Kéž by chloupky zmizely! Proč jsme stále tak posedlí ženským ochlupením?

5 min čtení

5 min čtení

Léto je téměř tu a s ním přichází věrné téma – holení. Proč společnost stále tak fascinuje ženské ochlupení? Opravdu si dámy musí v drogerii připlatit za holicí strojky více než muži? A je vlastně možné se chloupků nadobro zbavit? Pojďme se na holení podívat hned z několika úhlů.

Nespočet dokonale vyrýsovaných a hlavně oholených nožek kmitajících ve vzduchu a do toho notoricky známý refrén skladby Venus od kapely Shocking Blue přezpívaný sborem žen. Na této reklamě na známá dámská holítka vyrostla celá jedna generace mileniálů. Vzkaz byl jasný – milé dámy, přichází léto, je nejvyšší čas se oholit a odhalit svá vypracovaná (jak taky jinak) těla v plavkách u vody! Pro mnohé jeden z řady ideálů krásy počátku 21. století, kterého bylo těžké a často i nemožné dosáhnout. A i po více než dvaceti letech je holení různých částí ženského těla neustále velkým tématem.

TIP NA VIDEO: Podívejte se, jak šel čas s ženským ochlupením

Diskuze o tom, zda by čirou náhodou nemělo být rozhodování o tom, kterou část těla si oholit, či zda se vůbec holit, čistě na konkrétní ženě, se pravidelně s příchodem jara a léta objevuje ve veřejném prostoru už několik let. Opakování je ale matka moudrosti, a tak není na škodu si na začátek tuto věc ještě jednou ujasnit: Ano, je zcela na vás, zda si nohy, podpaží, ruce či intimní partie oholíte, nebo nikoliv. Ne, opravdu by o tomto neměl rozhodovat nikdo jiný kromě vás. Pokud se holit nechcete, je to zcela v pořádku. Pokud se holit chcete, je to též zcela v pořádku.

Jste žena? Tak si zaplaťte!

Navzdory liberalizaci v otázce ženského ochlupení, zůstává holení tématem, které ženy každoročně se stoupajícími teplotami intenzivně řeší. A není divu. Důvodů se najde hned několik. Začněme nejprve tím, který po menší odmlce opět v posledních týdnech ovládl mnohé diskuze na sociálních sítích – tedy poukázání na to, jak často si ženy za holicí potřeby zaplatí mnohem více než muži. Jde prostě jen o konkrétní příklad „přirážky za to, že jste žena“, nebo o obchodní strategii a celkové nastavení systému, kdy jednoduše průmysl krásy vždy primárně cílil na ženy, tudíž chce právě i na jejich potřebách o to více zbohatnout? Anebo jde o problematiku, která je v konečném důsledku mnohem komplikovanější? Jak už to bývá, správná odpověď si bere kousek od každého z této trojice variant.

Jak to tedy s cenami dámských a pánských holítek doopravdy je? Na to nelze odpovědět, dokud se nevydáte přímo do drogerie. Já pro tento článek navštívila jak kamennou pobočku známé sítě prodejen, tak obhlédla situaci v online obchodech. Výsledek? V obchodě mě v první řadě překvapilo, že dámská nabídka byla zhruba o polovinu menší a celkově na produkty (jednorázová holítka, strojky i pěny na holení) oproti pánské podstatně skromnější. S cenami to už ovšem tak do očí bijící nebylo. Balení 15 jednorázových holítek pro dámy stálo zcela stejně jako pánské balení od stejné značky se stejným počtem kusů v balení – v tomto případě 139 Kč. Identická či velmi podobná cena byla pak i ve „vyšších kategoriích“. Obdobně vyrovnané ceny byly poté i v online prostředí.

Kde je tedy problém? Ačkoliv se může zdát, že náklady na holení jsou nakonec pro muže a ženy dost vyrovnané, je potřeba se podívat ještě trochu hlouběji. Je totiž značný rozdíl mezi tím, jak často a kde všude se holí ženy a muži. Zatímco spousta mužů si vystačí pouze s oholením tváře jednou nebo dvakrát do týdne, ženy si zejména během léta holí nohy, podpaží, intimní partie a někdy i předloktí. Když si pak spočítáte, jak dlouho vám vydrží jedno holítko či náhradní hlavice, je jasné, že frekvence nákupů holicích potřeb, a tudíž i konečné náklady, se začnou násobit. Nerovnost je totiž mnohdy skrytá. To ovšem neznamená, že neexistuje.

Já se ale holit chci!

