Jeden krém, který vyřeší všechny problémy vaší pleti? Seznamte se s niacinamidem
Akné, stárnutí pleti, pigmentové skvrny, začervenání, nedostatek hydratace, rozjasnění, redukce mazu – na každý problém s pletí musíme volit jinou péči a jinou řadu produktů. Anebo ne? Na beauty scéně totiž existuje svatý grál, který účinkuje na všechno. Seznamte se s niacinamidem.
Niacinamid na kosmetický trh vstoupil poměrně nedávno a chvíli mu trvalo se prosadit. Během dvou let se ale z kosmetických značek, se kterými se kamarádí hlavně beauty experimentátorky, přesunul i do lahviček mainstreamových produktů na pultech parfumerií a drogerií. A je možné, že ho už máte na poličce v koupelně, aniž byste o tom věděli.
TIP NA VIDEO: Jak se dokonale odlíčit v pěti krocích?
Co je niacinamid?
Pod tajemným chemickým názvem se skrývá jedna ze dvou forem vitaminu B3. Hraje důležitou roli při opravách DNA uvnitř buněk, podílí se na správném fungování imunitního systému, přispívá ke snížení únavy a vyčerpání a udržuje zdravou pokožku. Na rozdíl od druhé formy vitaminu B3, niacinu, ovšem nemá ve vyšších dávkách vedlejší účinky, jako je zrudnutí obličeje. Není tedy divu, že vitamin schopný posilovat kožní bariéru, zklidňovat zarudnutí, redukovat kožní maz a hydratovat zároveň začaly kosmetické firmy využívat i ve svých pečujících řadách. Jenže jak na něj, aby měl co největší efekt?
Jak niacinamid používat?
Ať už chcete redukovat pupínky nebo předcházet vráskám, měli byste volit takové produkty, které niacinamidu umožní, aby na pleti zůstal delší dobu a měl čas působit. V praxi to jednoduše znamená sáhnout po krému nebo séru. Na trhu sice najdete také čisticí produkty ve formě gelů nebo krémů, které niacinamid obsahují, bohužel je z pleti během pár chvil smyjete a s nimi odejdou do odtoku i jeho zázračné účinky. Krémy s niacinamidem můžete na pleť bez problémů nanášet ráno i večer. Séra bývají silnější, takže jestli je vaše pleť citlivější a snadno se podráždí, raději je používejte jen jednou denně. Kdy? To už je na vás. Anebo sáhněte po produktech s nižší koncentrací.
I když je niacinamid malý zázrak, nečekejte vymizení akné nebo hyperpigmentace do druhého dne. První efekt pravidelného používání uvidíte zhruba po dvou týdnech, výraznější změny byste měli poznat asi po měsíci. Může se ale stát, že už po prvním použití budete mít pocit, že je to všechno tak nějak lepší a hezčí. Niacinamid totiž dokáže pleť naboostovat doslova přes noc, a dopřeje vám tak větší motivaci nechat ho ve své denní péči, než stačí předvést, co opravdu umí. Samozřejmě není třeba dodávat, že bez pravidelného používání to nepůjde.
S čím ho kombinovat?
Jednoduchá odpověď – se vším. Niacinamid se nemusíte bát kombinovat s jinými látkami v kosmetice, protože se s nimi velmi dobře snáší. Pokud ale řešíte konkrétní problém, pak je dobré ho dát dohromady cíleně s takovými složkami, se kterými dosáhnete nejlepších výsledků.
Hyperpigmentace: Zaměřte se na produkty, které kromě niacinamidu obsahují také další ingredience pro rozjasnění pleti, jako jsou například kyselina kojová, vitamin C a thiamidol.
Dehydratace: Dopřejte své pokožce společně s niacinamidem také kyselinu hyaluronovou. Má schopnost udržet v pleti vodu v tisíckrát větším množství, než je její vlastní objem. Na pleti vytváří bariéru a uzamyká v ní vlhkost.
Akné: Vyzkoušejte ho v kombinaci s kyselinou L-mandlovou (AHA), která kromě léčby akné umí redukovat jizvy a vrásky, nebo kyselinou salicylovou (BHA), která má jako jedna z mála schopnost pronikat do pórů a čistit je zevnitř.
Vrásky: Napumpujte pleť peptidy, které jí pomáhají vytvářet kolagen, a udržovat tak pružnost. Sáhněte rovněž po ceramidech, ty se běžně nacházejí mezi kožními buňkami a působí jako bariéra proti poškození a znečištění pleti. A hlavně nezapomeňte na retinol, který je díky své schopnosti odstraňovat odumřelé kožní buňky a podpořit tvorbu kolagenových vláken jedním z nejúčinnějších prostředků v boji proti vráskám.