.

. Zdroj: Zdroj: iStock

.
.
.
.
.
21
Fotogalerie

Křehké oční okolí: Jak si poradit s tmavými kruhy, otoky a povislými víčky?

Oko je do duše okno. Lidová moudrost je stejně otřepaná jako pravdivá. Právě na očích, jejich výrazu, ale také stavu kůže okolo poznáme náladu, rozpoložení, věk i skutečnost, zda jste se právě vrátili z dovolené nebo za sebou máte vášnivou, či naopak proplakanou noc. Kruhy pod očima, otoky, ale i povislá víčka toho zkrátka prozrazují víc, než bychom si sami přáli. Naštěstí existují řešení.

Krása není spravedlivá, protože (alespoň ze začátku) ji nemůžete ovlivnit. Pokud vám koktejl genů nadělil velmi tenkou kůži v očním okolí, kde prosvítá každá žilka, nemusíte ani jít na večírek, abyste vypadali unaveně. Dobrá zpráva je, že dnes je ale v kosmetickém průmyslu a estetické medicíně možné snad úplně vše. 

TIP NA VIDEO: Znáte tyto cviky na omlazení obličeje?

Video placeholde

Pokožka, která se nachází v samé blízkosti očního okolí, je nejtenčí a nejcitlivější, jakou na těle máme. Proto vyžaduje speciální péči, což také znamená notnou dávku sebedisciplíny. Už nikdy si proto nezapomeňte sluneční brýle, protože musíte chránit tuto choulostivou kůži před předčasným stárnutím, kterému jdete mimo jiné naproti vždy, když mhouříte oči proti slunci. Dále stejně jako používáte pleťový krém s ochranným faktorem SPF, tak si takový pořiďte i na oční okolí. Kdy vlastně máte oční krém používat? Jak jednou výstižně řekl vizážista americké značky Bobby Brown Eduardo Ferreira: od chvíle, kdy dosáhnete na poličku v koupelně, kde krém na oční okolí stojí.

Takže, už jsme se domluvili, že potřebujeme speciální péči v podobě slunečních brýlí a krému s SPF. Co dále? Na noc by to chtělo přípravek s retinolem, který dokáže stimulovat produkci kolagenu, a tím pádem minimalizovat vrásky a otoky. Nejvíc vám prospěje, když najdete produkt, který v sobě skrývá nejen retinol, ale také vitamin K

Jak nejlépe pečovat o oční okolí?

Starejte se o kruhy stejně jako o vrásky. To znamená, že potřebujete před spaním aplikovat krém s obsahem retinolu a s peptidy. Nestačí ho ale vklepat do očního okolí, je nutné přípravek nanést co nejblíž k linii řas a vmasírovat až směrem ke spánkům. Než ulehnete do postele, vypijte také velkou sklenici vody, protože tmavé kruhy jsou často výsledkem celkové dehydratace. Rovněž vám pomůže zelený čaj: v případě, že je oční okolí oteklé, namočte vatové tampony do zeleného čaje a na pár minut přiložte. Uvidíte okamžité prosvětlení a pocítíte velkou úlevu. Co ale dělat, pokud běžné beauty triky nezaberou?

Mezoterapie očního okolí

Pod tímto pojmem se skrývá omlazování pokožky titanovým dermoválečkem s mikrojehličkami v kombinaci s kyselinou hyaluronovou. Je to moderní a oblíbená metoda, díky níž můžete dosáhnout dobrých výsledků v oblasti obličeje i krku, i když vypadá trochu strašidelně. Používá ji ale řada hollywoodských celebrit, a to také proto, že po ošetření můžete pokračovat ve svých každodenních činnostech. K čemu je vlastně dobrý onen titanový dermováleček s mikrojehličkami? Velké množství malých bodnutí do dermis podporuje uvolňování růstových faktorů, které stimulují produkci nového kolagenu a elastinu

Plastika očních víček

Blefaroplastika neboli chirurgická korekce očních víček není jedním z vůbec nejčastějších estetických zákroků na světě jen pouhou náhodou. Redukce kožních řas a tukových polštářů má opravdu výrazný efekt a zároveň se jedná o zákrok, který vás nevyřadí z provozu na dlouho. Ale! Plastický chirurg MUDr. Miroslav Veliký, upozorňuje, že blefaroplastika je sice menší a zcela běžný zákrok, nicméně by neměla být prováděna „rychlo-ambulantně“, tedy v podmínkách, které neodpovídají operačnímu sálu. Hrozí pak komplikace a záněty tkání. 

Niťový lifting obočí

Jedná se o oblíbenou proceduru hollywoodských hvězd, která má za cíl opticky otevřít oči. Oproti tradičním metodám faceliftingu však při tomto postupu není nutné provádět řezy v kůži. „Zákrok je šetrný a bezbolestný. Na tváři se nejdříve vyznačí místa, kam se mezonitě budou aplikovat. Místo vstupu se znecitliví pomocí anestetika a až poté dochází k samotnému zavedení mezonitě pouze pomocí jehličky v podobě mikrotenké duté kanyly,“ popisuje miniinvazivní zákrok MUDr. Eva Urbánková z Kliniky Yes Visage. 

Odstranění tmavých kruhů

„Kruhy pod očima vznikají jako stín v místech těsně pod okem, kde tenkou kůží prosvítají žilky uložené hluboko v kůži. Ve většině případů jsou způsobené geneticky zvýrazněním vazivového septa, které odděluje očnici a podočnicovou část tváře,“ vysvětluje dermatoložka a anti-ageingová specialistka MUDr. Tereza Gabryšová z Kliniky Yes Visage. Prohlubně a kruhy pod očima lze redukovat a odstranit díky speciální výplňové technice na bázi kyseliny hyaluronové a aktivních látek. Je určena právě pro oční okolí, dokáže obnovit strukturu jemné pokožky a vyplnit propady a kruhy pod očima. „Výplně pod očima vydrží minimálně rok, ve většině případů 3–4 roky, u někoho napořád, vždy záleží na reakci organismu na vybranou výplň,“ dodává MUDr. Tereza Gabryšová.

Lifting očního okolí pomocí přístroje

Velmi populární je v současnosti hloubkový radiofrekvenční lifting Thermage. Výsledek je vidět v podstatě okamžitě, během dalších měsíců po ošetření se ale ještě dál rozvine a vydrží pak 2–3 roky. Podle dermatologické specialistky Magdy Neparidze z Mediestetik se dá ošetření opakovat už po jednom roce, nejen na očích, ale i čele, tvářích nebo třeba i v dekoltu. Thermage není hit jen tak nadarmo – ačkoli se jedná o zákrok pomocí přístroje, výsledky po dvacetiminutovém ošetření se skutečně velmi přibližují těm, které jsou viditelné po chirurgickém liftingu.

20 tipů na první pomoc pro vaše oči najdete v galerii.

.
. | Zdroj: Zdroj: iStock
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Nové číslo již najdete na stáncích!

.
.