...

... Zdroj: istock.com

Video ze svatby: Jak vybrat kameramana, na kolik vás to vyjde a co vše nechat natočit?

Popularita svatebních videí roste. Téměř všichni novomanželé touží po tom, aby jejich dokonalý den někdo zaznamenal a oni si ho potom mohli po zbytek života připomínat. Oproti fotografiím je navíc video živější, dynamičtější a dokáže více zachytit emoce. Jenže, jak správně vybrat kameramana, co všechno si nechat natočit i hlavně – kolik peněz ze svatebního rozpočtu si připravit? Poradíme vám!

Proč mít svatebního kameramana

Pokud přemýšlíte, zda pověřit natáčením vaše svatebčany, nebo zainvestovat do kameramana, druhá možnost je rozhodně lepší. Pokud opravdu toužíte po videu, které dokonale zachytí atmosféru vaší svatby, svěřte raději kameru do rukou profesionála. Ten natočí spoustu materiálu, sám ho sestříhá a výsledkem bude video nabité emocemi. Profesionální kameraman si prostuduje harmonogram vašeho svatebního dne, aby mu nic neuteklo, a tak se rozhodně nemusíte bát, že byste mu musela dávat pokyny, kdy má točit. Další výhodou je prvotřídní technika, kterou si každý kameraman přiveze s sebou. Perfektní kvalita videa je proto zaručena!

Než začnete pátrat po ideálním kameramanovi, rozhodněte se, jak chcete svatbu natočit. Možností je opravdu spousta. Video nemusí být nutně točené jen klasickou kamerou nebo na fotoaparát, ale také akční kamerkou nebo dokonce dronem.

Kdy vybírat svatebního kameramana

Když jste z práce konkrétního kameramana nadšená, počítejte s tím, že rozhodně nebudete jediná. Ti nejlepší jsou rezervovaní klidně rok dopředu. Proto je dobré kameramana vybírat opravdu co nejdříve. To samé platí i u svatebního fotografa.

Jak vybrat kameramana

Jedním z rozhodujících faktorů bývá často cena, ale k té se dostaneme později. Velmi důležité je také to, aby vás oslovily ukázky kameramanovy práce. I video z cizí svatby by ve vás mělo vyvolat emoce, nadchnout vás. Pokud po jeho shlédnutí budete mít pocit, že přesně tak by mělo vypadat i vaše video, není o čem přemýšlet.

Ideální kameraman by měl být zkušený a pohotový. Také by měl být připravený na všechny podmínky. To znamená, že si musí poradit se změnou světla, například když se zatáhne obloha nebo když se točí večerní party, kde je jen malé osvětlení. Doporučujeme také zadat do vyhledávače jméno kameramana nebo firmy, pro kterou pracuje, a napsat za to "zkušenosti". Velmi často najdete recenze od lidí, kteří jeho služby využili před vámi. Stejně tak si zkušenosti ostatních můžete přečíst třeba na jeho Facebooku.

Na kolik vás to vyjde

Ceny se odvíjí od toho, kolik má kameraman zkušeností, jakou používá techniku, popřípadě kolik přístrojů bude mít s sebou, jak dlouho bude točit i jak dlouhé bude výsledné video. Ceny u zkušených profesionálů se za natáčení celého svatebního dne pohybují většinou od 15 tisíc do 30 tisíc.

Občas také fotograf a kameraman pracují jako tým. Když si objednáte na svatbu oba, výsledná cena bude nižší, než když zaplatíte zvlášť fotografa a zvlášť kameramana.

Co vše nechat natočit

Nejprve se musíte rozhodnout, jestli chcete svatební klip, který má většinou jen pár minut a je podložený hudbou, nebo svatební film, který může mít i více jak hodinu. Oba formáty zachytí celý váš den. Jen počítejte s tím, že celý projev vašeho tatínka nebo svědka se do něj určitě nevejde. Spíše než o zvukovou stopu jde o obraz těch nejdojemnějších i nejveselejších chvil vašeho dne.Určitě pozvěte kameramana už na přípravy. Video tak začne přesně tak jako váš den, a to líčením, česáním, oblékáním. Pak už se jen domluvte, do kdy chcete, aby kameraman točil. Nedoporučujeme ho odvolat už před večerní zábavou, protože ta by na výsledném videu opravdu chyběla. Ale rozhodně nemusí natáčet až do půlnoci, aby detailně zmapoval, kolikátého panáka si dal váš strýček.

Pokud si vyberete zkušeného profesionála, rozhodně mu nemusíte říkat, aby natočil obřad, první tanec, krájení dortu nebo házení květiny. To všechno profík ví! Spíš ho upozorněte na detaily. Třeba ať točí vaši maminku, která bude určitě plakat, nebo že prstýnky jsou v krabičce, kterou sám vyráběl váš budoucí manžel.