Co všechno má vliv na střed našeho těla?

Co všechno má vliv na střed našeho těla? Zdroj: E+

Břicho jako ve dvaceti

Blanka Kubíčková

Mít pevnější břicho nemusí nutně znamenat jen spousty sedů lehů a sklapovaček. Možné jsou i snadnější způsoby. Budete překvapena, jaké to jsou.

Naučit se správnému a hlavně přirozenému držení těla, je asi nejdůležitější rada několika fyzioterapeutů, kterých jsem se na téma pevného břicha ptala. Jak na to? 

Správně choďte

Při chůzi se co nejčastěji zkuste vědomě opírat chodidly do země, aktivujte tříbodovou oporu chodidla, použijte nožní klenby a neste se! „Právě vědomí toho, že já se nesu, vás bude přirozeně přímit, a tím pádem se budou zapojovat patřičné svalové řetězce. Vaše břicho a tělo bude aktivní,“ říká Zuzana Bičíková, lektorka ze studia Vnímej své tělo.

Sebevědomí vám může zvýšit i správné oblečení. Podívejte se, jaké kalhoty vám padnou.

Video placeholder

Dobře dýchejte

Dejte svobodu bránici! Bránice u nás bývá často stažená, upozaděná a schovaná v sevření hrudního koše jako ve vězení. Často o ní nemáme ani ponětí. Pokud se naučíte správnému bráničnímu dechu, aktivuje se vám jinak oslabený příčný břišní sval a šikmé břišní svaly. 

Když se zároveň budeme snažit o vzpřímený postoj a vědomou chůzi, ve vašem břiše se začnou odehrávat velké a hlavně trvalé změny k lepšímu. Důležité je naučit se správnému a hlavně přirozenému držení těla.

Jaké části těla nezanedbávat a čeho si všímat? Čtěte na následující stránce.

Pokračování 2 / 3

Pracujte s pánevním dnem

Cviky na posílení pánevního dna vám pomohou nejen esteticky
Cviky na posílení pánevního dna vám pomohou nejen esteticky | Zdroj: iStockphoto

„Svalstvo dna pánevního je spojeno s břišní dutinou. Což znamená, že aktivuji-li svaly pánevního dna, automaticky se mi částečně aktivuje i příčný břišní sval a naopak,“ prozrazuje Zuzana Bičíková. „Lidé se často trápí s tukem na spodní části břicha, nazývají tuto část problematickou, protože ji ne a ne vycvičit, a to zkoušeli již vše. Jediná možnost je, poznat své pánevní dno, začít vnímat jeho jednotlivé vrstvy a učit se jej aktivovat. Tímto způsobem nám začne časem i krásně mizet onen tuk z podbřišku.“

Myslete na postavení

„Držení těla, stoj a postavení pánve určuje do velké míry to, jak se bude břišní stěna zapojovat do pohybu,“ říká fyzioterapeutka Klára Vomáčková. „Má vliv i na to, jak bude vypadat. Cílem je dostat pánev do neutrálního nastavení a umožnit trupu se aktivně zapojit. Podmínkou jsou nezamčená kolena a kvalitní opora o plosku nohy. Půlky netiskneme k sobě, ale jsou volné. Poděkují nám nejen záda, ale právě třeba i pánevní dno.“

Jak na správné držení těla při běhu? Podívejte se na video.

Video placeholder

Pozor na emoce

Za tuk na břiše může také spousta jiných faktorů, třeba nedostatek spánku, zajídání smutku, nevyřešené vztahy… Zkuste i tady hledat a změnit.

Kolik minut denně věnovat posilování a tip na dechové cvičení najdete

Pokračování 3 / 3

Cvičte vědomě

Kdy mám zas cvičit?
Kdy mám zas cvičit? | Zdroj: iStock.com

Pokud cvičíte, buďte přítomné ve svém těle a nenechte mysl zatoulat jinam. Držte vědomě pozornost tam, kde má být, teprve potom se stává cvičení efektivní. Pokud se rozhodnete věnovat 20 minut denně svému středu, ať už formou dechových cvičení či ryze posilováním břicha, nebo naopak uvolňování zad, provádějte všechny pohyby, i ty nejjemnější, s uvědoměním si toho, co děláte.

Jak to uvnitř procvičované oblasti vnímáte, co cítíte? Často lidé procvičují své tělo a dělají to pouze automaticky, jako roboti. Při soustředěném cvičení se energie v této oblasti doslova vzkřísí k životu.

Buchty pečte v kuchyni

 „Málokdo to rád slyší, ale vyrýsované břicho je především výsledkem správného stravování,“ doplňuje Lucie Grošaftová, též lektorka ze studia Vnímej své tělo. „Když budete cvičit a posilovat břišní svaly, tak je určitě brzy ucítíte, ale otázkou je, jestli budou také vidět, tak, jak byste si představovala.“

Většinou stačí, když večer omezíte sacharidy. Výsledky jsou vidět poměrně za krátkou dobu, takže stačí jen lehce změnit svoje stravovací návyky a vaše tělo rychle zareaguje. V sezoně je na výběr velké množství lokální zeleniny. Když si k obědu a k večeři dáte maso nebo jinou bílkovinu a přidáte zeleninu, máte vyhráno.

Kojíte? Dietu raději odložte, podívejte se na rozhovor.

Video placeholder

Extra tip trenérky Lucie Grošaftové

„Zkuste každý večer před spaním jednoduché cvičení, díky kterému postupně naučíte své tělo správně dýchat a zároveň zapojovat břišní svaly. Vleže na břiše, s lehce pokrčenýma nohama se snažte o vědomý nádech především do spodní části břicha. Pokud se vám při tomto cvičení podaří usnout, vůbec to nevadí. Spíše naopak, budete tak správně dýchat i během spánku, což je pro tělo ten nejlepší impulz.“

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 7/2020

Doporučujeme

Načíst další články