Lze namítnout, že větší náklady za dámské holení souvisí především s tlakem společnosti a beauty průmyslu, který ženám už několik dekád tvrdí, že krásná můžete být jen oholená. Tento ideál krásy je v mnohých hluboce zakořeněný dodnes, což se výrazně projevuje v argumentech jako, že neoholené tělo automaticky znamená špinavé tělo a nedostatečnou hygienu, nebo v tom, že i pohledy na neoholená podpaží známých žen jako Miley Cyrus, Paris Jackson, Julie Roberts, Halsey nebo Madonny jsou mnohdy prosycená záští a odporem. A to nemluvě o tom, že by takové chloupky ukázala žena z každodenního života…

Loading
Loading

Smýšlení o ochlupení jakožto o něčem nečistém a ošklivém se pak snaží narovnávat nejen slavné osobnosti, ale i body-hair aktivisté, kteří zdůrazňují, že je potřeba normalizovat nejen chloupky na nohou nebo v podpaží, ale že ženy obdobně jako muži mají mnohdy také výrazné ochlupení na břiše, hrudníku nebo tvářích; a že je to zcela přirozené a není potřeba se za to stydět. Vůbec nejznámější ženou bourající jakékoliv předsudky o chloupcích je v současnosti Esther Calixte-Bea, na Instagramu známá jako Queen Esie. A nedávno se na toto téma rozmluvila i třeba také známá francouzská influencerka Mara Lafontan.

Loading
Loading

Navzdory tomuto stále většímu přijímání ženského těla i se všemi jeho chloupky, velká spousta žen stále dává přednost holení. A je potřeba namítnout, že i tento přístup je zcela v pořádku. Pokud se žena holí kdekoliv jednoduše proto, že se tak cítí lépe, nikoliv proto, aby potěšila své okolí, není jediný důvod, proč by s tím měla skoncovat. Zde opět platí, že pouze majitelka daného těla si s ním může dělat, cokoliv chce, nikdo jiný toto výsostné právo nemá a ani by nikdy mít neměl.

Nové možnosti holení

Patříte mezi ty, které na oholené tělo nedají dopustit? Přiznám se, že navzdory svému bezmeznému respektu k ženám, které své chloupky hrdě ukazují, se mezi fanynky holení řadím taky. Přestože mám velmi světlou kůži, tmavé, vždy viditelné chloupky mám od dětství. A přestože jsem se za svůj život několikrát od okolí dozvěděla, že vypadám jako yetti, nebo dokonce, že jsem chlupatá jako chlap, holení pro mne vždy bylo ryze estetickou záležitostí, na níž neměly tyto poznámky žádný vliv. Mým problémem ovšem je, že už pár hodin po oholení jsou mi zejména na nohách první chloupky opět vidět. V létě tak často po holítku sahám denně, což má citlivá pokožka často přijímá jen s velkou námahou.

Za svůj život jsem vyzkoušela hned několik způsobů holení – od voskových pásků (na rukou mi kromě zarostlých chloupků a boláků kvůli strhávání nadělaly rovnou i obří modřiny, které nechtěly zmizet ani po několika týdnech) přes bolestivé depilátory vytrhávající jednotlivé chloupky až samozřejmě po klasické holicí strojky, které pro mne nakonec zůstaly jedinou schůdnou variantou.

Nedávno jsem se ale na základě doporučení hned od několika kamarádek a známých začala zajímat o IPL epilaci, která vás chloupků zbavuje pomocí takzvaného intenzivního pulzního světla (proto zkratka IPL). V současnosti je považovaná za jednu z nejúčinnějších metod a na své oblíbenosti začala nabírat hlavně v období lockdownů, kdy jsme se péči o své tělo museli kompletně ze salonů přestěhovat do svého domova.

V čem spočívá onen epilační trik? IPL epilátor pomocí světelných impulzů narušuje strukturu chloupků, které se tak doslova rozpustí. Je zde ale několik překážek – proceduru je potřeba opakovat po několik týdnů, neboť funguje pouze v růstové fázi chloupků, a stejně tak není vhodná pro osoby s tmavší pletí nebo světlými, zrzavými či šedými/bílými chloupky. A stejně tak není dobré epilátor používat v místech tetování.

Neboť je pro mne myšlenka dlouhodobějšího zbavení se chloupků velmi lákavá, v současné době testuji model Braun Silk-Expert Pro 5, po němž by mi chloupky měly po měsíci vymizet až na půl roku. Mám za sebou pouze jednu aplikaci, takže zatím není možné vyřknout verdikt. Zatím jsem ale velmi spokojená s jednoduchým ovládáním i faktem, že přístroj si sám umí optimalizovat intenzitu záblesků přesně podle mé pokožky. A jelikož nejsem jediná, kdo v redakci testování IPL epilátorů propadl, můžete se za pár týdnů těšit na velkou recenzi.

IPL epilátor Braun Silk-Expert Pro 5, 8999 Kč, bodylovers.cz