rok jsou tedy pouhých 50 korun).

Loading

Oproti kalíšku tedy mohou menstruační kalhotky odradit právě kvůli své vyšší ceně. Ta se v Česku pohybuje v rozmezí od 300 do 900 korun za kus a je jasné, že s jedním modelem si není možné vystačit. Když k tomu připočteme, že se jejich životnost dle údajů výrobců pohybuje nejčastěji od jednoho roku do tří let, vyjde z toho, že náklady časem začnou třeba právě v porovnání s kalíškem trochu stoupat.

Síla menstruačních kalhotek ale leží jinde než v ceně. Kromě toho, že stejně jako u kalíšku již neprodukujete žádný odpad, jsou skvělou alternativou pro všechny ženy, které nemají rády zavádění jakýchkoliv menstruačních předmětů do těla. Zároveň díky pohodlným přírodním materiálům představují mnohem příjemnější a zdravější verzi pro naši pokožku i sliznici než vložky a tampony napuštěné umělými chemickými látkami. A v neposlední řadě jsou také vůbec nejjistější pomůckou, která nepropustí jedinou kapku ani po celodenním nošení, díky speciálním vrstvám eliminují jakýkoliv nepříjemný zápach a dokonce s nimi můžete i bez obav usnout.

Různé typy menstruačních kalhotek testovaly členky redakce. Co na ně říkají? To se dozvíte na následujících stránkách. >>>