Snídaně u Tiffanyho i Matrix: Filmové sluneční brýle, které dodnes určují trendy
Letošní trendy ve slunečních brýlích jsou opravdu pestré a svým vzhledem nezapřou, že si berou inspiraci z různých dekád. Vzorem přitom mohou být i nezapomenutelné snímky, z nichž některé filmové obrazy a módní prvky vešly do dějin. Audrey Hepburn ve Snídani u Tiffanyho nebo Keanu Reeves v Matrixu se asi vybaví každému, ale co měli vlastně za model brýlí? A které další filmy v tomto směru udávají dodnes styl? Pojďte s námi zavzpomínat.
Snídaně u Tiffanyho
Za nejslavnější filmové sluneční brýle můžeme bezesporu považovat ty, které nosila postava Holly Golightly ve filmu Snídaně u Tiffanyho. Aspirující mladá žena, které vdechla okouzlující šarm Audrey Hepburn, sní o tom, že jednou pronikne mezi nejvyšší newyorskou smetánku. Do té doby se musí spokojit „jen“ s hodnotnými dary od obdivovatelů. Klasické tmavé brýle s obroučkami z želvoviny a jemným kočičím tvarem, které ve filmu reprezentují společenskou masku hlavní hrdinky, se společně s malými černými šaty značky Givenchy staly symbolem nadčasového stylu. Pocházejí z dílny značky Oliver Goldsmith a možná vás překvapí, že se stále prodávají – model s příznačným názvem Manhattan stojí 395 eur.
TIP NA VIDEO: Balerínky – boty, které se staly hitem díky Audrey Hepburn a Brigitte Bardot

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>
Top Gun
Žádný výčet filmových slunečních brýlí by nebyl úplný také bez postavy Peta Mitchella, známého pod přezdívkou Maverick, díky které se Tom Cruise stal jedním z nejslavnějších herců své generace. Špičkový pilot s horkou hlavou, který se školí v elitním vojenském zařízení zvaném Top Gun, samozřejmě nemůže nosit nic jiného než pilotky – konkrétně model Ray-Ban Aviator Classic RB3025, který původně vznikl pro americké letce už v roce 1937. Záhy po uvedení filmu v roce 1986 jejich prodej na několik měsíců vystřelil až o 40 %. Chybět pak samozřejmě nemohly ani v loňském pokračování Top Gun: Maverick a nutno říct, že i díky nim Tom Cruise působil, že takřka zastavil čas.

Klub rváčů
Zatímco dnes si kupujeme speciální červené brýle, abychom bránili působení modrého světla, kultovní snímek Klub rváčů režiséra Davida Finchera tento trend udával už v roce 1999 – konkrétně skrze postavu charismatického psychopata a bojovníka proti konzumní společnosti Tylera Durdena, kterého si zahrál nezapomenutelný Brad Pitt. Postava Durdena na přelomu tisíciletí značně pomohla dotvořit ideál mužnosti i pánského stylu – včetně brýlí se zabarvenými skly. Ty jeho konkrétně pocházely od značky Oliver Peoples a šlo o model s číslem 523. Dnes patří ke sběratelským kouskům, které se dají sehnat na eBay za „přátelských“ čtyřicet tisíc korun.

Matrix
Přelom tisíciletí patřil rovněž kultovnímu snímku, který se posléze stal jedním z nejdůležitějších sci-fi filmů všech dob – řeč je samozřejmě o Matrixu, který nabídl originální dystopickou vizi světa, ve kterém proti sobě válčí lidé a stroje. Jedním z vyvolených k boji se stal i Neo – ve skutečném světě (respektive v Matrixu) nenápadný programátor a hacker, kterému propůjčuje tvář Keanu Reeves. K zobrazení dekadentní atmosféry snímku výrazně přispěla nejen počítačová grafika, ale také kostýmy a masky – včetně ikonických futuristických brýlí, které vytvořil designér Richard Walker (později navrhl podobné brýle i pro Angelinu Jolie ve snímku Lara Croft – Tomb Raider). Jeho modely jsou dodnes inspirací například pro módní dům Balenciaga.

Další ikonické filmové brýle najdete v následující fotogalerii.


































