Které outfity ze slavných  filmů patří mezi módní klenoty?

Které outfity ze slavných filmů patří mezi módní klenoty? Zdroj: Profimedia.cz, Miramax Films

Marilyn Monroe při natáčení slavné scény z filmu Slaměný vdovec.
Marilyn Monroe a Tom Ewell ve snímku Slaměný vdovec z roku 1955.
Marilyn Monroe a Tom Ewell ve snímku Slaměný vdovec z roku 1955.
Ikonický look od Huberta de Givenchyho, který Audrey Hepburn oblékla ve snímku Snídaně u Tiffanyho.
Ikonický look od Huberta de Givenchyho, který Audrey Hepburn oblékla ve snímku Snídaně u Tiffanyho.
35
Fotogalerie

Od bílých šatů po kožené kabáty. Které slavné filmové outfity změnily módní svět?

Některé se staly kultem s kinematografickou i historickou hodnotou, jiné můžeme vídat mezi aktuálními módními trendy. Mnohé filmové snímky formovaly náš styl už od dětství. Stávaly se jedním z hlavních zdrojů inspirace, díky níž jsme mohli být svým oblíbeným postavám zase o krok blíž. Které filmové outfity navždy přepsaly módní historii a které můžeme bez problému obléct i dnes?

Slaměný vdovec (1955): Bílé šaty Marilyn Monroe

Jen těžko lze najít známější filmový outfit. Legendární bílé plisované šaty Marilyn Monroe jsou ale opředeny hned několika kuriozitami i příběhy, které rozhodně nevzbuzují pozitivní emoce. Pravda je, že šaty ve skutečnosti nebyly bílé, ale v odstínu slonové kosti. Proč? Filmová technika v 50. letech neuměla realisticky snímat barvy, a tak by se šaty nakonec jevily jako šedé. Právě krémový odstín nakonec zajistil, že je dnes ve filmu označujeme za sněhobílé. Model navíc disponoval prsními vycpávkami, kterými chtěl návrhář William Travilla upravit hereččino poprsí tak, aby více odpovídalo tehdejším standardům krásy.

TIP NA VIDEO: Připomeňte si dechberoucí historii šatů

Video placeholde

Vůbec nejhorší příhoda s těmito slavnými šaty přišla ale až po natáčení. Zatímco obdobné modely se z obchodů vyprodaly během pár dní, tehdejší manžel Marilyn Monroe Joe DiMaggio fanouškem modelu (a hlavně slavné filmové scény) rozhodně nebyl. Když se herečka po natáčení vrátila zpátky do hotelu, DiMaggio ji fyzicky napadl tak, že Monroe nemohla více než týden pracovat. Po zotavení ihned zažádala o rozvod, a ukončila tak jednu etapu svého smutného osobního života.

Marilyn Monroe při natáčení slavné scény z filmu Slaměný vdovec.
Marilyn Monroe při natáčení slavné scény z filmu Slaměný vdovec. | Zdroj: Profimedia.cz, ©20thCentFoxCourtesy Everett Collection

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 10

Snídaně u Tiffanyho (1961): Černé šaty Audrey Hepburn

Snad žádné šaty nepřispěly k vytvoření módního kultu malých černých tak moc jako právě róba s perlami, kterou ve snímku Snídaně u Tiffanyho oblékla herečka Audrey Hepburn. Model vytvořil Hubert de Givenchy, módní návrhář, aristokrat a zakladatel módního domu Givenchy. Hereččina spolupráce s tímto designérem ale rozhodně natočením slavného snímku neskončila. Navzájem si byli múzami i blízkými přáteli až do smrti. A přestože Givenchy pro Hepburn vytvořil nespočet dalších outfitů, Little Black Dress se pro svou nadčasovost a eleganci zapsaly do módní historie vůbec nejvíce a dodnes z nich mnozí čerpají inspiraci pro svou tvorbu.

