Korzety jsou zpět. Vrací se s nimi i nepohodlí a důraz na štíhlost?

3 min čtení

3 min čtení

Poslední roky ve fashion světě rezonuje přesvědčení, že by žena měla nosit, cokoliv chce, ať je její velikost jakákoliv. Jak toto uvažování promění návrat módního prvku, který byl dlouhá staletí symbolem striktního patriarchálního diktátu?

Volnost a svoboda se v posledních letech staly jednou z hlavních hodnot současné módy. Trendy posledních měsíců i neustále sílící tendence uvádět na trh kousky, které kůži více odhalují, než skrývají, ovšem pokládají otázku, zda se fashion svět poučil ze svých předešlých chyb. Je nepohodlné oblečení opravdu definitivně ze hry venku? A skutečně je společnost natolik inkluzivní, že ideálem krásy může být jakékoliv tělo, nikoliv jen to s útlým pasem? S návratem korzetů mezi žhavé hity sezóny těžko říct.

TIP NA VIDEO: Těchto sedm trendů vládne letošnímu roku!

Snad žádný kousek oblečení není tak silným symbolickým nositelem negativního vlivu patriarchátu na podobu ženského těla a oblékání jako právě korzet. Dodnes přece oslavujeme Coco Chanel jakožto „tu, která vysvobodila ženy z korzetů“ (a pro všechnu tu módní volnost, kterou ženám dala, zapomínáme i na její přátelení se s nacisty). Korzety a kult vosího pasu dodnes nahání mnoha ženám husí kůži. Jenže: nepřisoudily jsme tomuto kousku, který ještě na počátku 20. století patřil mezi běžnou část dámského spodního prádla, až příliš negativního vlivu?

Korzety se v Evropě rozšířily především v období 16. a 17. století, a to nejen mezi ženami, ale i mezi některými muži. Pravda ovšem je, že náznak úboru výrazně definujícího pas lze spatřit i na soškách minojské civilizace – tedy už v době bronzové.

Portrét ženy z německého rodu Fuggerů okolo roku 1540.

V průběhu století se tvar korzetu postupně vyvíjel tak, aby šel co nejvíce naproti trendům a představě o ideálním tvaru těla. Zatímco v 18. století měl za úkol vydefinovat postavu do tvaru V, v 19. století bylo ideálem tělo ve tvaru přesýpacích hodin a na počátku 20. století zase to ve tvaru S.

Dnes na korzety často hledíme jako na nástroj, který kvůli dosažení téměř nereálného ideálu krásy ničil ženám zdraví. Diskuze o negativních dopadech jeho nošení se ovšem rozvířily už po roce 1800, kdy mnozí doktoři hlásali, že pevné korzety mají přímý vliv na rozvinutí respiračních onemocnění, deformaci žeber a též mohou zapříčinit potrat. Módní historičky (i někteří lékaři tehdejší doby) ovšem tato tvrzení vždy mírnily s tím, že zejména měkčí korzety mohly mít naopak pozitivní vliv na páteř i celkové držení těla a že mnohé ženy je přímo vyhledávaly. Podle historických odbornic Valerie Steele a Colleen Gau, které se k tématu vyjádřily pro magazín Vogue, stejně tak nejspíš neplatí, že se korzety vždy utahovaly co nejvíce, aby vytvořily pověstný útlý pas. Takové praktiky podle nich patřily spíše do dobových erotických představ, nikoliv do běžné módní reality.

Historická grafika znázorňující běžnou zkoušku korzetu v 18. století.
Polská divadelní zpěvačka Anna Held v New Yorku okolo roku 1900.

Vyjádření historiček ovšem nemění nic na faktu, že mnohá ženská aktivistická hnutí v druhé polovině 19. století korzety opovrhovala a často je během veřejných vystoupení zmiňovala jakožto hlavní symbol nadvlády mužů. Když se změní móda, změní se postavení žen ve společnosti, neboť se zlepší jejich sociální mobilita, pohyblivost i pohodlí – a tak se zvětší i jejich nezávislost, hlásaly tehdejší aktivistky.

Přestože se s příchodem Coco Chanel a její liberalizující módní tvorby zároveň mluví o konci korzetů, ve skutečnosti z módy nikdy nevymizely. Ve svých punkových návrzích je ve velkém využívala například i britská návrhářka Vivienne Westwood, která z nich naopak udělala symbol ženské revolty. Totéž platí o nejslavnějším novodobém korzetu, který speciálně pro zpěvačku Madonnu a její turné Blonde Ambition ušil Jean-Paul Gaultier.

Madonna v ikonickém korzetu od Jeana-Paula Gaultiera na svém hudebním turné Blonde Ambition Tour v roce 1990.

A tak není takovým překvapením, že se korzety opět vracejí ve velkém. Podíl na tom bezesporu má i úspěch seriálu Bridgertonovi, který nabídl idealizovanou, eskapistickou představu o životě na začátku 19. století. Moderní korzety dnes ovšem především platí za pravý opak toho, co reprezentovaly dříve: jsou symbolem ženské volnosti a vypořádávání se s kontroverzní módní i patriarchální minulostí.

Mezi letošními trendy nicméně nevládne tradiční podoba korzetů tak, jak ji známe z historie. Aktuálně se nosí spíš korzetové topy, které přejímají pouze některé typicky korzetové prvky – jako například náznak vyztužení, zavazování či klasickou vypasovanou siluetu.

A jak tyto korzetové topy letos nosit? Ve jménu módní volnosti jakkoliv. Pokud ovšem potřebujete malý návod, tak rozhodně nic nezkazíte tím, když k nim obléknete volné džíny (mohou být i ty s trendy nízkým pasem) nebo letní sukni jakékoliv délky a střihu.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading