Philips Lumea 9000

Philips Lumea 9000 Zdroj: Archiv redaktorky

Nezávislá recenze Philips Lumea 9000: Zbaví vás IPL epilátor chlupů na celé léto?

Hladké nohy i jiné partie až na půl roku? Kdo by to nechtěl? Respektive – kdo chce každý týden trávit minimálně půl hodiny ve vaně s žiletkou? Já už ne. Proto jsem si pořídila značkový IPL epilátor. Jaká byla moje osobní zkušenost?

Hned na úvod je potřeba říct, že epilátor Philips Lumea 9000 jsem si koupila sama, nedostala jsem ho od výrobce za účelem recenze. Už dlouho jsem si říkala, že holení žiletkami je pro mě sice relativně rychlým řešením, na druhou stranu se do vany často dostanu až pozdě večer – a tím se můj holicí rituál smrskne v nouzovou rychlovku, kdy si například uvědomím, že ráno jdu na pedikúru a bylo by mi trapné přijít s neoholenýma nohama. Myšlenka, že bych ocenila trvalejší řešení, se mi začala vkrádat na jaře – spolu s tím, jak se začala rozvolňovat covidová bezpečnostní opatření a život se začal vracet do starých společenských kolejí. Chodit na laserovou epilaci do salonu mi vždy připadalo finančně i časově náročné. Epilátor s intenzivním pulsním světlem (IPL) se mi tedy zdál jako fajn kompromis.

TIP NA VIDEO: Jak šel čas s ženským ochlupením?

Video placeholde

Nebudu lhát: konkrétně Philips Lumea 9000 mě oslovil díky jedné influencerce, která ho od výrobce dostala k užívání. Pročetla jsem si na internetu všechny dostupné recenze a rozhodla se, že těch bezmála 15 tisíc pro svůj budoucí komfort obětuji. Ostatně, kvalitní náhradní břity také nepatří mezi nejlevnější zboží, na počátku se bez nich ale neobejdete. Práce s IPL epilátorem totiž začíná tím, že nejprve pečlivě oholíte všechny partie, které máte v plánu zbavit chloupků (pokud je odstraňujete voskem, je třeba následně s epilací počkat 24 hodin).

Ideální je si ještě před tím vším do mobilu stáhnout aplikaci Lumea IPL, která vás provede celým procesem. Je v češtině a obsahuje i tipy, jak s epilátorem postupovat, aby byla práce co nejefektivnější. Hlavně ale slouží k tomu, abyste si vytvořili plán ošetření – a dostávali reminder, kdy se blíží další termín. Základem úspěchu jsou čtyři procedury vždy s dvoutýdenní pauzou. Týden sem, týden tam v tomto případě hraje velkou roli, jak jsem ostatně sama zjistila. „Okénko nejefektivnějšího ošetření nohou skončilo, když však ošetření zahájíte nyní, stále dosáhnete výborných výsledků,“ píše mi v tuto chvíli aplikace. Ale nepředbíhejme.

Philips Lumea 9000 obsahuje čtyři nástavce s různým zakřivením – základní, který se hodí na nohy, dále nástavec na podpaží, pak na intimní partie a také obličej. Před samotným ošetřením je vždy třeba nastavit intenzitu podle odstínu kůže – k tomu slouží senzor SmartSkin. Zde je namístě zdůraznit, že by se epilátor neměl používat ani na opálenou, ani na potetovanou kůži. Vhodný není ani pro blond, zrzavé nebo šedivé chloupky. Já mám kůži hodně světlou a chloupky světle hnědé až hnědé, takže jsem pracovala se nejvyšším stupněm 5, na obličeji se stupněm 4.