Ikonický look od Huberta de Givenchyho, který Audrey Hepburn oblékla ve snímku Snídaně u Tiffanyho.
Ikonický look od Huberta de Givenchyho, který Audrey Hepburn oblékla ve snímku Snídaně u Tiffanyho. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

Pomáda (1978): Rock chic Olivie Newton-John

Ze stydlivé slušňačky v drsnou ženu v koženém křiváku, legínách a červených pantoflíčcích na podpatku. Sandyina proměna v podání herečky Olivie Newton-John ve filmu Pomáda se sice může dnešní optikou jevit jako zbytečná a povrchní (Proč se měnit jen kvůli zalíbení se ostatním?), v kontextu filmové módy ale patří mezi evergreeny, které neomrzí. Není to ale jen all black outfit z konce snímku, jehož vlivy pociťuje móda dodnes. Stejný význam dnes opět mají i oversize bombery s nápisy na zádech i takzvaná univerzitní móda, bez které by nejen tento snímek nebyl nikdy kompletní.

Olivia Newton-John po své "proměně" ve filmu Pomáda.
Olivia Newton-John po své "proměně" ve filmu Pomáda. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

Jurský park (1993): Safari look Laury Dern

Šortky bermudy mají dlouhou historii. Jak název napovídá, světlo světa spatřily na Bermudských ostrovech. Do Evropy se poté dostaly díky britským vojákům, kteří působili v Tichomoří v období první světové války. Do světa módy je nicméně uvedl až časopis Vogue na konci 40. let. Dlouhé šortky od té doby opakovaně zažívaly velké návraty i pády. V 90. letech se mezi trendy vrátily hlavně díky snímku Stevena Spielberga Jurský park, v němž se herečka Laura Dern objevila ve slavném safari looku, v němž béžové bermudy doplnila oranžová košile zavázaná na uzel a modré tílko. Filmový outfit, který přežil i útoky velociraptorů a T-rexe, je dodnes definicí pravé cestovatelské módy.

Laura Dern ve filmu Jurský Park.
Laura Dern ve filmu Jurský Park. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

Pulp Fiction (1994): Černobílý minimalismus Umy Thurman

Kultovní hlášky, kultovní outfit, kultovní film. Pulp Fiction Quentina Tarantina patří mezi klenoty kinematografie. Neméně cenná je ale i černobílá kombinace jednoduché košile a kick flare kalhot, v nichž Uma Thurman jako Mia Wallace tančí s Vincentem Vegou (John Travolta) na skladbu You Never Can Tell od Chucka Berryho. Krátká délka kalhot dnes působí velmi aktuálně, v době natáčení ovšem takový střih vůbec nebyl původním záměrem.

Uma Thurman je hodně vysoká a my tehdy neměli peníze. Našla jsem jí kalhoty, které se mi moc líbily, ale byly krátké. Tak jsem řekla, že prostě budeme dělat, že to je celé záměr,“ vzpomínala před časem v rozhovoru Betsy Heimann, kostymérka Pulp Fiction, s tím, že poté ještě zavolala do módního domu Chanel, který jí zadarmo věnoval pro herečku zlaté baleríny. Ikonický look Mii Wallace tak byl na světě.

Slavná sestava z kultovního snímku Pulp Fiction.
Slavná sestava z kultovního snímku Pulp Fiction. | Zdroj: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

Bezmocná (1995): Žlutý tartanový kostýmek Alicie Silverstone

Žlutý tartanový kostýmek Dolce & Gabbana, jejž herečka Alicia Silverstone coby Cher Horowitz vynesla v kultovním teen snímku Bezmocná (Clueless), patří dodnes mezi opěvované, byť na denní nošení trochu nepraktické outfity. Herečka si během přípravy na natáčení slavné scény vyzkoušela na 60 různých kousků oblečení, než se filmová kostymérka Mona May rozhodla, že právě tento model je ten pravý.

Měli jsme modrý kostýmek, ale ten vůbec nevynikl. Vyzkoušeli jsme červený, ale ten zase působil moc na sílu, a navíc zaváněl Vánocemi. Pak jsme vzali žlutý a všem se nám zatajil dech, protože to bylo přesně to, co jsme chtěli. Byl žlutý, vypadal jako sluneční záře, dělal z Alicie královnu školy a odrážel přesně ten potřebný typ energie… Věděli jsme, že všechny pohledy budou směřovat jen na ni,“ okomentovala před lety výběr filmového outfitu Mona May v magazínu Savoir Flair.

