...

... Zdroj: iStock.com

Začínáte se cvičením? Pozor na správnou intenzitu tréninku

Jednou z častých chyb v hubnoucím procesu je, že sportujeme až příliš. Hubnoucí člověk si myslí, že pokud pořádně mákne, kila půjdou dolů raz dva. A k tomu si samozřejmě ubere jídlo. Takže místo hubnutí tuků ubývají svaly a vzhledem k tomu, že tělo nemá dostatek energie, ukládá tuky, aby mělo z čeho brát zásoby. Místo hubnutí se tak může stát, že při namáhavém či náročném sportování ještě přiberete. Proto zapomeňte na spinning, zumbu či podobné sporty, u kterých je důležité mít dobrou fyzičku, aby vše fungovalo tak, jak má. 

Pokud jste se doteď příliš nehýbali, začněte opravdu zlehka. I patnáctiminutové cvičení je lepší než žádné. Je ovšem potřeba věnovat se mu několikrát týdně a postupně jeho délku navyšovat. Proč je lepší začít trénovat zvolna?

Budete silnější

Podle vědců z Kansaské univerzity stačí u úplných začátečníků 15 minut týdně. Už takhle krátký trénink dokáže o něco málo zlepšit stav vaší tělesné schránky. A máte navíc mnohem větší šanci, že u pohybu vydržíte, než ti, kteří si už od začátku stanovují příliš velké, nerealistické cíle.

Zbavíte se tuku v oblasti břicha

Jedna australská studie ukázala, že ženy, které absolvovaly třikrát týdně intenzivní dvacetiminutový trénink (po dobu 15 týdnů), zhubly více v oblasti břicha než ty, které cvičily 40 minut při nižší intenzitě.

Lépe vytrváte

Podle magazínu Obesity máte v případě, že považuje trénink za příliš tvrdý, menší šanci zhubnout. Důvod je prostý. Když máte cvičení spojené s negativními pocity, je větší pravděpodobnost, že se na něj vykašlete.

Zbavíte se vzteku

Bylo potvrzeno, že i krátké tréninky (10–20 minut) dokážou zlepšit náladu. Cvičení zvyšuje hladinu serotoninu, hormonu, který zařídí, že se budete cítit skvěle, a zároveň zklidní srdeční tep, sníží krevní tlak a hladinu stresových hormonů.

Zlepšíte si zdraví

Přestože se to zdá neuvěřitelné, každá trocha pohybu navíc vám v budoucnu ochrání kosti a srdce. Podle výzkumů už desetiminutové intenzivní cvičení třikrát týdně dokáže zlepšit strukturu ženských kostí a snížit riziko jejich řídnutí v pozdějším věku. Výzkumný tým z Harvardu navíc potvrdil, že třicetiminutové posilování omezí riziko vzniku infarktu až o 23 %.

Zajímá vás, jak zdravě zhubnout a znovu nenabrat? Čtěte náš speciál Jak zhubnout.

Pokud se chystáte běhat, mrkněte na náš speciál Běhání.

Chcete-li se přihlásit na nějaký závod, podívejte se na Superlife.