Předčasné stárnutí i rakovina: Chránit se před sluncem není volba, ale nutnost
Informace, že bychom se měli chránit před UV zářením, už pro nikoho nemůže být nová. Avšak zvěsti o tom, že bychom se měli mazat krémem s SPF každý den po dobu celého roku, je pro některé lidi stále šokující. A jsou to většinou ti stejní jedinci, kteří se mažou pouze u moře a z vypáleného nátělníku dělají zábavnou historku k posezení u piva. Kůže si však už po celý život pamatuje úplně každé spálení, a tak je možná načase se k tomu všemu postavit čelem a začít ji preventivně chránit.
Co se týče obličeje, určitou formu UV ochrany byste měli používat opravdu na denní bázi. Ideálně hned ráno, stejně jako kartáček a pastu na zuby. Sluneční paprsky výrazně urychlují stárnutí pleti, proto pokud investujete do drahých sér a krémů či dokonce do botulotoxinových injekcí, ale nepoužíváte SPF, vyhazujete peníze doslova oknem. Ve městě použijte krém s minimálně SPF 30, u vody či na horách je však nutný faktor 50. Pokud toužíte po opáleném obličeji, použijte samoopalovací krém. Na trhu je jich dnes požehnaně a jejich kvalita a funkčnost jsou s každým rokem více neporovnatelné s tím, na co jsme byli zvyklí před 15 lety. Samoopalovací přípravky jsou opravdu jediná možnost, jak docílit opálení bez trvalého poškození kůže.
TIP NA VIDEO: Jaký opalovací krém je pro vás nejlepší?
U obličeje je tedy každodenní ochrana jasná. Co ale taková ramena nebo nohy? Všeobecně platí, že UV ochranu si nanášíme na místa, která jsou vystavena sluníčku. Proto myslete na to, že pokud vycházíte ven v sukni a nátělníku, je potřeba natřít si všechny části těla, které jsou odhalené. Pokud budete do práce vyrážet v džínách a trenčkotu, nebude nutné opalovací krém použít.
Výjimkou pro použití UV ochrany nejsou ani dny, kdy je zataženo nebo prší. Sluneční paprsky na naši pokožku dopadají od východu slunce bez ohledu na to, jaké je zrovna počasí. Proto pokud se ptáte, zda se musíte namazat, i když prší a jdete jen do kanceláře, odpověď zní: ano, musíte!
Proč se chránit?
Kromě spálené pokožky, která vám znepříjemní život na pár dní, riskujete také již zmíněné předčasné stárnutí pokožky či rakovinu kůže. Fotostárnutí má na svědomí UVA záření, které proniká hluboko do pokožky, a to i skrze okenní sklo. Způsobuje vrásky, pigmentové skvrny a také ztrátu potřebné elasticity. Oproti tomu UVB záření je odpovědno za to, že se vám kůže spálí, což přispívá ke vzniku rakoviny kůže.
Jak se chránit?
Započněte prevenci v podobě používání produktů s UV ochranou, a to jak proti UVA, tak UVB záření. Jedná se o nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak svou pokožku udržet nejen zdravou, ale i mladistvou. Volte krémy s minimálním SPF 30. Jakákoliv menší ochrana je spíš zbytečná.
Myslete na to, že když už do péče investujete čas i peníze, vyplatí se dělat ji pořádně. Aplikujte krém, gel nebo pěnu rovnoměrně na celou pokožku, a to v množství, které doporučuje výrobce. Produktem se nevyplatí šetřit. Pokud jej neaplikujete dostatečné množství, jedná se opět o zbytečně vynaloženou energii. UV ochranu obnovte každé tři hodiny, zvlášť pokud jste na přímém slunci nebo jste přišli do styku s vodou či potem.
Kromě používání UV ochrany je potřeba také pravidelná kontrola znamének – v ideálním případě každý rok před začátkem sezóny. Provede vám ji dermatolog. Další důležitá forma obrany je také vyhýbání se sluníčku mezi 11. a 15. hodinou, kdy je obvykle nejsilnější. V tento čas je dobré odebrat se alespoň do stínu.