Korzety jsou zpět. Vrací se s nimi i nepohodlí a důraz na štíhlost?

3 min čtení

3 min čtení

Coco Chanel kdysi osvobodila ženy z korzetů, ty se k nim však nyní s velkou radostí zase vracejí. Není totiž korzet jako korzet. Zatímco historické kousky ničily ženám zdraví a sloužily jako jeden z mnoha nástrojů patriarchátu, současné korzetové topy jsou naopak spíše módním vyjádřením ženské sexuální emancipace a kontroly nad vlastním tělem. Navíc se skvěle hodí k aktuálnímu trendu baggy džínů.

Ve čtvrtek 9. února konečně do kin vstupuje jeden z festivalových hitů roku 2022 – film Korzet se skvělou Vicky Krieps v hlavní roli. Snímek nabízí zbrusu nový pohled na životní peripetie císařovny Alžběty Rakouské, kterou všichni známe jako Sissi. Romantizující mladá léta tentokrát střídá téměř čtyřicetiletá verze panovnice, jež si chce za každou cenu udržet mladistvý vzhled a štíhlou postavu – a k tomu jí dopomáhej právě korzet. Nelidské svazování, ze kterého Sissi nejednou ztratí vědomí, současně slouží jako metafora svázanosti císařského dvora. Ano, císařovna chce být štíhlá, ale současně se neubrání myšlenkám, co kdyby byla raději volná.

TIP NA VIDEO: 5 typů kalhot, které budeme nosit v roce 2023

Není divu, že dodnes hledíme na korzety především jako na nástroj, který kvůli dosažení téměř nereálného ideálu krásy ničil ženám zdraví. Diskuse o negativních dopadech jeho nošení se ovšem rozvířily už po roce 1800, kdy mnozí doktoři hlásali, že pevné korzety mají přímý vliv na rozvinutí respiračních onemocnění, deformaci žeber a též mohou zapříčinit potrat.

Vicky Krieps jako císařovna Sissi ve filmu Korzet (2022) / Zdroj: Profimedia.cz

Korzety se v Evropě rozšířily už v období 16. a 17. století, a to nejen mezi ženami, ale i mezi některými muži. Pravda ovšem je, že náznak úboru výrazně definujícího pas lze spatřit i na soškách minojské civilizace – tedy už v době bronzové. V průběhu století se tvar korzetu postupně vyvíjel tak, aby šel co nejvíce vstříc tehdejším trendům a představě o ideálním tvaru těla. Zatímco v 18. století měl za úkol vydefinovat postavu do tvaru V, v 19. století bylo ideálem tělo ve tvaru přesýpacích hodin a na počátku 20. století zase to ve tvaru S.

Portrét ženy z německého rodu Fuggerů okolo roku 1540 / Zdroj: Profimedia.cz

Módní historičky (i někteří lékaři tehdejší doby) ovšem tato tvrzení mírnily s tím, že zejména měkčí korzety mohly mít naopak pozitivní vliv na páteř i celkové držení těla a že mnohé ženy je přímo vyhledávaly. Podle odbornic historiček Valerie Steele a Colleen Gau, které se k tématu vyjádřily pro magazín Vogue, stejně tak nejspíš neplatí, že se korzety vždy utahovaly co nejvíce, aby vytvořily pověstný útlý pas. Takové praktiky podle nich patřily spíše do dobových erotických představ, nikoli do běžné módní reality.

Historická grafika znázorňující běžnou zkoušku korzetu v 18. století / Zdroj: Profimedia.cz

Vyjádření historiček ovšem nic nemění na faktu, že mnohá ženská aktivistická hnutí v druhé polovině 19. století korzety opovrhovala a často je během veřejných vystoupení zmiňovala jakožto symbol nadvlády mužů. Když se změní móda, změní se postavení žen ve společnosti, neboť se zlepší jejich sociální mobilita, pohyblivost i pohodlí – a tak se zvětší i jejich nezávislost, hlásaly tehdejší aktivistky.

Polská divadelní zpěvačka Anna Held v New Yorku okolo roku 1900 / Zdroj: Profimedia.cz

Přestože se s příchodem Coco Chanel a její liberalizující módní tvorby zároveň mluví o konci korzetů, ve skutečnosti z módy nikdy nevymizely. Ve svých punkových návrzích je ve velkém využívala například britská návrhářka Vivienne Westwood, která z nich naopak udělala symbol ženské revolty. Totéž platí o nejslavnějším novodobém korzetu, který speciálně pro zpěvačku Madonnu a její turné Blonde Ambition ušil Jean-Paul Gaultier.

Madonna v ikonickém korzetu od Jeana-Paula Gaultiera na svém hudebním turné Blonde Ambition Tour v roce 1990. / Zdroj: Profimedia.cz

Moderní korzety dnes ovšem platí za pravý opak toho, co reprezentovaly dříve: jsou symbolem ženské emancipace a vypořádávání se s kontroverzní módní i patriarchální minulostí. Na nepohodlné a svazující kousky, ve kterých ženy omdlévaly, tak můžeme v klidu zapomenout. Aktuálně se navíc nosí spíš korzetové topy, které přejímají pouze některé typicky korzetové prvky – jako například náznak vyztužení, zavazování či klasickou vypasovanou siluetu. Současně se nepotvrzuje, že by jejich comeback znovu zavedl diktát štíhlosti, ba naopak – křivky jim nesmírně sluší!

A jak tyto korzetové topy nosit? Ve jménu módní volnosti jakkoli. Pokud ovšem potřebujete malý návod, tak rozhodně nic nezkazíte tím, když k nim obléknete baggy džíny (mohou být i ty s trendy nízkým pasem) nebo dlouhou sukni. Korzetové topy se nabízejí jako ideální kousek na valentýnské rande – a rozhodně nevadí, když sáhnete i do produkce značek, které se specializují na spodní prádlo – jako například Skims. V kombinaci s oversize blejzrem to bude vypadat skvěle.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading