Návod: Jak vyčistit bílé tenisky, aby byly jako nové?

Určitá patina na bílých teniskách je žádoucí, ale co když si na nových botkách uděláte nechtěně blátivý cákanec? Klid, naštěstí existují možnosti, jak je dostat do pucu!

Ať už jste fanynkou legendárních conversek, cool Adidas Stan Smith, sportovně funkčních Nike nebo jste třeba investovala do dražších módních tenisek, určitě vás zajímá, jak je udržet co nejdéle pěkné a co dělat v případě, že se ušpiní (hlavně nepanikařit a neházet je bezhlavě do pračky).

Rozdíl je samozřejmě v tom, jaké tenisky nebo jakou jejich část chcete čistit. Něco jiného pomáhá u plátěných a něco na zašlou gumu, která lemuje podrážku. Ve všech případech si ale vystačíte s tím, co už nejspíš máte doma.

1. Plátěné tenisky

Potřebujete: jedlou sodu, starý zubní kartáček, popřípadě Jelena na ruční praní

Špinavým converskám, vanskám nebo podobným plátěnkám dodáte ztracenou bělost pomocí obyčejné jedlé sody. Tenisky jednoduše navhlčete, poprašte jedlou sodou a zašpiněné místo vydrhněte kartáčkem. Poté je dejte uschnout na sluníčko, které je krásně vysuší a pomůže s bělením. Nakonec z nich jedlou sodu vyklepejte.

Pokud jsou hodně zašpiněné, smíchejte jedou sodu s tekutým Jelenem na ruční praní, vyčistěte šmouhy kartáčkem a opatrně tenisky opláchněte pod tekoucí vodou. Plátěné tenisky se příliš nedoporučuje dávat do pračky, při praní se může začít uvolňovat lepidlo z gumové podrážky, a to pak na botách zanechává nevzhledné žluté skvrny.

2. Gumové lemy kolem podrážky a špička

Potřebujete: bělicí zubní pastu nebo Cif tekutý písek, starý zubní kartáček

Lehce špinavé gumové lemy asi nikoho nepohorší, ale pokud je chcete udržovat superčisté, možnost tu je. Je to v podstatě totéž jako udržovat bílé zuby, proto si na pomoc vezměte bělicí pastu na zuby a starý zubní kartáček. Jemně gumu navlhčete a drhněte, dokud neodstraníte nečistoty. Budete překvapená, jak budou boty zase zářit čistotou. Obdobně můžete použít Cif tekutý písek.

3. Kožené a prodyšné tenisky

Potřebujete: houbičku na nádobí, mýdlo Jelen

Elegantní Adidas Stan Smith, sportovní Nike Huarache a podobné tenisky nejlépe a nejšetrněji vyčistíte, když na houbičku nanesete mýdlo Jelen, necháte čtvrt hodiny působit a poté je jemně opláchnete nebo důkladně otřete hadříkem. Pokud máte možnost, nechte své tenisky oschnout na sluníčku, efekt bude ještě lepší.

Sportovní tenisky samozřejmě můžete strčit i do pračky. Je to pohodlné, ale není to úplně žádoucí, pračka může vaše boty nenávratně mechanicky poškodit. Pokud to přesto risknete, zvolte mírný režim s menším počtem otáček. Až je vytáhnete, vložte do nich staré noviny, které vysají vlhkost zevnitř, a dejte je vysušit na sluníčko.

TIP NA VIDEO: Kde se vzaly plátěné tenisky, ze kterých se stal pak fashion kult?