Philips Lumea 9000
Philips Lumea 9000 | Zdroj: Archiv redaktorky

Přiznám se, že při prvním ošetření jsem dělala začátečnické chyby (vy se jich můžete vyvarovat třeba tím, že na rozdíl ode mě nejprve zhlédnete návodná videa dostupná v aplikaci). To znamená, že jsem postupovala příliš rychle a epilátor přikládala ke kůži, jak mě napadlo. Ve finále tak zůstala řada míst, kterých se záblesky ani nedotkly, a tudíž na nich chloupky rostly dál. Nevadí, další pokus za 14 dní už byl lepší. I tak jsem už po prvním ošetření viděla výsledky – když jsem se následně holila žiletkou, zabralo mi to mnohem méně času.

Při druhém ošetření jsem si již dala pozor, abych nástavec přikládala pečlivě a systematicky. Důležité je klást ho vždy těsně vedle právě ošetřeného místa – pomáhá třeba, když si tam přiložíte prst, abyste věděli, kde pokračovat, a nevznikaly zbytečné mezery. Ano, vyžaduje to čas, zejména, když ošetřujete nohy (výrobce uvádí 8,5 minuty na spodní část nohou). Někdy to trochu štípne, ale není to nesnesitelné. A někdy ucítíte spáleninu – to když se vám do cesty dostane zapomenutý neoholený chloupek. Moje kůže nicméně ošetření snášela dobře, nepozorovala jsem žádné zarudnutí.

Přístroj také poněkud hlučí, takže zapomeňte, že u toho budete v klidu sledovat třeba Netflix. Ostatně, to nejde dohromady ani s pečlivým přikládáním nástavce, které si hlídáte hlavně očima. Kolegyně Kristýna doporučuje poslouchat u této činnosti podcast. Dalším atributem epilátoru, který je třeba zmínit, je, že funguje i bezdrátově. Vnímám to jako sekundární možnost u rychlejších ošetření obličeje, podpaží a intimních partií, nicméně u zdlouhavých nohou raději využívám kabel – mám větší jistotu, že se před koncem ošetření nevybije baterie.

K dnešnímu dni mám za sebou tři řádně provedené procedury, čtvrtou jsem bohužel v doporučeném termínu nestihla. Aplikace mi radí, že můžu s plánem začít znovu od začátku, nebo navázat. I tak jsou ale znát výsledky. Žiletkou jsem se holila naposledy před týdnem a na ošetřovaných oblastech rostou chloupky pomaleji a sporadicky – některá místa už jsou zcela bez porostu. Nejlepších výsledků jsem dosáhla u podpaží, na druhém místě jsou nohy a na třetím intimní partie. Philips Lumea 9000 mi také pomohl s problémem zarůstajících chloupků, který mě opakovaně trápil. Vyzkoušela jsem přístroj i na manželovi, kterému rostlo pár chlupů na zádech. Už po prvním ošetření mu více než polovina z nich nedorostla.

Podtrženo, sečteno: Philips Lumea 9000 je dobrá investice, nicméně kromě té finanční počítejte i s časovou – bez toho nemůžete očekávat zázraky. Čas vložený do pečlivého ošetření se však začne brzy vracet. Už po prvním – nutno zopakovat, že ne úplně správně provedeném – ošetření jsem potřebovala mnohem méně času na holení žiletkou. Po třetím mohu konstatovat, že mi zbylo asi 15 % chloupků v podpaží a 30 % na nohou. Umím si představit, že kdybych neodbyla první a čtvrté ošetření, budou výsledky takřka perfektní.

Mimochodem, na českých stránkách Philips najdete slib: „Až 6 měsíců hladká pokožka po úplném dokončení cyklu ošetření.“ Mně přijde realističtější jeho anglická verze: „Enjoy 6 months of hair reduction.“ Ostatně i po ukončeném cyklu čtyř řádných ošetření doporučuje výrobce zopakovat proceduru každé čtyři týdny. A osobně mi to přijde v pořádku. Jsme lidé, ne humanoidi. Je fajn mít po těle méně chloupků, ale z nějakého důvodu mi přijde přirozené si jich pár ponechat. Třeba je na zimu zase budu potřebovat.