Pravidelný spánkový rytmus je pro zdravý životní styl důležitý. Odhalte, v kolik hodin byste večer měli zavřít oči, abyste se ráno cítili svěží.

Pravidelný spánkový rytmus je pro zdravý životní styl důležitý. Odhalte, v kolik hodin byste večer měli zavřít oči, abyste se ráno cítili svěží. Zdroj: iStock.com / Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Spánková kalkulačka: V kolik hodin byste měli jít spát, abyste se ráno cítili svěží?

Stává se vám, že se ráno probudíte s pocitem, jako byste celou noc oka nezamhouřili? A přitom jste šli spát tak brzy… Problém se může skrývat ve špatném načasování a nerespektování spánkového cyklu. Dobrou zprávou je, že tento noční nešvar lze snadno napravit. Ukážeme vám, jak na to.

Vlivů na kvalitu spánku bychom samozřejmě našli mnoho. Podepisuje se na ní naše životospráva, večerní popíjení alkoholu, kouření, stres a také čas, který před ulehnutím strávíme koukáním do mobilu nebo počítače. Jenže co dělat ve chvíli, kdy dodržujete všechny zásady spánkové hygieny, ale stejně se po probuzení cítíte unavení a bez energie? Pojďme se na spánek a jeho zásadní cykly podívat detailněji.

TIP NA VIDEO: Jak se kvalitně vyspat? Naučte se základy spánkové hygieny!

Z jakých fází se skládá náš spánek?

Náš spánek se skládá z 90minutových cyklů, které se během noci opakují. Člověk by měl za noc tímto cyklem projít ideálně pětkrát až šestkrát – díky tomu se zachová správné fungování organismu a tělo i hlava si odpočinou přesně tak, jak potřebují. Každý hodinu a půl dlouhý cyklus se skládá z pěti fází – nejprve si procházíme čtyřmi stupni NREM fáze, pro které jsou typické útlum mozkové činnosti, tělesný klid a uvolnění. V této části zároveň dochází k nejhlubšímu spánku. Poté následuje REM fáze, která se činností těla i mozku nejvíce podobá stavu bdělosti a zároveň se nám během ní zdají sny.

Proč se ráno budíme unavení, i když jsme spali „dost“?

Pro někoho může být překvapením, že na naše ranní rozpoložení nemusí mít vliv ani tak to, kolik hodin jsme spali, ale kdy jsme se probudili. Právě zde totiž nastupuje potřeba znalosti délky spánkového cyklu – tedy zmíněných 90 minut. Pokud se vzbudíte uprostřed cyklu, můžete pociťovat nedostatek energie. Důležité tedy je načasovat si probuzení tak, aby nastoupilo ve chvíli, kdy se celý cyklus ukončí.

V kolik hodin bychom tedy měli jít spát?

Pojďme si dát trochu základní matematiky. Homedecorová společnost Hillarys nedávno přišla s vlastní spánkovou kalkulačkou, díky které si lidé mohli online vypočítat přesný čas, kdy by měli jít do postele, aby se ráno cítili svěží. Kalkulačka po prvních nadšených ohlasech bohužel není v tuto chvíli na internetu dostupná, ale s jednoduchým spánkovým výpočtem si hravě poradíte i bez ní.

Průměrná délka usínání dospělého člověka se pohybuje okolo 14 minut. Tuto dobu je tedy nutné připočíst k potřebným 90 minutám jednoho cyklu, který by se během noci – jak již bylo zmíněno – měl opakovat pětkrát až šestkrát.

  • Potřebujete ráno vstávat v 6 hodin? V tom případě byste měli zavřít oči ve 20:46, 22:16 nebo 23:46.

  • Potřebujete ráno vstávat v 6 hodin 30 minut? V tom případě byste měli zavřít oči ve 21:16, 22:46 nebo v 0:16.

  • Potřebujete ráno vstávat v 7 hodin? V tom případě byste měli zavřít oči ve 21:46, ve 23:16 nebo v 0:46.

  • Potřebujete ráno vstávat v 7 hodin 30 minut? V tom případě byste měli zavřít oči ve 22:16, 23:46 nebo 1:16.

  • Potřebujete ráno vstávat v 8 hodin? V tom případě byste měli zavřít oči ve 22:46, 0:16 nebo v 1:46.