S dětmi ve škole je konečně čas vyrazit ven a dopřát tělu trochu pohybu. Bez něj tělo strádá. Nejen fyzicky, ale i psychicky. Který je vhodný právě pro vás?
Pravidelná aktivita udržuje psychickou i fyzickou pohodu. „V přiměřené míře je sport pro klouby přínosem, protože pravidelný pohyb v kloubech pomáhá optimalizovat jejich výživu tvorbou a regulací kloubní tekutiny. Pravidelné používání svalů zabezpečuje optimální balanc a stabilitu kloubů,“ popisuje ortoped MUDr. Róbert Pituch.
Nordic walking
Odlehčuje nohám
Severská chůze se speciálními holemi je zdravou a bezpečnou aktivitou i pro lidi s potížemi s pohybovým ústrojím. Hole totiž pomáhají se správným držením těla i rytmem kroků a odlehčují zatížení kloubů. Opět platí, že byste si měla pořídit kvalitní obuv. Správné postavení nohy ovlivňuje i celý pohybový aparát, včetně zatížení kloubů.
Cyklistika
Pomáhá zpevnit svalstvo
Při vyšší tělesné váze je cyklistika vhodnější než běh, protože zatížení nosných kloubů je při ní nižší. „Obecně je jízda na kole při správném nastavení vhodná. Pomáhá procvičovat nejen svalstvo dolních končetin a trupu, ale je prospěšná i jako cvičení, které podporuje vitalitu kardiovaskulárního systému. Při správné jízdě na kole se procvičují svaly kolem kloubů dolních končetin, dochází k jejich posilování a zpevňování,“ uvádí MUDr. Pituch.
Jízda na kole je i jednou z doporučovaných technik po úrazech a operacích hlavně v oblasti kolen. „Správná a dobře dávkovaná jízda na kole pomáhá upravit tonus svalstva, zvětšit rozsah pohybu a obnovit metabolismus kloubu. Načasování je spíše individuální a je vhodné to probrat s lékařem,“ dodává ortoped.
Pojedete s dětmi? Podívejte se, jak vybrat správnou sedačku.
Plavání
Šetří klouby
Podobně jako běh je plavání aerobní aktivitou, ale díky vodě, která tělo nadnáší, nedochází k takové zátěži kloubů jako na suchu. Protože voda klade odpor, navyšuje se navíc svalová síla a také je tělo chráněno před nárazy. Toho využívá takzvaný akvaaerobik, tedy cvičení ve vodě na bázi aerobiku. Jelikož při něm nedochází k otřesům a nárazům, lze jej provozovat i v případě nadváhy a klouby nejsou tolik zatěžovány.
Rytmus plavání si může každý zvolit podle svých schopností. Přesto však dávejte pozor! Při plavání ve stylu „prsa“ s hlavou nad vodou dochází k záklonu a přetížení krční páteře. Také při plavání kraulu mějte páteř v rovině a nadechujte se po každém druhém či třetím tempu vždy střídavě na obě strany. I u tohoto sportu zkrátka platí, že má-li být k užitku, je zapotřebí jej provádět správným způsobem.
3 věci, které byste si měla pohlídat? Čtěte na další stránce.
Pokračování 2 / 2
Běh
Zbaví vás starostí
Jste energická a nahromaděné pnutí vám nedělá dobře? Potřebujete stres či trable ze sebe dostat ven? Nazujte kecky a upalujte. Běh vám rozproudí krev v žilách a zbaví starostí. Je však třeba zvážit některé faktory. Například při nadváze totiž může docházet k přetížení nosných kloubů. Také ve věku kolem 50 let se již regenerační schopnost kloubu postupně snižuje. V takovém případě je vhodnější běh nahradit například jízdou na kole či delší chůzí.
Pokud se běhu přesto nehodláte vzdát, začínejte pozvolna, dbejte na správnou techniku, myslete na protažení před a po sportování a nešetřete na dobrých botách. „Existují prodejny specializované na prodej běžeckých bot i s kombinací vyšetření stylu chůze a běhu a doporučení konkrétní boty, eventuálně i s individuální vložkou,“ radí MUDr. Pituch. „Jednou z cest, jak minimalizovat potíže s klouby, jsou také vhodné doplňky stravy obsahující kolagen v přirozené podobě ,“ dodává lékař.
3 věci, na které dávejte pozor !
Začínejte pozvolna
Pokud jste teď dlouho nesportovala, anebo celkově začínáte, nemějte na sebe velké nároky. Zkuste vše dělat pozvolna a časem přidávejte. Ne že se napoprvé hned „dobijete“ a pak týden nebudete moct nic dělat.
Správný jídelníček
Aby člověk klouby nadměrně nezatěžoval, je potřeba upravit také váhu. Je tedy jistě vhodné nastavit správný jídelníček a vyškrtnout z něj tučné potraviny, smažená jídla, sladkosti či sladké nápoje. Naopak zařaďte více ovoce a zeleniny, ryb, libového masa či luštěnin.
Strečink před a po cvičení
„Pro správné fungování kloubů je nesmírně důležitá stabilita, kterou zajišťují vazy a svaly, které kloub obklopují. Proto je zásadní před sportovní aktivitou tyto svaly připravit, tedy zahřát, protáhnout,“ upozorňuje lékař. Během samotné sportovní aktivity je důležité „poslouchat své tělo“ a samotnou zátěž dávkovat tak, aby nezpůsobovala nepříjemné pocity a ostrou bolestivost v daných kloubech. Také bezprostředně po tréninku, kdy jsou svaly zahřáté, je třeba se věnovat jejich poctivému protažení.
Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 7/21