Jsou přirozené, ale přesto nás trápí: Jak si poradit s celulitidou a striemi?
S příchodem jara část z nás začíná zkracovat sukně, šaty i kalhoty. Některým v tom ale brání zbytečný stud. Stud za to, že mají na těle celulitidu a strie. Pokud patříte do této skupiny, máme pro vás pár nápadů, jak tyto obavy konečně (ne)řešit.
Začneme od základu. Celulitida i strie jsou naprosto přirozená věc, kterou má ve větší či menší míře téměř každý člověk. Čtete správně, člověk, protože i když mužů se celulitida netýká (jejich kůže je pevnější), také oni mohou mít strie. Rozhodně to tedy není důvod cítit se nějak nedostatečně. Strie a celulitida tady prostě jsou a není na nich nic špatného nebo nepřirozeného, nijak neohrožují naše zdraví ani hodnotu. Pokud však chcete zlepšit vzhled své kůže, máte řadu možností.
TIP NA VIDEO: K čemu slouží lymfodrenáž a pro koho je vhodná?
Celulitida
Co to je: Dolíčky a hrbolky na povrchu kůže, které vznikají vinou zvětšení tukových buněk.
Kde se objevuje: Nejčastěji boky, zadek a stehna.
Proč se to děje: Jako první by vás asi napadla nadváha, ale ta je pouze jedním z faktorů (ano, celulitidu mají i štíhlé ženy). Svou roli může hrát nedostatek pohybu, hromadění toxinů v krvi, hormonální změny (zejména jde o hladinu estrogenu), nedostatečný pitný režim, dědičnost (dědí se dispozice k ukládání tuků, ne celulitida jako taková) nebo třeba kouření.
Co s ní: Dbejte na zdravý životní styl, udržujte správnou hmotnost, méně solte, přiměřeně se hýbejte a zapracujte na pevnosti pokožky (nerovnosti budou méně viditelné).
Jak na to: Kůži v zasažených partiích pravidelně natírejte přípravky proti celulitidě či na zpevnění pokožky. Použít můžete také masážní kartáč, roller nebo další pomůcky, ale už samo roztírání přípravku funguje jako jemná masáž. Zlepšíte tak prokrvení pokožky a povzbudíte produkci kolagenu a elastinu, které jsou zodpovědné za pevnost kůže. Pomoct vám může také pravidelné užívání kolagenu jako potravinového doplňku (nezapomeňte, že by měl obsahovat vitamin C, v opačném případě ho musíte užívat ještě navíc).
Pevnosti pokožky napomůže rovněž střídání teplé a studené vody při sprchování. Svěřit se můžete i do rukou odborníků v kosmetických salonech a na klinikách plastické a estetické medicíny. Kromě ručních a přístrojových masáží (hodně často jsou v této souvislosti zmiňované lymfomasáže), vám může pomoct ošetření pomocí laseru nebo radiofrekvence. Úplně vás ale tukových buněk v dané oblasti zbaví jen některá z forem liposukce. A malý optický trik: Na opálené pokožce nejsou nerovnosti tolik patrné. Samozřejmě ale nezapomeňte při opalování používat vysoké SPF!
Strie
Co to je: Drobné jizvy, trhlinky v pokožce, důsledek zvětšení (nejčastěji rychlého) objemu těla.
Kde se objevuje: Břicho, boky, zadek, stehna, prsa, podkolenní jamky nebo paže.
Proč se to děje: Příčinou je popraskání kolagenových a elastinových vláken v kůži, která se přizpůsobuje zvyšujícím se nárokům těla. Objevují se obvykle v pubertě (tedy ve chvílích intenzivního růstu), při nabírání na váze, v těhotenství, ale na vině mohou být i některé hormonální změny.
Co s nimi: V tomto případě je nejzásadnější prevence. Opět platí, že je třeba pracovat na elasticitě kůže, a to kromě zdravého životního stylu také pomocí kosmetických přípravků.
Jak na to: Vzhledem k tomu, že už vzniklých strií se zbavit nelze (jediné, na čem je možné pracovat, je jejich viditelnost, samy postupně z tmavých odstínů přecházejí do tělových až stříbřitě šedých), je jedinou možností předcházet jejich vzniku. To znamená, vyhněte se výrazným výkyvům váhy, hlídejte si pitný režim a kůži pravidelně promazávejte přípravky s vysokým obsahem tuku (a to zejména v těhotenství, kdy se strie nevyhnou 80 % žen). Pokud vás trápí výrazná viditelnost strií, zmírnit ji může také estetický zákrok pomocí radiofrekvence či laseru.