Alicia Silverstone ve snímku Bezmocná.
Alicia Silverstone ve snímku Bezmocná. | Zdroj: Paramount Pictures

Pokračování 7 / 10

Velké naděje (1998): Zelený co-ord set Gwyneth Paltrow

Zelený napůl rozhalený kardigan a k němu ladící sukně sahající po kotníky z dílny Donny Karan. Ikonický outfit, který v americkém dramatu Velké naděje oblékla herečka Gwyneth Paltrow, jako by vypadl ze současné módní nabídky nejednoho obchodu. Jde o jeden z jasných důkazů, že trendy se cyklicky vracejí a že v posledních letech zažíváme obrovský comeback módy z přelomu tisíciletí. Vše pak potvrzuje outfit jedné z nejslavnějších francouzských influencerek Camille Charrière, která si v téměř identickém setu užívala letní dovolenou.

Gwyneth Paltrow ve snímku Velké naděje z roku 1998.
Gwyneth Paltrow ve snímku Velké naděje z roku 1998. | Zdroj: Profimedia.cz, ©20thCentFoxCourtesy Everett Collection

Pokračování 8 / 10

Matrix (1999): Kožené a vinylové kabáty Keanu Reevese a Carrie-Anne Moss

Sci-fi snímek z přelomu tisíciletí se dodnes řadí mezi přelomové nejen z hlediska filmového průmyslu, ale také módy. Dlouhé kožené kabáty i vinylové lesklé bundy a obleky doplněné o úzké černé brýle patří mezi absolutní kulty, z jejichž cyberpunkové estetiky fashion svět dodnes čerpá. Za těmito ikonickými filmovými looky stojí australská kostymérka Kym Barrett, její postupy ale dodnes přejímají i třeba takové značky, jako je Balenciaga, Saint Laurent nebo Tom Ford.

Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss ve filmu Matrix.
Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss ve filmu Matrix. | Zdroj: Magic Box

Pokračování 9 / 10

Na pokraji slávy (2000): Penny Lane kabát Kate Hudson

Kabáty zvané Penny Lane jsou kvůli svým kontrastním kožešinovým lemům a výšivkám na semišovém základu jednou z hlavních esencí stylu 70. let. Look pak na začátku nového tisíciletí naplno oživila herečkaKate Hudson v hudebním snímku Na pokraji slávy. Její outfit, skládající se kromě kožíšku z rovných modrých džínů a poloprůhledných brýlí, jako by vypadl z módních IG účtů současných influencerek. Sedmdesátková estetika totiž ovlivňuje aktuální trendy a díky nezávislým značkám, jako je třeba britská Charlotte Simone, se do popředí módních zájmů dostávají právě i Penny Lane kabátky, a to jak v dlouhé, tak roztomilé crop verzi.

Kate Hudson ve snímku Na pokraji slávy.
Kate Hudson ve snímku Na pokraji slávy. | Zdroj: Profimedia.cz, ©DreamWorksCourtesy Everett Collection

Pokračování 10 / 10

Pokání (2007): Zelené šaty Keiry Knightley

Odrážejí estetiku i náladu Londýna 30. let, zároveň působí natolik nadčasově, že by rozhodně nebylo faux pas je dnes vynést třeba na divadelní premiéru. Dlouhá splývavá róba od filmové kostymérky a držitelky Oscara Jacqueline Durran se řadí mezi nezapomenutelné modely, které nelze díky jejich střihu i pohybu při chůzi herečky Keiry Knightley neobdivovat. Zajímavostí je, že šaty byly natolik křehké, že během natáčení musely švadleny ušít hned několik kusů. Některé z nich byly zničeny, jiné se zhruba rok po dotočení snímku vydražily pro charitativní potřeby za desítky tisíc dolarů.

Keira Knightley ve snímku Pokání.
Keira Knightley ve snímku Pokání. | Zdroj: Profimedia.cz

Kostýmní návrhářka a autorka slavných zelených šatů ze snímku Pokání, Jacqueline Durran, při předávání Oscarů.
Kostýmní návrhářka a autorka slavných zelených šatů ze snímku Pokání, Jacqueline Durran, při předávání Oscarů. | Zdroj: Profimedia.cz

Na slavné filmové outfity se můžete podívat do galerie v úvodu článku.

Doporučujeme

Načíst další články