Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia.cz

Nepřítel jménem hyperpigmentace: Co ji způsobuje a jak s ní bojovat?

Obličej jako kropenaté křepelčí vajíčko je pro někoho roztomilá záležitost. Pro většinu ale představuje spíš problém, kterého se chce zbavit. Dobrá zpráva je, že s nechtěnými skvrnami se skutečně můžete rozloučit, ale základem je, jak správně čekáte, prevence.

Jestli jste skálopevně přesvědčení o tom, že nepěkné tmavě zabarvené skvrny na obličeji může způsobit jen slunce, pak jste na omylu. Hyperpigmentaci rozjede třeba i pupínek, který se rozhodnete vymáčknout jako během svých „telecích let“. Také proto se manipulace s vřídky nedoporučuje – z obavy, aby to nezapříčinilo trauma na kůži. Zajímavé je, že hyperpigmentace může postihnout kohokoli, ale nejčastěji představuje problém pro tmavší pokožku, která má více melaninu. Laicky řečeno: skvrny na tváři nejsou ničím jiným než přílišnou produkcí melaninu. 

TIP NA VIDEO: Jak se bezpečně opalovat a jaký krém s jakým faktorem si vybrat?

Video placeholde

Hyperpigmentace vás může postihnout v jakémkoli věku a vůbec zde nezáleží na tom, zda máte pleť suchou, citlivou, mastnou nebo smíšenou. Vyvolat ji může cokoli, co způsobí zánět pokožky: poškození UV paprsky, hormonální nerovnováha během těhotenství nebo vzniklá užíváním antikoncepce. Hyperpigmentaci způsobují také některé choroby, například Addisonova choroba nadlevinek, zvýšená funkce štítné žlázy nebo hemochromatóza.

Jako u většiny záležitostí v péči o pleť je důležité problémům hlavně předcházet, než je zpětně hasit. Máte na obličeji nějakou ranku? Dobře se o ni starejte, podporujte její hojení, obličej si za žádných okolností „nenípejte“. Používejte také opalovací krém na obličej s ochranným faktorem SPF 30 a vyšším, a to celoročně. Používejte spíš jemnější cleanser na pleť a „nedrhněte“ si peelingem s hrubšími zrníčky pozůstatky po pupíncích či ucpaných pórech. Tím byste totiž mohli způsobit poranění pokožky, které by k hyperpigmentaci mohlo vést.

Alfou a omegou je nicméně již zmíněná ochrana před sluncem. Nezáleží na tom, zda máte na tváři nějaké nedávné zranění či nikoli. Dopady škodlivého záření jsou jednou z věcí, které můžeme svým přístupem kontrolovat. Ti, kteří už na hyperpigmentaci trpí, by měli kromě opalovacího krému s SPF 50 vždy nosit pokrývku hlavy a ochranu ramen.

Přes den zároveň rozhodně neaplikujte přípravky, které obsahují retinol. Je to proto, že UV záření negativně působí na jednotlivé účinné složky v naší kosmetice a kvůli retinolu byste mohli reagovat na slunce citlivěji než obvykle.

A funguje vůbec nějaká kosmetika na pigmentové skvrny? Zde se musíte obrnit velkou dávkou trpělivosti. Věda už pokročila natolik, že dokáže vyvinout produkty, které zesvětlí tmavé skvrny na tváři, ale na výsledky si musíte počkat nejméně šest týdnů a být v používání opravdu důslední. Na co se při výběru zaměřit? Na složení, četnost používání, zda přípravek máte používat ráno a na něj nanést krém na opalování, nebo večer jako sérum před hutným nočním krémem. Jaké jsou klíčové ingredience, jež pomáhají zesvětlit tmavé skvrny? Vitamin C, retinol (ale používejte ho jen na noc), niacinamid a kyselina kojová.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie. Archivní čísla si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Nové číslo vychází již 3. května!

Moje psychologie 06/22.
Moje psychologie 06/22. | Zdroj: Anna Kovačič